Hasta Bakıcıların Yaşadığı Zorluklar

Hasta bir insan ile ilgilenmek ve onun bakımını yapmak son derece stresli ve zor bir iştir. Bu işi yapmaya karar vermiş olan bir kişinin ilk olarak bu konu ile ilgili kendisini psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekmektedir. Eğer sağlam bir psikolojiye sahip değil ise kendisi de rahatsızlıklar yaşayabilir. Aslında insanların en zor anlarında sıkıntılılarını gidermek, onlara yardımcı olmak, psikolojik destek sağlamak insanı çok rahatlatan bir durumdur. Tabi ki bir hasta bakıcı işinin tüm gerekliliklerini yerine tam olarak getiriyorsa güçlü bir yapıya sahip olur.

Hasta bakıcılar son derece dikkatli olmalı ve işi ile ilgili tüm konularda hassas davranmalıdır. Çünkü hasta bakıcının yapabilecek olduğu en ufak bir hata hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. İnsan hayatı söz konusu olduğu için görevini en iyi şekilde yapması gerekir. Hasta bakıcı seçimi bu nedenle büyük bir dikkat ile yapılmalıdır. Hasta bakıcının bu işi yapabilecek olduğu gerekli belge ya da diplomalarının olması da son derece önemlidir. Bazı hastalar diğer hastalara göre daha fazla güler yüz, sabır ve hoşgörü gerektirir. Bunlar özellikle Alzheimer ve yatalak olan hastalardır. Her ikisinde de durum oldukça zordur ve özel bir çaba gerektirir. Bunların sonundaki temel amaç hastanın huzurlu ve mutlu olmasıdır.

Mutlu olan bir hastanın tüm yorgunlukları huzura dönüşecektir. Hasta bakıcı acil durumlarda soğukkanlı olmalıdır ve paniklememelidir. Doğru karar vererek hızlı bir şekilde uygulamalıdır. Bu durumlarda hemen doktora haber verilmelidir ve o an alınacak olan kararlar son derece önemlidir. Bu nedenle paniklemeden anında müdahale edilmelidir.

Genel olarak hasta bakıcılar dertli oldukları fiziksel ve duygusal zararların farkına varamamaktadır. Alında hasta sağlığı için çaba harcayan hasta bakıcılar kendi sağlıklarını göz ardı etmektedir. Stres, kronik yorgunluk ya da anksiyete nöbetleri gibi çeşitli depresyondan mustarip olmaları sıkça rastlanan bir durumdur. Hasta bakıcıların kendileri ile ilgili dikkat etmesi gerekenler:

• Uyku sorunları
• Zihinsel ve fiziksel yorgunluk
• Sık bir şekilde değişen ruh hali
• Kilo alıp verme
• Ağrı kesicilere bağımlılık
• Dikkat aralığında azalma