Hasta Bezleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Hasta bezi, idrar/gaita kaçırma (inkontinans) sorunu yaşayan, yatarak tedavi gören veya tedavisine ayakta devam edilen kişiler için kullanılan bir sağlık ürünüdür. Hasta altı bezi olarak da bilinir. Kullanım şekline göre değişen bağlamalı bez, külotlu bez, serme bez ve mesane pedi gibi birkaç çeşidi vardır. Yetişkinler ve çocuklar için farklı bedenlerde modelleri mevcuttur. Bazıları, iç çamaşırı gibi kıyafetlerin altına giyilebilir. Her yaştan ve cinsiyetten hastada kullanabilir. Hasta bezleri tek sefer kullanılır ve kirlendiğinde atılır. Yıkanıp tekrar kullanılabilir özellikte değildir. Emicilik oranına ve üretildiği malzemeye göre piyasada farklı kalitede ürünler bulunur. Piyasada birçok seçenek mevcuttur. Hasta bezlerinin bedeli, hastanın rapor ve reçetesi varsa, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanır. Kişiye uygun olan ürünü bulabilmek ve SGK desteğinden faydalanabilmek için bazı detaylara hakim olmak gerekir.

23.08.2020 Tarihi İtibariyle Sıkça Sorulan Sorular

Hasta bezlerinin çeşitleri nelerdir?

Hasta bezlerinin kullanım şekline göre birkaç farklı çeşidi vardır:

  • Bağlamalı hasta bezi (bel bantlı hasta bezi)
  • Külotlu hasta bezi
  • Yatak koruyucu örtü (serme bez)
  • Mesane pedi

Yetişkinlere ve çocuklara uygun ölçülerde ürünler de mevcuttur:

  • Yetişkin hasta bezi
  • Çocuk hasta bezi

SGK hasta bezlerini öder mi?

SGK’nın, yetişkin ve çocuk hastalar için bağlamalı ve külotlu hasta bezlerine ödeme desteği mevcuttur. Serme bezleri ve mesane pedleri için ödeme yapmaz.

Hasta bezlerinin KDV oranı nedir?

Hasta bezlerinin KDV oranı %8’dir.

SGK hasta bezinin 1 adetine kaç lira ödeme yapar?

SGK, yetişkin hasta bezinin tanesine 1,88 TL (1 TL 88 kuruş) + %8 KDV ödeme yapar. Adet başına KDV dahil toplam 2,0304 TL’dir.

Çocuk hasta bezinin tanesine ise 1,47 TL (1 TL 47 kuruş) + %8 KDV ödeme yapar. Adet başına KDV dahil toplam 1,5876 TL’dir.

SGK günlük kaç adet hasta bezi için ödeme yapar?

SGK, yetişkin veya çocuk hasta fark etmeksizin günlük maksimum 4 adet hasta bezini karşılar. Aylık olarak maksimum 120 adet için ödeme yapar.

SGK günlük kaç lira ödeme yapar?

SGK, yetişkin hasta bezleri için günlük olarak 1,88 TL x 4 = 7,52 TL KDV hariç ödeme yapar. 4 adet için KDV dahil toplam 8,1216 TL’dir.

SGK, çocuk hasta bezleri için günlük olarak 1,47 TL x 4 = 5,88 TL KDV hariç ödeme yapar. 4 adet için KDV dahil toplam 6,3504 TL’dir.

SGK toplam kaç adet hasta bezine ödeme yapar?

SGK, 1 aylık olarak maksimum 120 adet hasta bezi için ödeme yapar.

SGK hasta bezlerine toplam kaç para öder?

Yetişkinler için 1 aylık ödeme tutarı 120 adet x 1,88 TL = 225,60 TL KDV hariçtir. KDV dahil 243,648 TL‘dir.

Çocuklar için 1 aylık ödeme tutarı 120 adet x 1,47 TL = 176,40 TL KDV hariçtir. KDV dahil 190,512 TL‘dir.

Rapor ve reçete ile hasta bezi nasıl alınır?

SGK’nın ödeme desteğinden faydalanabilmek için hastanın heyet raporunun ve reçetesinin olması gerekir. Heyet raporu, kamu ve üniversite hastanelerinden alınabildiği gibi sağlık kurulu olan özel hastanelerden de alınabilir. Rapor geçerliliği için en önemli nokta hastanenin tam teşekküllü olmasıdır. Bir hastanenin tam teşekküllü olması demek iç hastalıkları, genel cerrahi, göz, kulak-burun-boğaz, nöroloji ve ruh sağlığı gibi birimlerin mevcudiyeti ve bu birimlerde uzman doktorların çalışıyor olması demektir. Heyet raporunun diğer adı sağlık kurulu raporudur.

01.07.2022 tarihi itibariyle SGK, hasta bezlerinin ödemesiyle ilgili yeni bir sisteme geçiş yaptı. Yeni sistemde hak sahiplerine hasta bezi tedarik etmeleri için aylık olarak ödeme yapılacak.

