Göğüs Pedi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emzirme, doğum sonrasında belli bir süre bebeğin beslenmesi için tek yoldur. Gebelik itibari ile annede ve göğüslerinde bazı değişiklikler meydana gelir. Göğüste olan bu değişikler bebeğin beslenmesi için göğsün uygun forma girmesidir. Göğüs uçları belirginleşir, süt kanalları ortaya çıkar ve kahverengi doku koyulaşır.

Emzirme sürecinin başlaması için göğüslere süt gelmesi beklenir. Bu bazen doğumdan önce başlasa da bazen de doğumla birlikte başlayabilir. Göğüslere süt gelme sürecini etkileyen bazı unsular da vardır. Bunlar doğumun nasıl olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermesidir. Normal doğumda sütün göğse gelme süreci daha hızlı gerçekleşir. Bu da doğum süreciyle birlikte salgılanmaya başlayan oksitosin sayesinde olur. Sezaryen de ise göğsün süt kanallarının çalışması biraz zaman alabilir. Bunu hızlandırmak için annenin sürekli emzirmeye çalışması gerekir.

Göğüs Pedi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emzirme işlemi sırasında göğüste iltihap, yaralanma ve alerjik reaksiyonlar gibi birçok tahriş meydana gelir. Bu sorunları en aza indirmek için doktorların önerisi göğüs pedi kullanımıdır. Göğüs pedi süt kanallarının uç kısmında biriken sütü iltihaplanmaya yol açmaması için emen bir aparattır. Göğüs uçlarındaki nemlenmeyi önleyerek hem bebeğin hem de annenin emzirme dönemini rahat bir şekilde geçirmesini sağlar. Bu şekilde kıyafetler temiz kaldığı gibi göğüs uçları da sağlıklı bir emzirmeye elverişli olur.

Göğüs pedinin kullanımı çok kolaydır. Pedler hijyen açısından tek tek paketlenir. Paketten çıkan göğüs pedi, çift bandı açılarak göğsün üstüne rahatsızlık vermeyecek bir şekilde yapıştırılır. Kıyafetten belli olmayan göğüs pedi gün içerisinde de anneye herhangi bir rahatsızlık vermez. Ped ıslanma durumunda bile şeklini korur. Çantada da kolaylıkla taşınabilir.