Hasta Karyolası Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hasta karyolası, bakıma ihtiyaç duyan hastaların konforunu sağladığı gibi hastayla ilgilenecek kişilere de kolaylık sağlar. Hasta bakımında kullanılabilen en gerekli ürünlerden bir tanesidir. Farklı özelliklere sahip çeşitleri mevcuttur. Bu özellikler hastanın ve refakatçinin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Hasta karyolalarının, hastalık türüne, kullanılacak odaya, zemin çeşidine, elektrikli olup olmamasına, fonksiyonlarına, dış iskeletine, dış kaplamasına veya boyasına, tekerlek özelliklerine, üzerine konulan yatak veya şilteye göre farklı modelleri vardır. Öncelikli olarak hastanın ihtiyaçları düşünülerek model tercihi yapılmalıdır. Doğru ürün tercih edilirse hasta bakımı biraz daha kolaylaşır ve hastanın konforu artar. Bu durum hem tedavi etkinliğinin artmasını hem de hastanın psikolojik durumunun biraz daha iyileşmesini sağlar. Hasta karyolaları diğer hasta bakım ürünleriyle karşılaştırıldığında nispeten pahalıdır. Yanlış model seçimi hem maddi kayıplara hem de hastanın fiziksel olarak rahatsızlık hissetmesine sebebiyet verebilir. Hasta, yaşamının tamamında veya bir kısmında bu tip ürünleri kullanmak zorunda olabilir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçları ve bütçe önceden belirlenerek karar alınmalıdır.

Hastalık Türü

Kişinin yatağa bağımlı olmasına sebebiyet veren hastalıklar fiziksel, zihinsel veya hem fiziksel hem de zihinsel olabilir. Hasta, yaşamının bir dönemini veya tamamını yatağa bağımlı şekilde geçirebilir. Bu süreçte vücudunun tamamını veya bir kısmını kullanamayabilir. Bazen de vücudun sadece belli bir bölümünün bakıma ihtiyacı olabilir. Bu tip detaylar dikkate alınarak ve hastanın yatak içindeki hareketleri de göz önünde bulundurularak hasta karyolası seçimi yapılmalıdır.

Hastayla ilgili ihtiyaçlar kadar hastaya bakım uygulayacak kişilerin de ihtiyaçları önemlidir. Kişilerin olabildiğince eğilmeden bakım işlemlerini yapabiliyor olması gerekir. Ayrıca uygun fonksiyonda karyola tercih edilirse hastanın yatak içinde pozisyon aldırılması veya hareket ettirilmesi daha da kolaylaşır. Böylece refakatçilerin daha az yorulması sağlanabilir.

Kullanılacak Oda

Hastanın kendi evinde, bakım evinde veya klinikte kaldığı odanın özellikleri de tercih edilecek karyolanın çeşidini belirlemede önemlidir. Odanın büyüklüğü ve odada bulunan diğer eşyaların çeşitleri göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle hastanın kullanmak zorunda olduğu diğer medikal ürünler ve tıbbi cihazlar öncelikli olarak dikkate alınmalıdır. Karyolanın, hastanın kullandığı diğer ürünleri etkilememesi gerektiği gibi, diğer tıbbi cihazların da karyolanın fonksiyonlarını etkilememesi gerekir. Örneğin, hasta mekanik ventilatör kullanıyorsa solunum hortumları karyolanın demirleri arasına sıkışmamalıdır ya da hastanın kullandığı havalı yatak karyolanın demirleri arasına girerek çalışmasını etkilememelidir.

Hastanın yoğun bakımında mı, hastane servisinde mi veya evde mi olduğu tercih edilecek karyola çeşidi için önemlidir. Özellikle oda ölçüleri dikkate alınmalıdır. Karyola odaya konulduğunda geçiş alanlarının yeterli olması gerekir. Ayrıca acil durumlarda hastaya müdahaleyi engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Refakatçilerin odada rahat hareket edebilmesi için karyolanın sağ ve sol tarafında en az 75’şer cm boşluk olması gerekir.

Motorlu Mu Manuel Mi?

Motorlu hasta karyolası tercih edilirse uzaktan kumandası sayesinde fonksiyonları kontrol edilebilir. Böylece refakatçiler, hastaya kolayca pozisyon verdirebilir. Çok fonksiyonlu bir karyola kullanıldığında, pozisyon verdirmek için refakatçinin hastayı yataktan kaldırması gerekmez.

Motorluların manuel olanlara göre daha fazla özelliği vardır. Sistemde ne kadar çok motor kullanılırsa o kadar çok fonksiyonlu bir hasta karyolası üretilebilir.