Sağlık kurulu raporu olan hastalar güncel reçete yazdırarak SGK ile anlaşmalı medikallerden veya eczanelerden hasta bezi temin edebilirler.

Yeni sistem 01.06.2022 tarihli ve 31853 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adeti doğrultusunda aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacaktır. Hak sahipleri hasta bezini istedikleri yerden temin edebileceklerdir.

Başvurular 01/07/2022 tarihi itibariyle başlamıştır. Ödeme için hak sahibinin başvuru tarihi esas alınacaktır. Başvuruları uygun bulunan hak sahiplerinin banka hesap numaralarına her ayın 1’inde hak ettikleri tutarlar rapor süresince otomatik olarak aktarılacaktır.

SGK ödemeyi kime yapar?

Her ayın 1’inde SGK, hastanın tanımlanmış hesabına ödemeyi nakdi olarak yapar. Hasta, IBAN numarasını e-devlet üzerinden sisteme tanımlayabilir. IBAN tanımlama işlemi yapılmadıysa ödeme desteği ad, soyad ve TC kimlik numarasıyla PTT’ye gönderilir.

SGK ödemesinden faydalanabilmek için hangi evraklara ihtiyaç vardır?

SGK’dan hasta bezi alabilmek için sağlık kurulu raporuna ve reçeteye ihtiyaç vardır. Hastanın medikal ürün ihtiyacı adli bir vaka sonucu oluştuysa rapor ve reçete ile birlikte adli vaka tutanakları da teslim edilmelidir.

Heyet raporu elektronik rapor olarak düzenlendiyse sadece reçete yeterlidir. E-rapor bilgilerine MEDULA üzerinden ulaşılabildiği için raporun ayrıca kağıt çıktısına ihtiyaç duyulmaz.

Raporun süresi dolduysa sistem uyarı vererek işlemin devam etmesine izin vermez. Böyle bir durumda rapor ve reçete yenilenmelidir.

E-rapor değil de kağıt rapor düzenlendiyse işlemler için raporun “aslı gibidir” onaylı bir nüshası kullanılır. Raporun ıslak imzalı olan aslı saklanır. İşlemler her zaman aslı gibidir onaylı nüshalar ile yapılır.

Eğer ıslak imzalı asıl rapor kullanılırsa hastanın tekrar hastaneye giderek rapor alması gerekir.

MEDULA işlemlerinde sigortalının, hastanın ve hasta yakınının kimlik kartı fotokopisine ihtiyaç duyulmaz. Bu bilgiler rapor düzenlenirken sisteme kaydedilir. Kimlik numarası kullanılarak tüm kayıtlara ulaşılabilir ve işlem yapılabilir.

SGK, çocuklar için bez ödemesi yapar mı?

Evet. Eğer çocuk 2 yaşını tamamlamışsa yani 24 aydan büyükse çocuk alt bezleri için SGK ödeme yapmaktadır.

Çocuk 24 aydan küçükse ödeme desteği verilmez.

Reçeteye 2 aylık hasta bezi yazdırılabilir mi?

Hayır. SGK her ay, 1 aylık hasta bezi için ödeme yapar. 1 aylık en fazla 120 adet hasta bezi ödenir.

Bu durum hem yetişkin hem de çocuk hastalar için geçerlidir.

Raporda günlük kullanım adeti, reçetede ise hem günlük hem de aylık kullanım adeti belirtilir.

Sgk hasta bezi temini için 2 ayda bir reçete düzenlenmesi uygulaması kaldırıldı. Düzenleme sayesinde, çoğunluğu yatağa bağımlı, engelli veya alzaymır gibi sağlık hizmeti sunucusuna erişimleri zor olan hasta grubunun, sağlık hizmet sunucusuna başvurma zorunluluğu kalmadı.

Reçeteye 1 aylık hasta bezi yazdırılabilir mi?

Evet. Reçete “1 aylık 120 adet hasta bezi” şeklinde düzenlenebilir.

Hasta bezi raporu kaç yıl geçerlidir?

Rapor üzerinde farklı bir tarih belirtilmediyse 2 yıl geçerlidir.

SGK ödemesi için ürünün marka ve modeli önemli midir?

Hayır. Marka ve model önemli değildir. İster çocuk hasta bezi, isterse yetişkin hasta bezi olsun tüm marka model ürünlere SGK tarafından ödeme desteği verilmektedir. Hastalar hesabına yatan bez parasını aldıktan sonra dilediği yerden bez alabiliyor. Kuruma fatura ibraz etmek zorunda değiller.

Raporda ve reçetede aylık 90 adet yazıyorsa SGK ne kadar ödeme yapar?

Böyle bir durum söz konusu olursa SGK 1 aylık en fazla 90 adet için ödeme yapar. Eğer reçete 2 aylık yazıldıysa en fazla 180 adet için ödeme yapar.

Raporda aylık 90, reçetede ise aylık 120 adet yazıyorsa SGK ne kadar ödeme yapar?

