Gebelikte Sigara İçmek Çocuklarda Hipodontiye Neden Oluyor

Hipodonti, insanlarda bilinen veya olmayan sendromlardan kaynaklanan diş tohumlarının oluşmamasıyla sonuçlanan en yaygın kraniofasial malformasyondur. Diş kaybı, kalıcı premolarlarda ve üst yanal dişlerde yaygın olarak görülür. Bildirilen hipodonti prevalansı, üçüncü molas hariç olmak üzere% 1.6 ila% 6.9 arasında değişmektedir.

Diş agenezinde rol oynayan etyolojik faktörler bilinmemektedir; bazı literatür, hipodontide genetik varyasyonun önemli bir rol oynadığını açıklamaktadır. Bununla birlikte, diğer literatür, kompleks genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun neden olduğu hipodontiyi de içeren diş morfogenezisindeki anormallikleri tanımlamaktadır

Avrupa da yapılan bir araştırma, hipodonti ile sigara, kafein tüketimi ve gebelik sırasında risk faktörleri arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmıştır.

Bu çalışma aktif ve pasif sigara içicilerinin geçmişi ile gebelik sırasında alkol ve kafeinin tüketildiğini anketler ve panoramik radyografi ile analiz etmiştir. Sonuçlar, gebelik sırasında hipodonti ve aktif sigara içenler arasında, ayrıca günde içilen sigaranın sayısı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gebelik sırasında günde 10 sigara veya daha fazla sigara tüketilmesi, hipodontik bir çocuğa sahip olma olasılığının yüksek olması ile ilişkilidir. Hipodonti, pasif sigara içimi, alkol tüketimi ve kafein arasındaki analizde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç doğurdu.

Kraniofasial, kıkırdak, sinir ve doku, yüksek düzeyde oksidatif strese karşı oldukça hassas olan nöral krest hücrelerinden türemiştir .Oksidatif stres, vücuttaki serbest radikal miktarının vücudun nötralize etme kapasitesini aştığı bir durumdur. Oksidatif stres, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Oksidatif stresin bir biçimi, sinir hücresi hücrelerinin patogenezinde ve kraniyofasiyal anomalilerin etyolojisinde önemli rol oynayan sigara içimidir. Sigara gibi oksidatif stresten kaynaklanan nöral krest hücrelerine zarar, hipodonti ile sigara içimi arasındaki nedensel ilişkiyi açıklamaya yardımcı olabilir. Hipodonti hastaları genellikle ortodonti için önemli klinik problemlerle yüz yüzedir,çünkü bazı vakalarda tedavi süresi uzanmaktadır. Bu nedenle, gelecekte yeni önleme ve tedavi stratejileri için genetik ve çevresel faktörlerin belirlenmesi çok yararlıdır

Gebelikte sigara içmek sadece hipodontiye değil bir çok hastalığa sebebiyet verir. Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer. Sadece gebelik sürecinde değil, gebe kalmadan birkaç ay önce sigarayı bırakmak gerekir.

1 Beğeni

Sigara içmek zaten vücuttaki her bölgeye zarar verirken hamileyken sigara içmek hem anneyi hem de bebeği kronik hastalıklarla baş başa bırakacaktır. Bebeğin fiziksel veya zihinsel engelli doğmasına sebep olabilir. Zaten hamileyken sigara içmenin en büyük riski de bebeğin engelli doğmasıdır.