Manuel hasta karyolasında ise fonksiyonlar elle ayarlanır. Hastanın konforu için yapılan pozisyonlandırma karyolanın üzerinde bulunan kollar ile mekanik olarak yapılır. Refakatçi bu kolları çevirerek karyolanın hareketlerini sağlayabilir. Karyolanın hareketleri için gerekli insan gücü çok fazla değildir ancak yaşlı kişileri zorlayabilir. Eğer hastanın refakatçisi yaşlı birisi olacaksa manuel yerine motorlu karyolalar tercih edilmelidir.

Elektrikli hasta karyolası tercih edilecekse motor sayısı ve motor gücü incelenmelidir. Hastanın kilosuna uygun motor gücüne sahip olan yataklar tercih edilmelidir. Örneğin, 100 kilo ve üzerinde olan hastalar için dual motorlu hasta karyolası yeterli olmayacaktır. Onun yerine daha güçlü olan iki motorlu hasta karyolası tercih edilmelidir. Ayrıca motor gücü yüksek olan karyola ile hastaya daha fazla açıyla pozisyon aldırılabilir.

Motorlu hasta karyolalarının manuel olanlara göre daha çok özelliği vardır. Fiyatları ise daha yüksektir.

Fonksiyonları

Elektrikli hasta karyolalarında kullanılan motor sayısı arttıkça fonksiyonlar da artmaktadır. Manuel olanlarda ise bir ayarlı, iki ayarlı ve üç ayarlı olmak üzere üç çeşit vardır.

Hasta Karyolası Çeşitleri

 • 1 ayarlı manuel hasta karyolası
 • 2 ayarlı manuel hasta karyolası
 • 3 ayarlı manuel hasta karyolası
 • 1 motorlu elektrikli hasta karyolası
 • Dual motorlu elektrikli hasta karyolası
 • 2 motorlu elektrikli hasta karyolası
 • 3 motorlu elektrikli hasta karyolası
 • 4 motorlu elektrikli hasta karyolası
 • Kolon motorlu elektrikli hasta karyolası

Manuel veya elektrikli bütün hasta karyolalarında lazımlıklı ve lazımlıksız modeller mevcuttur.

Dış İskeleti

Hasta karyolasının iskeleti demirden yapılmaktadır. Üründe kullanılan demir ne kadar kalın olursa ve kaynak yerlerindeki işçilik ne kadar kaliteli olursa üretilen hasta karyolası o kadar dayanıklı olacaktır. Bazı modellerde alüminyum veya tahta kısımlar da vardır. Hareketli olan eklem yerlerindeki bağlantıların sağlamlığı da ürünün ömrü açısından önemlidir.

Dış Kaplaması veya Boyası

Püskürtme ile boyama yöntemi ucuz ve kalitesiz bir yöntemdir. Bu yöntemle yapılan boyamalar kalıcı ve dayanıklı değildir. Fırın boyama diye adlandırılan yöntem daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca bu yöntemle karyola antibakteriyel özellik kazanmaktadır. Bazı karyolaların dışı plastik veya ahşap kaplamadır. Bunlar demir olan modellere göre daha şık ve estetiktir. Fonksiyon açısından farkları yoktur. Evdeki kullanımlarda ise hastanın kendisini psikolojik olarak daha iyi hissedebilmesi için plastik veya ahşap kaplama ürünler tercih edilebilir.

Tekerlekleri

Hasta karyolasını taşıyan veya bir yerden başka bir yere götürülebilmesini sağlayan kısım tekerlekleridir. Bir yandan hastayı da taşıdığı düşünülürse dayanıklı ve kaliteli olmaları gerekir. Hasta karyolalarının çoğunda 4 adet tekerlek kullanılır. Bunlardan en az 2 tanesi fren mekanizmalı olmalıdır. Böylece, karyola olduğu yerde sabitlenebilir ve kaymaz. Karyolanın ve karyola üzerinde yatacak hastanın ağırlığı arttıkça daha dayanıklı tekerleklerin kullanılması gerekir. Bazı modellerde tekerlek yoktur.