Raporda aylık 90 adet olarak belirtildiyse reçetede 120 adet yazsa bile en fazla 90 adet ödenir. SGK, aylık olarak 90 adetten fazla ödeme yapmaz.

SGK, raporda yazan adet kadar ödeme yapar. Reçetede 1 aylık 120 veya 2 aylık 240 adet yazsa da SGK en fazla 1 aylık 90 adet veya 2 aylık 180 adet için ödeme yapar.

Rapor ve reçete kıyaslanırsa raporun daha belirleyici olduğu söylenebilir.

SGK’dan ödeme alabilmek için ürün barkodu şart mıdır?

Hayır, barkod gerekmez. Hasta bezlerinde önceden barkod zorunluydu ancak yeni mevzuata göre artık SGK’ya barkod teslim edilmesi gerekmez.

Çocuk alt bezi, hasta bezi olarak değerlendirilir mi?

Evet. Çocuk alt bezleri SGK tarafından hasta bezi olarak değerlendirilir ve ödenir.

Hasta bezleri nereden temin edilir?

Hasta bezleri rapor ve reçete kullanılarak temin edilecekse medikallerden ve eczanelerden alınabilir. SGK desteğinden faydalanmadan temin edilecekse medikallerden ve eczanelerden satın alınabildiği gibi marketlerden de satın alınabilir.

Reçete kaç gün geçerlidir?

Reçete 5 iş günü geçerlidir.

Hasta başka bir sigortalı üzerinden bakılıyorsa SGK’dan hasta bezi desteği alınabilir mi?

Evet, ödeme desteği alınabilir.

Rapor ve reçetede hasta bezi yazıyorsa başka malzeme alınabilir m?

Rapor ve reçetede hasta bezi yazıyorsa bunun yerine başka bir ürün alınamaz. Yapılan işlem sadece hasta bezleriyle ilgili olmalıdır.

“Aslı gibidir” işlemi nedir?

Raporun aslının doktor tarafından görülüp fotokopisine “aslı gibidir” yazıp kaşe ve imzası ile onaylaması işlemidir.

Böylece rapor fotokopisi asıl evrak gibi değerlendirilir. Bu işlemi hastanın bağlı bulunduğu aile hekimi veya hastanedeki ilgili birim doktoru yapabilir.

Yeni reçeteyi kim düzenler?

Yeni reçeteyi hastanın bağlı olduğu aile hekimi veya hastanenin ilgili birim doktoru düzenleyebilir.

Hasta geçici olarak şehir değiştirirse gittiği şehirdeki aile hekimlerinden birine misafir olarak kaydını yaptırarak reçetesini yazdırabilir.

Hiç ödeme yapmadan rapor ve reçeteyle hasta bezi alınabilir mi?

Çok ucuz olan hasta bezleri fiyat farkı verilmeden tedarik edilebilir.

SGK’nın ödeme miktarından daha pahalı olan bezler tedarik edilebilir mi?

Evet, fiyat farkı ödenerek tedarik edilebilir.

SGK işlemleri ve mevzuatları hakkında nasıl bilgi alınır?

7 gün 24 saat boyunca 170 numaralı telefon hattından bilgi alınabilir.

Rapor ve reçete işlemleri E-Devlet’ten takip edilebilir mi?

Evet, edilebilir.

Mesane pedi doğumdan sonra kullanılabilir mi?

Evet, kullanılabilir.

Yatan hastalar emici külot bez kullanabilir mi?

Evet, kullanabilir.

Tekstil yüzey nedir? Ne işe yarar?

Tekstil yüzeyli hasta bezleri cildin nefes almasını sağlar. Böylece yara oluşma riski azalır.

Hasta bezlerinin SUT kodu nedir?

Yetişkin hasta bezinin SUT kodu A10049’dur.

Çocuk hasta bezinin SUT kodu A10118’dir.

Hasta bezleri internetten sipariş edilebilir mi?

Evet, hasta bezleri internetten sipariş edilebilir.

Hasta bezleri internetten sipariş edilirse SGK ödeme yapar mı?

SGK’nın ödeme desteğinden faydalanabilmek için hazırlanan evrakların ıslak imzalı olması gerekir. İnternetten verilen siparişlerde ıslak imzalı evrakların hazırlanması mümkün olmadığı için SGK’nın ödeme desteğinden faydalanmak da mümkün değildir.

Hasta bezi yara yapar mı?

Kalitesiz ve naylon içerikli hasta bezleri kullanılırsa ciltte yaralar oluşabilir.

Reçete üzerinde hangi bilgiler olmalıdır?

SGK’dan hasta bezi alabilmek için raporla birlikte reçete de gereklidir. Reçetede hastanın adı, soyadı, kimlik numarası, reçete tarihi, protokol numarası, tanılar, tıbbi ürün adı ve miktarı, doktor kaşesi ve imzası gibi bilgiler bulunmalıdır. Reçete üzerinde primer tanılar veya ICD kodları mutlaka yer almalıdır.

