Fototerapi Cihazı Elektro-mag M 304-1 Teknik Şartnamesi

image

ST07179 Fototerapi Cihazı Elektro-mag M 304-1

Fototerapi Cihazı Teknik Şartnamesi

 1. Yeni doğanların, yoğun fototerapi ile tedavi edilmeleri ve yüksek bilirubin düzeylerini hızla düşürme amacına uygun olmalıdır.

 2. İkisi kilitlenebilir dört tekerlek üzerine monta edilmiş, silindirik bir yapıda olmalıdır.

 3. İç kısmına monte edilmiş Mavi LED’lerden oluşmalı ve cihaz hızlı ve etkili tedavi sağlayabilmek için en az 60uw/cm2/nm ışık vermelidir.

 4. Cihazda bebeğe uygulanan ışınlar, bebeğin vücudunun her tarafına eşit şekilde uygulanabilir olmalıdır. Bu nedenle LED’her iki yarısilindire dağılmış olmalıdır.

 5. Sistem iki yarı silindir şeklinde terapi ünitesinden oluşmalıdır.

 6. Bebeğin yattığı yatak kısmı raylı bir sistemle dışarıya çekilebilir şekilde yapılmış olmalıdır. Ayrıca yatak ışığın alttan verilmesini teminen hamak biçiminde yıkanabilir ve kullanıcının kolayca değiştirebileceği paslanmaz parça üzerine giydirilmelidir.

 7. Cihazın yatak kısmının alt tarafında pleksiglas malzemeden yapılmış koruyucu kısım olmalıdır. Bu sayede bebeğe daha güvenli bir şekilde fototerapi uygulaması yapılabilmektedir.

 8. Bebeğin durumunun sağlıklı olarak gözlemlenebilmesi için cihazın iki tarafında şeffaf gözlem pencereleri bulunmalıdır. Kullanıcıları ve çevredeki hastaları yoğun fototerapi ışığından korumak amacıyla cihaz dışarı ışık vermeyecek tasarımda olmalıdır.

 9. Cihazda kabin ısısını kontrol etmek için hava probu olmalıdır.

 10. Kullanıcı panel üzerinde kolaylıkla ayarlama yapabilmesi için üst kısmında görülebilir bir yerde yerleştirilmiş olmalıdır. Tüm ayarlamalar bu panelden yapılabilmelidir.

 11. Cihazda bebek için programlanan tedavi süresi dolduğunda LED’ler otomatik olarak kapatılmalıdır ve ayrıca işitsel ve görsel alarm vererek kullanıcıyı uyarmalıdır.

 12. Cihazın yatak kısmı çekildiği zaman LED’ler (ışık yayan diyot) sönmeli, yatak kısmı yerine takıldığı zaman terapi kaldığı yerden devam etmelidir.

 13. Sistemde alarm verildiği zaman, alarm sistemini bir düğmeye basarak devre dışı bırakmak mümkün olmalı, cihaz kabin ısı alarmı verdiğinde normale dönene kadar uyarı vermelidir.

 14. Cihazda ısı regülasyonunu sağlamak amacıyla üstte fan grubu olmalı, Alt kısmında da havalandırma alanı olmalıdır.

 15. Cihaz çalıştığında fanlar devreye girmelidir.

 16. Fototerapinin süresi 1-99 dk arası istenildiği gibi programlanabilmektedir.

 17. LED’lerin (ışık yayan diyot)lamba ömrü en az 20.000 saat olmalıdır.

 18. Cihaz ile birlikte 2 adet yedek hamak verilmelidir.

 19. Cihazda TFT dokunmatik kullanıcı ekranı bulunacaktır.

 20. Cihazda sıcaklık 30-37°C arasında ayarlanabilecektir.

 21. Cihazda ortam sıcaklığı 37°C ye çıktığında otomatik olarak alarm vermelidir.

 22. Cihazda bebeğin cilt sıcaklığını 30-37°C arasında ayarlanan sıcaklıkta takip etmek için, dokunmatik ekrandan sıcaklık değeri girilebilecektir.

 23. Cihazda güç %25-50-75 ve %100 şeklinde ayarlanabilmelidir.

 24. Cihaz 220V(±%10) 50Hz. Şehir şebeke gerilimi ile çalışabilmeli ve elektrik hatalarına karşı koruyucu sigortası olmalıdır.