Hangi Kronik Hastalıklar Koronavirüsten Etkilenir?

Çin’in Wuhan kentinde zatürre olguları ile ortaya çıkan, sebebi bilinemeyen belirtilerin ortaya çıkması ile başladı. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilere göre, yeni bir virüsün olduğu sonucuna varıldı. Bu yeni virüs olan coronavirus, kişilerde ortaya çıkan zatürrenin tanımlanmamış bir hastalık olduğu belirtisi gösterildi. Virüs 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıktığı için, Covid-19 yani Coronavirus 2019 olarak adlandırıldı. Bu virüs hayvanlarda rastlanılan bir virüstür. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı için, Wuhan pazar yerlerinde olduğu ve ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Coronavirus (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir?

Şu ana kadar coronavirus hakkında bilinen bilgiler ışığında, belirtiler şiddetli veya orta dereceli olabilmektedir. En çok ortaya çıkan belirtiler, öksürük, ateş ve solunum sisteminde ortaya çıkan güçlüklerdir. Coronavirus üzerinde herhangi bir burun akıntısı belirtilmemiştir. Kalabalık yerlerden uzak durmak ve eğer ateş, öksürük ve solunumunuzda sorun varsa sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Coronavirus (Koronavirüs) Hangi Kronik Hastalıklardan Etkilenir?

Coronavirus 60 ve üstü yaşların daha çok etkilendiği gibi bu durum gençlerde de görülebilir. Kronik hastalık belirtileri ise şunlardır:

Kronik akciğer hastaları, bronşit ya da anfizem varsa etkilenebilirsiniz. Kronik kalp hastaları ve böbrek hastalıkları da tetiktedir. Kronik karaciğer hastalıkları da etkilenir yani hepatit düzeyde olanlar. Kronik nörpolojik hastalıkları yani parkinson, serebral palsi, MS veya da öğrenme zorluğu çekme hastalıkları. Diyabet hastası olanlar da etkilenir. Önceden dalak ameliyatı geçiren hastalar yani dalak hastalıkları a etkilenir. Yüksek düzeyde kilosu olanların dikkat etmesi, gerekirse diyete geçmeleri önerilir. Çünkü belirli kilonun üzerinde olanlar da tetiktedir. Hamileler risk grubunda olduğu için onlarında dikkat etmesi gerekir. Steroidler, kemoterapi tedavileri nedeni ile bağışıklık sistemi sorunu olanlar veya da Aids hastalıkları da etkilenir.