Reçetede bulunan bilgiler raporla uyumlu olmalıdır. Raporla uyumlu olmayan veya eksik bilgi içeren reçetelerle işlem yapılamaz.

Reçete üzerinde hasta bezinin hem günlük hem de aylık miktarı belirtilmelidir. Örnek: Günlük 4×1 adet, toplam 240 adet, 2 aylık kullanım

Belbantlı hasta bezi nedir?

Yan taraflarında yapıştırma bantları olan bağlamalı hasta bezidir.

Emici külot nedir?

Külot şeklinde giyilebilen hasta bezidir.

Mesane pedi nedir?

Ped şeklinde olan hasta bezidir.

Yatak koruyucu örtü (serme bez) nedir?

Yatağı, dışkıdan, vücut sıvılarından veya sıvı ilaçlardan koruyan hasta bezine “yatak koruyucu örtü” denir. Hastanın altına serilir. Bu nedenle diğer adı serme bezdir.

Hasta, bağlamalı veya külotlu bez kullanamıyorsa, hastada sonda takılıysa veya hastanın vücudunda yaralar varsa, serme bez kullanılabilir.

Yetişkin hasta bezleriyle ilgili SGK mevzuatının detayları nelerdir?

Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile hasta bezi/külotlu hasta bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda, rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda Kurumca bedelleri karşılanır.

hasta bezi/külotlu hasta bezi bedellerinin karşılanmasında, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmaz.

İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara hasta bezi/külotlu hasta bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

Sadece idrar inkontinansı olan hasta bezi/külotlu hasta bezi kullanan hastalara hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde, hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda Kurumca bedeli karşılanmaz.

Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta bezinin/külotlu hasta bezinin Kurumca bedeli karşılanır.

Çocuk hasta bezleriyle ilgili SGK mevzuatının detayları nelerdir?

Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az 2 (iki) yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) çocuk hasta bezi/çocuk külotlu hasta bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda, rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda Kurumca bedelleri karşılanır. (EK: RG-04/02/2018-30322/26-d md. Yürürlük: 15/02/2018) Ancak hastaların boy, kilo ve/veya bel çevresi ölçülerinin çocuk hasta bezine uyum sağlamadığı durumlarda, bu durumun sağlık raporunda belirtilmesi ve “A10049” SUT kodlu “hasta bezi/Külotlu hasta bezi” alan tanımlı malzemenin öngörülmesi halinde “A10049” SUT kodlu malzeme bedeli Kurumca karşılanır.

Çocuk hasta bezi/çocuk külotlu hasta bezi bedellerinin karşılanmasında, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmaz.

İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara çocuk hasta bezi/çocuk külotlu hasta bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

Sadece idrar inkontinansı olan çocuk hasta bezi/çocuk külotlu hasta bezi kullanan hastalara hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde, hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda Kurumca bedeli karşılanmaz.

Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde çocuk hasta bezinin/çocuk külotlu hasta bezinin Kurumca bedeli karşılanır.

Hangi marka hasta bezi satın alınabilir?

Hasta bezleri nerden satın alınabilir?

PTT’ye Gönderilen Ödemeyi Kim Çekebilir?

Yorumlar

emine on 2 Eylül 2015 at 13:55 (Edit)
Kaç tane farklı marka denedim. farklı emicilik düzeyleri var. siz de deneyin.

Cevapla
Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 3 Eylül 2015 at 09:12 (Edit)
Emine, merhaba. Öneriniz için teşekkür ederim.

Cevapla
Aynur Atik
Aynur Atik on 11 Mart 2021 at 09:50 (Edit)
Sağlık kurulu raporunda 240 âdet bez alabilir diyor,medikalciden de 240 âdet bez aldım diyerek imza attırıyor ancak sadece 90 bez veriyor külotlu teba hasta bezi.Bu durum normal mi yoksa beni mi kandırıyorlar ya da devleti mi soyuyorlar

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 12 Mart 2021 at 17:05 (Edit)
Aynur Atik, merhaba. Reçetede 240 adet yazıyorsa 240 adet vermek zorundadır. Daha az adet vermesinin sebebi fark ödememeniz için olabilir. 240 adet aldığınızda bir fark ödersiniz, ürünü eksik vererek sizden fark almıyor olabilir.

Cevapla
Aynur Atik
Aynur Atik on 23 Mart 2021 at 15:56 (Edit)
Bu farkı vermek zorunda mıyım ki 240 âdet yazan bezi 90 adet veriyor?
Devlet zaten 240 âdetin parasını karşılamıyor mu ki ben daha bir de fark vereyim? Nasıl bir uygulama, nasıl bir yanıltıcı yöntem? burasını da açıklarsanız sevinirim, teşekkür ederim.

