Gitar çalmanın faydaları nelerdir?

0C653901-40B5-442B-94CC-14EC255EF26E-223-0000000831F41B76

Gitar çalmak bir çok açıdan insana değer katmaktadır. Bir akşam işten geldiğinizde veya bir sahil kenarına pikniğe gittiğinizde, gitar ruhen dinlendirici bir eş olmaktadır. Hayatta bir şeyler öğrenmenin verdiği doğal bir zorluk vardır. Gitar çalmanın da faydalarına nazaran öğrenme aşamasında verdiği zorluklar vardır. Eğer ki siz de ben bu zorlukları aşarım diyorsanız, gitar çalmanın faydalarına geçebiliriz. :slight_smile:

İyi hissedin

İyi hissetmek, aslında sadece gitar çalanlara özel bir duygu değil. Bütün enstrümanların motive edici yanları vardır. Gitar veya herhangi bir enstrümanı çalarken ya da hiçbir enstrümanı çalmadan sadece şarkı söylerken; insan kendini ve duygularını ifade ettiği için iyi hissedebilmektedir. İçinizde biriken duygu kırıntılarını dışarıya vurmanın belkide en güzel yoludur gitar çalmak.

Yalnızlık derdi yok

Yaklaşık sekiz yıldır gitar çalıyorum, şarkı söylüyorum ve müziğin bir çok alanıyla ilgileniyorum. Eğer ki bu sekiz yıllık yolculukta ne öğrendin diye soracak olursanız, bu enstrüman çalan insanların asla yalnız kalmadıklarıdır. Aslında aynı şey kitap okuyanlar için de geçerlidir. Sürekli kitap okuyan insanlar iyi bilir kitap nasıl belli bir süre sonra insanın arkadaşı gibi oluyorsa enstrumandan insana belli bir süreden sonra arkadaşlık etmeye başlıyor. İçinizden gelenleri onunla paylaşıyor onunla icra ediyor ve onunla ifade etme şansı buluyorsunuz. Tabii ki bir nesneyi bir insandan elde tutamayız ve toplamalıyız ancak sanırım gitar ile olan samimiyet bir insan ile çok nadir yaşamaktadır. Bunu neye dayanarak söylüyorsun diyecek olursanız, aslında biraz önceki ifade ettim. İçeride biriken duygu kırıntılarını onunla ifade eder onunla insanlara duyurabilirsiniz.

Müzik kuşağınız gelişir

Müzik kulağı nedir? Daha önce hiç düşündünüz mü? Müzik kulağı bir başkasının a ya da e olarak duyduğu sesleri do re mi olarak işitmektir. Doğuştan yetenekli insanların bile bazı müzik armonilerine hakim olmadan bunları ayırt edebilmesi mucize denecek kadar zordur. İnsanlar yetenekli olabilirler fakat ne olursa olsun yeteneklerini geliştirmek zorundalar. Ben yetenekliyim ve bu yetenek sayesinde hiçbir şey öğrenmeme gerek yok, ben doğuştan biliyorum diyen gaflete düşmüş olur. İşte bu yüzden gitar çalarken veya çalmaya ilk adımı atarken müzik kulağınızın çok çok iyi olmasına gerek yoktur. Eğer ki siz bu yola kararlı ve istikrarlı bir şekilde çıktıysanız müzik kulağınız yeteneğiniz doğrultusunda gelişim gösterecektir. Belkide bir kuşun ya da bir arabanın sesini do re mi şeklinde işitebilirsiniz, fakat bu ancak bir gitar veya bir enstrüman çalma ile mümkündür.

Sevilen ve aranan insan olabilirsiniz

aslında ben insanın insan olduğu için sevilmesinden yanayım. Fakat gitar çalanların gitar çaldıkları için sevildikleri de bir gerçektir. Bir arkadaşınızın doğum günü olduğunda bir yakınınız nişan yaptığında aranan ve çağrılan bir insan olabilirsiniz. Eğer ki gitar çalıyorsanız bunlara alışmanız lazım.

Para, para, money

Gitar çalanların bildiği ve sevdiği bir espiridir para para money. Madem ki gitar çalmanı faydalarından bahsediyoruz para kazanmayı es geçmemeliyiz. Piyasada bir çok gitari çay bahçelerinde kafelerde sola gitar çalarak para kazanmaktadır. Fakat bir çok öğrencinin böyle yerlerde ucuna gitar çalması sonucunda işini yapan insanların değerinin düştüğü görülmektedir. Bu nedenle gitardan para kazanmak istiyorsanız muhakkak eğitim verebilir bir seviyeye gelmeniz gerekmekte. Bir klasik gitar dersi aylık aşağı yukarı 120 tl ve haftada bir gün bir saattir. Sanat satılmaz ancak bu şekilde güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Şarkılar vardır, öğretir.

Fikret kızılok derki her şarkının bir felsefesi olmalı. Bu düşünceye katılıyorum veya katılmıyorum olabilirsiniz ancak öyle şartlar var ki insana hayatı öğretir ve insanın ruhen gelişimine katkı sağlar. Eğer örnek vermek gerekirse Mazhar Alanson’un Leyla’dan geçme faslındayım şarkısını örnek verebilirim. Gitar çalanlar da bir çok şarkıyı icra ederken aslında o duyguyu yaşarlar ve o şarkının felsefesini benimsemiş olurlar. Bu ifademi destekleyecek son örnek Şenay’ın sev kardeşim şarkısı olabilir.

Unutturur

Gitar çalmanı en sevdiğim özelliği onunla ilgilenirken derdimi tasa mı bana unutturması. O an aklıma takılan bir çok şey, gitarı elime aldığım an çaldığım şarkı ile uçu verir gider. Size yeni bir dünyanın kapılarını açar, Ve genellikle o dünyadaki insanlar mutludurlar.

Yolu sevgiden geçen herkesle muhakkak bir yerde buluşuruz.

böyle diyordu büyük usta kayahan. saygı ve rahmetle anıyoruz. Ben de olmuyorum ki yolu sevgiden geçen herkesle muhakkak bir yerde buluşuruz. Yeterki bir enstrüman çalmaya İlk adımı atın, onun size olacak faydalarını tahmin bile edemezsiniz.

Küçük yaşta gitar çalmaya başlamak çocuğun hem zihinsel becerilerini hem de bedensel becerileri geliştirecektir. Özgüveni gelişen çocuk akademik hayatında da başarıyı yakalayacaktır.Çocuk zor matematik problemlerini ve fen denklemlerini analiz etme de daha iyi seviyeye gelecektir. Ayrıca sosyal hayatı da büyük ölçüde değişecektir.

Müziğin, bitkilerin bile gelişiminde rol oynadığını herkes bilir. Depresyonda olan kişilere de doktorların genel olarak önerdiği aktivite müzik aleti çalmaktır. Sadece gitar olarak değil, kişiler sevdiğini müzik aletini çalarak hayatlarına yenilik katabilirler. Müzik aleti çalmak IQ seviyesini de yükselten unsurlar arasındadır.