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 24 Mart 2021 at 13:40 (Edit)
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun A10049 sut kodu ile “hasta bezi/külotlu hasta bezi” için karşıladığı tutar 1,26 TL + KDV’dir. Bezlerde marka modele göre fiyat değişikliği olabilir. Bezin satış fiyatı yüksek ise 240 adette fiyat farkı çıkacaktır. SGK’nın 240 adet için karşıladığı KDV dahil tutar 356,83 TL’dir. Örnek verecek olursak 30’lu paket hasta bezinin satış fiyatı 70 TL ise 240 adet için 8 paket gerekir. 8 paketin fiyatı da 560 TL olacağı için hastadan alınan fark 203,17 TL olacaktır. Başka bir marka 30’lu paket hasta bezinin satış fiyatı 44,60 TL ise, 240 adette 356,68 TL bir ödeme çıkacağı için hasta fark ödemeyecektir. Fark ödemek istemediyseniz firma 240 adet girip 90 adet vermiş ve sizden fark almamış olabilir.

Havva TEZBAŞARAN
Havva TEZBAŞARAN on 24 Nisan 2021 at 17:52 (Edit)
Devlet çok az kısmını karşılıyor maalesef kaeşıladığı kısım devede kulak mecburen fark çıkıyor bazı medikalcilerde güya müşteriyi düşğndüğünden fark çıkmasın diye eksik bez veriyor yardımcı oluyor güya oysa marketten alsan bezi verdiğin fark parasına bez var fırsatçı medikalcilere mahkum etmiş seni paket fiyatına yakın fark ödüyon devlette 8 pakete 180 küsür veriyormuş alsın tepe tepe kullansın ben medikalciden 500 lira fark ödeyip alıyom bezi o yüzden sgk lı hasta bezi kandırmaca marketten alınca daha ucuza geliyor bizi bu şekilde medikalcilere mahkum eden sisteme de lanet olsun . Oysa hasta bezinden fark almaması gerekiyor zaten hasta ve engelli bakmak çok yıpratıcı bir süreç bari sahip çıkmıyorsunuz bir portekiz Almanya isviçre gibi yaşlılarınıza bakamıuorsunuz şu bexi farksız vetin bırak farksız vermeye utanmadan bir de yüzde 18 kdv alıyor pırlantada kdv sıfır hastanın altına pırlanta mı taksak bezden ucuza gelecek kdv sıfır

İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 25 Nisan 2021 at 10:42 (Edit)
Havva Tezbaşaran, merhaba. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu zorlu süreçte biz de sizlerin yanında olmaya çalışıyoruz. Çoğu medikal üründe fiyatlar marka modele göre değişiklik gösterebilir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda ulaşmanız durumunda sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız: İletişim - Sesan

Özgür Günay
Özgür Günay on 6 Mayıs 2021 at 23:18 (Edit)
Hanımefendi kurum hiç bir malzemenin tamamını karşılamaz ki buna bezde dahil medikalci kendi insifyatini kullanıp fark almadan kurumun karşıladığının bir kısmını size temin etmiş ki buda onu riske eder en basiti eczaneye gittiğiniz zaman en küçük Bi kalem ilaç aldığımız zaman 3 5 lira da olsa fark çıkıyor bununlada buna kanaat getirebilirsiniz

funda yolal
funda yolal on 17 Temmuz 2021 at 17:31 (Edit)
merhaba devlet yetişkin hastaya 396,65 kr ödüyor reçetenizde 240 adet yazar eger hastanın kullandıgı bezin fiyatı devletin ödediği ücreti aşarsa fark ücreti çıkmaktadır.

Özgür Günay
Özgür Günay on 6 Mayıs 2021 at 23:08 (Edit)
Hanımefendi mühtemelen fark ödemiyorsunuz ve kurumun ödediği buna tekabül ediyor aldığınız bezin 240 adetini marketten almaya kalkarsanız bile uçurum fiyat olduğunu kendinizde göreceksiniz kullandığınız bezin tamamını almanız için 500 600 lira fark ödemeniz gerekiyor

Cevapla
Özkan ŞENGÜL
Özkan ŞENGÜL on 21 Ocak 2022 at 20:09 (Edit)
Siz medikaldemi çalışıyorsunuz da onların yanındayız gibi konuşuyorsunuz kamyonla ucuz bez alıp ailelere gelmiş bezler çok pahali deyip milleti kandırmasınlar.bunlarin hesabını hepsi odeyecek

Cevapla
Esra
Esra on 15 Ekim 2016 at 16:22 (Edit)
hartman bezi bulamadığımızda pure marka bezden aldık ve ondan memnun kaldık. hartmanın bakım ürünlerinden kullandık. kısa sürede tedavisini görmüştük. kalitesi yüksek olduğuna katılıyorum.

Cevapla
Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 16 Ekim 2016 at 14:45 (Edit)
Esra, merhaba. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Cevapla
ayşe kılıç
ayşe kılıç on 17 Mayıs 2021 at 11:22 (Edit)
hasta bezleri artık ihtıyac kalmadığı durumda nasıl iptal edilir ?doktora giderek mi

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 20 Mayıs 2021 at 16:11 (Edit)
Ayşe Kılıç, merhaba. Raporu iptal ettirmenize gerek yoktur. Reçete yazdırmayabilirsiniz veya ürünü almayabilirsiniz. Raporu iptal ettirmek isterseniz, çıkartmış olduğunuz Sağlık Kurulu ile görüşmelisiniz.

Cevapla
ayşe kılıç
ayşe kılıç on 22 Mayıs 2021 at 14:19 (Edit)
irem hanım merhaba .eczaneye yazmayın artık ihtiyacım yok dememe rağmen yazdı bende eve gelip bu bezi yazanları aradım iptali için gelsinler artık benim 4 aydır sorunum yok ve eczaneye dememe rağmen yazdı.bunun için gelsinler eve iptal etsinler dedim sorunum yok başkalarının hakkına girmiş olmak istemem.ailem sırf devlet karsılıyo diye iptal etmiyor ezcanede n bende eve cagırdım sonunda gelsinler.nasıl benden habersiz hasta bezi reçete yazdılarsa onu iptal edin sorunum yok dicem kâğıt isticem bez ıhtıyacı yok diye onu da alıp eczaneye göstercem ki anlasınlar artık yine yazarlarsa artik sağlık bakanlığına ezcaneyi şikayet edicem .bilgisi olan yazsın lütfen doğrumu yapıyorum .gerçekten iptal edilsin istiyorum

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 26 Mayıs 2021 at 12:03 (Edit)
Rapor iptali için raporu çıkarmış olduğunuz Sağlık Kurulu’na başvurmalısınız. Raporunuz olduğu sürece ve reçete edildiği sürece eczane ürünleri temin etmekle mükelleftir, ürün vermeme gibi bir seçeneği ne yazık ki bulunmamaktadır.

Özkan ŞENGÜL
Özkan ŞENGÜL on 21 Ocak 2022 at 20:18 (Edit)
Merhaba Bez rapor kodu G80.9 olan serablan palsi hastanin devlet ödemesi kaç TL olur.kodlara göre fiyat değişlikliği söz konusumudur.

Cevapla
necmettin çataklı
necmettin çataklı on 18 Ekim 2016 at 10:56 (Edit)
tüm hekimler derken buna kurum hekimi ve işyeri hekimide dahilmi acaba

Cevapla
Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 19 Ekim 2016 at 13:45 (Edit)
Necmettin Çataklı, merhaba. Tüm hekimler derken kamu adına çalışan hastanelerdeki veya aile sağlığı merkezlerindeki hekimleri kastediyorum. İşyeri hekimleri buna dahil değildir.

Cevapla
ayşe kılıç
ayşe kılıç on 27 Mayıs 2021 at 19:13 (Edit)
yok irem hanım reçete yazmış oyle hasta bezi alabilir diye raporum yok cok şükür.ezcaneye den hasta bezlarini birkaç ay almadığın surece iptal olur mu artık o reçete yani tamamen iptal edilsin ihtıyacım yok eczaneye de belirttim yine böyle yaparlarsa zaten sikayetcı olucam

Cevapla
Aynur yavuzaslan
Aynur yavuzaslan on 12 Mart 2022 at 02:16 (Edit)
Merhaba, 12 yaşında komşumuzun oğlu cerebral palsi tanısı var.durumları olmadığı için rapor almalarına yardım ettim. 46 kg 156 boyunda yetişkin bez kullanıyor fakat çocuk doktoru yetişkin yazmasına rağmen boy kilo nedeni ile,eczaneden medula sistemi hata veriyor 18 yaş altı özel durum yoksa çocuk kullanabilir diyor.vermiyorlar. Sisteme nasıl girilmeli lütfen yarım eder misiniz.

Cevapla
Şeref
Şeref on 17 Mayıs 2018 at 12:25 (Edit)
Doktor 2.aylık 240 adet yani 8 paket bez reçete ediyor lakin eczane ve ya medikaler 3 paket veriyor bu nasıl bir insanlık tır herkes dolandırıcı olmuş

Cevapla
Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 18 Mayıs 2018 at 15:00 (Edit)
Şeref, merhaba. Reçetenizde 240 adet yazıyorsa SGK 240 adet için ödeme yapar.

Cevapla
Muaz
Muaz on 16 Eylül 2020 at 23:38 (Edit)
Kesinlikle katılıyorum

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 17 Eylül 2020 at 10:11 (Edit)
Muaz, merhaba. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Cevapla
Songül yamaç
Songül yamaç on 3 Ocak 2021 at 11:48 (Edit)
Bazı kişiler ödeme yapmadan devletin karşıladığı kısmı almak istiyor. Devlet 356 lira karşılıyor. Bez fiyatı 8 paket hesaplanıyor, kalan kısmı hasta ödemesi gerekiyor ama ödemek istemeyince medikal ler de böyle bir imkan sunuyor

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 4 Ocak 2021 at 17:42 (Edit)
Songül Yamaç, merhaba. Hasta bezleri geri ödeme kapsamında değildir. Medula sistemine dahildir. Yani hasta ürün fiyatından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği tutarı çıkararak sadece arada çıkan farkı öder.

Cevapla
bakır şahin
bakır şahin on 26 Kasım 2018 at 16:10 (Edit)
sgk hangi tanılara bez berir varsa bana yardımcı olurmusun

Cevapla
Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 27 Kasım 2018 at 22:07 (Edit)
Bakır Şahin, merhaba. Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile hasta bezi/külotlu hasta bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık, rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda kurumca bedelleri karşılanır. Mesane ve rektum kontrolü olmayan tüm hastalar için rapor ve reçetede primer tanının belirtilmesi yeterlidir.

Cevapla
Leyla özdemir
Leyla özdemir on 8 Ağustos 2019 at 01:45 (Edit)
Merhsba benim cocugum 4 yasinda hasta bezi alirken 80 90 tl civar para oduyoruz ve faturada vermiyorlar sgkdanda odeme almiyorum ne yapma lazim

Cevapla
Celil Çağlar ÖZLÜ
Celil Çağlar ÖZLÜ on 9 Ağustos 2019 at 12:08 (Edit)
Leyla Özdemir, merhaba. SGK’nın yeni ödeme sistemine göre, rapor ve reçeteniz varsa, kurumla anlaşmalı bir medikal firmadan hasta bezi alabilirsiniz. Kurum, bu ürünlerin ödemesini doğrudan medikal firmalara yapmaktadır.

Cevapla
Sevilay han
Sevilay han on 8 Aralık 2020 at 02:51 (Edit)
Merhaba, serepral palsi( beyin felci) bir hastam var, Yaklaşık 8 yaşında, önlem markalı çocuk bezi kullanıyor, 2 ayda bir medikalcilerden bu bez markasını alıyoruz, lakin her ay geçtikçe bizden 200 TL civarında para alıyorlar. Sgk yarısını ödüyor diyorlar. Bu doğru mu? Sgk hepsini ödemiyor mu?
240 tane alıyoruz.
Bilgilendirir misiniz.

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 9 Aralık 2020 at 11:18 (Edit)
Sevilay Han, merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu A10118 sut kodu ile “ÇOCUK HASTA BEZİ/ÇOCUK KÜLOTLU HASTA BEZİ” ürünü için 0,98 TL (Adet) + KDV (%18) ödeme yapar. Günde 4 adet, ayda 120 adet, 2 ayda 240 adet olarak ödeme yapar. 2 ay 240 adet olarak düşündüğümüzde KDV dahil 277.53 TL ödeme yapar.

Örneğin almış olduğunuz 30lu paketin perakende satışı 70 TL diyelim. 240 adet demek 8 pakete denk gelmektedir. 8 paket bez x 70 TL (1 paket fiyatı)= 560 TL yapar. Almış olduğunuz ürünlerin toplam ücreti 560 TL’den SGK’nın ödemiş olduğu 277.53 TL tutar çıkarılır. 560 – 277.53 = 282.67 TL. Firmaya vermiş olduğunuz fark 282.67 TL olur.

Bez reçetesini aile hekiminize veya doktorunuza yazdırabilirsiniz.

Cevapla
KILIC Naime
KILIC Naime on 21 Mart 2021 at 10:09 (Edit)
Merhaba benim annele 240 bez yazilmis rapor da ve 120 bezi kurum kendisine kaldiriyor anneme 120 bez veriliyor turkiyede yasamiyorum burdaki kanunlari bilmiyorum beni bu konuda bilgilendirmeniz mumkunmu tesekurler

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 22 Mart 2021 at 13:48 (Edit)
Naime Kılıç, merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu raporda kişinin 1 aylık kullanım miktarı olan 120 adeti yazar. Reçeteyi 2 aylık yazdırırsanız 240 adet, 1 aylık yazdırırsanız 120 adetini karşılar. Firma 120 adet veriyor ise reçete 1 aylık yazılmış olabilir. Reçetede 240 adet yazıyor, kurum 120 adet veriyor ise sizden fark almamak için yapıyor olabilirler.

ahmet
ahmet on 13 Ocak 2021 at 19:24 (Edit)
hasta bezleri 15 gün önce yazılırmı

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 14 Ocak 2021 at 17:14 (Edit)
Ahmet, merhaba. Reçetenin geçerlilik süresi 5 iş günüdür. Bu süre zarfında işlem yapmazsanız yeniden reçete yazdırmanız gerekir.

Cevapla
Aslı Erinç
Aslı Erinç on 1 Mart 2021 at 00:35 (Edit)
Raporlu olan yetişkin hasta alt bezini kaç ay reçete edilmezse yani alınmazsa rapor hakkı kaybedilir?

Cevapla
ayşe kılıç
ayşe kılıç on 17 Mayıs 2021 at 11:50 (Edit)
merhaba esra hanım yetişkin hasta bezini eczaneden bir kaç ay almadığın sürece iptal mi oluyor yani bilmediğim için soruyorum gerçekten?yada doktor hasta bezine ihtiyaç yoktur diyerek reçete mi yazması mı gerek benim de o reçeteyi eczaneye göstermem mi gerekir .tamamen iptal olması ıçın yetişkin hasta bezinin lütfen bilgisi olan yazarsa sevinirim

Cevapla
Yılmaz Şahin
Yılmaz Şahin on 21 Nisan 2021 at 12:09 (Edit)
Merhaba, değerli yanıtlarınıza teşekkür ederim. Medikal firmadan SGK raporlu yetişkin bez almaktayım. 4 paket (30’lu adet) yandan bağcıklı ve 2 paket (30’lu) külot, toplam 180 adet bez. Satıcı fiyat hesaplaması yaparken SGK’nın ödediği 356 TL, yerine 267 TL kısmını düşerek bana ödeme çıkarıyor. Bahanesi ise ben 240 adet bez almamışım diye. Sonunda ise 240 adet bez aldım diye imza attırıyor. Yaptığı işlem doğru mudur?

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 22 Nisan 2021 at 17:15 (Edit)
Yılmaz Şahin, merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun A10049 sut kodu ile “hasta bezi/külotlu hasta bezi” için karşıladığı tutar 1,26 TL + KDV’dir. Bezlerde marka modele göre fiyat değişikliği olabilir. Bezin satış fiyatı yüksek ise 240 adette fiyat farkı çıkacaktır. SGK’nın 240 adet için karşıladığı KDV dahil tutar 356,83 TL’dir. Örnek verecek olursak 30’lu paket hasta bezinin satış fiyatı 70 TL ise 240 adet için 8 paket gerekir. 8 paketin fiyatı da 560 TL olacağı için hastadan alınan fark 203,17 TL olacaktır. Başka bir marka 30’lu paket hasta bezinin satış fiyatı 44,60 TL ise, 240 adette 356,68 TL bir ödeme çıkacağı için hasta fark ödemeyecektir. Bazı fark ödemek istemeyen hastalar için ürün adeti az verilerek fark alınmayabilir. Ancak size 240 adet bez verilmeyip bir de fark alınması prosedüre uygun değildir. Firmanız ile görüşerek daha detaylı bilgi almalısınız.

Cevapla
Diğdem Yılmaz
Diğdem Yılmaz on 23 Temmuz 2021 at 23:31 (Edit)
Medikalden 120 adet canped emici külot alıyoruz artı 300 TL fark ödüyoruzbende anlamadim

163 TL ye mi satıyor bu firma 30 lu bezi ya
madem 300 benden 356 devletten alıyor .çok pahalı satiyor

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 24 Temmuz 2021 at 11:49 (Edit)
Diğdem Yılmaz, merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun A10049 sut kodu ile “hasta bezi/külotlu hasta bezi” için karşıladığı tutar 1,26 TL + KDV’dir. Bezlerde marka modele göre fiyat değişikliği olabilir. Bezin satış fiyatı yüksek ise 240 adette fiyat farkı çıkacaktır. SGK’nın 240 adet için karşıladığı KDV dahil tutar 356,83 TL’dir. Örnek verecek olursak 30’lu paket hasta bezinin satış fiyatı 70 TL ise 240 adet için 8 paket gerekir. 8 paketin fiyatı da 560 TL olacağı için hastadan alınan fark 203,17 TL olacaktır. Başka bir marka 30’lu paket hasta bezinin satış fiyatı 44,60 TL ise, 240 adette 356,68 TL bir ödeme çıkacağı için hasta fark ödemeyecektir. Çok büyük miktarlarda fark çıkıyor ise almış olduğunuz bezin fiyatı yüksek olabilir.

Cevapla
[email protected]
[email protected] on 31 Temmuz 2021 at 20:31 (Edit)
Teşekkürler

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 6 Ağustos 2021 at 12:32 (Edit)
Rica ederim.

Cevapla
m bürüngüz
m bürüngüz on 1 Eylül 2021 at 17:00 (Edit)
medula sistemi günü dolmadan hasta bezini verirmi

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 2 Eylül 2021 at 12:06 (Edit)
M Bürüngüz, merhaba. Gün dolmadan yeni ürün alamazsınız ne yazık ki.

Cevapla
A. Klc
A. Klc on 22 Ekim 2021 at 04:56 (Edit)
Annemin idrar kaçırma problemi var bez raporu çıkarmak istiyoruz da babam emekli ve ssk güvencemiz var bu durumda anneme bez yardımı yapılır mı?

Cevapla
İrem AKKAYA
İrem AKKAYA on 22 Ekim 2021 at 16:17 (Edit)
Merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bez ödemesinden faydalanabilmek için hastanın bez raporunun ve reçetesinin olması gerekir. Rapor için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kuruluna başvurabilirsiniz.

Cevapla
Leyla Kale
Leyla Kale on 13 Ekim 2022 at 21:09 (Edit)
tek doktor raporu ile bez parası alınır mı illa kurul raporu mu olması gerekiyor?