Yatağı veya Şiltesi

Hasta karyolalarının çeşidine göre farklı özelliklerde üretilmiş yataklar mevcuttur. Bu yataklara şilte ismi de verilmektedir. Çok yumuşak olmayıp uygun sertlikte olmalıdır. Aksi halde hem hastanın konforunu hem de sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca kısa zamanda çökme yaparak kullanılmaz hale gelebilir. Birkaç çeşidi vardır:

 • Yaylı yatak
 • Süngerli yatak
 • Yaylı parçalı yatak
 • Süngerli parçalı yatak
 • CNC lazer kesim yatak
 • Visco yatak

Tek parçalı olduğu gibi karyolanın fonksiyonlarına uygun şekilde birkaç parçalı olarak üretilmiş yataklar da vardır. Bunlar, önceden şekilde verilmiş ve birleştirilmiş parçalar halindedir ve karyolanın hareketlerini kolaylaştırır. 4 çeşittir:

 • 1 parçalı hasta yatağı
 • 2 parçalı hasta yatağı
 • 3 parçalı hasta yatağı
 • 4 parçalı hasta yatağı

CNC lazer kesim hasta yataklarında yatay veya dikey hava kanalları vardır. Hasta, karyolada pozisyon değiştirirken bu hava kanalları sayesinde yatak rahat bir şekilde buna uyum sağlar.

Visco yataklar diğer yatak tiplerinden biraz daha farklıdır. Üzerine yatıldığı zaman vücudun şeklini alır. Bunlara akıllı veya hafızalı yatak adı da verilmektedir. Bu tip yatakların içinde yay yoktur ve tamamen ortopediktir.

Sürekli yatağa bağımlı olan hastaların vücudunda yatak yaraları oluşabilir. Standart hasta yatakları bu riski ortadan kaldıramaz. Yatak yarası riskinden hastayı korumak için havalı yatakların kullanılması gerekir. Havalı yataklar, karyolanın üzerine konulan hastaların yattığı yatağın üzerine serilir. Havalı yatakların 3 çeşidi vardır:

 • Baklava Tipi Havalı Yatak
 • Boru Tipi Havalı Yatak
 • Pozisyon Veren Havalı Yatak

Havalı yataklar da hasta karyolaları gibi hastanın ihtiyaçları önceden belirlenerek tercih edilmesi gereken cihazlardır.

Yorumlar

songul - 28 Eylül 2015 16:15
Fiyat alabilirmiyim.

Celil Çağlar ÖZLÜ - 29 Eylül 2015 12:22
Songül, merhaba. Hasta karyolalarının birkaç çeşidi vardır. Hastanıza uygun ürünü tespit edebilmek için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.sezer soybay - 30 Eylül 2015 11:19
Lütfen fiyat alabilirmiyim

Celil Çağlar ÖZLÜ - 30 Eylül 2015 22:49
Sezer Soybay, merhaba. Hasta karyolalarının çeşitleri, fiyatları ve hangi karyolanın hastanıza uygun olduğu konularında bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.MUSTAFA KARAKAYA - 2 Ekim 2015 20:51
iyi günler, ürün fiyatını bildirebilirmisiniz. ürün detayları varsa biraz daha bilgi lütfen

Celil Çağlar ÖZLÜ - 3 Ekim 2015 09:31
Mustafa Karakaya, merhaba. Hastanıza uygun ürünü tespit edebilmek ve fiyat verebilmek için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.Sezgin Ege - 1 Nisan 2016 17:36
Hastanemize yeni bir servis kuruyoruz ve belirli sayılarda bu ürünlerden temin etmemiz gerekiyor. Doktorlarımız tarafından temin edilmesi istenen ürünlerin çok eski modeller olduğunu ve çok daha gelişmiş ürünler olduğunu bu yazı sayesinde öğrendim öncelikle teşekkür ederim. Bu ürünleri Başakşehir’deki tesislerimizde doktorlarımıza tanıtacak bir ekibiniz var mı acaba? Eğer doktorlarımız ikna olursa çok daha teknojik ürünleri tercih etmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Dönüşünüzü bekliyorum saygılarımla .

Celil Çağlar ÖZLÜ - 2 Nisan 2016 16:25
Sezgin Ege, merhaba. Hastanenizde ihtiyaç olan hasta karyolalarıyla ilgili özellikleri birlikte belirleyebiliriz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.Karanfil - 18 Nisan 2016 16:10
Ah keşke sitenizi anneme yatak almadan önce keşfetmiş olsaydım. Gerçekten süper bilgiler vermişsiniz Allah sizden razı olsun.

Celil Çağlar ÖZLÜ - 19 Nisan 2016 19:11
Karanfil, merhaba. Desteğiniz için teşekkür ederim.Mehmet Cansıran - 26 Nisan 2016 17:34
Abim 135 kilogram onun için en uygun ürün acaba hangisidir? Şimdiden teşekkür ederim.

Sesan - 27 Nisan 2016 15:40
Mehmet Cansıran, merhaba. Hastanıza uygun ürünleri tespit edebilmeniz için size yardımcı olabiliriz. Bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.netice - 3 Mayıs 2016 22:09
Belinde sorun olan hastalarımız için acaba hangi yatakları önerirsiniz? Doktorlar CNC kesim yatak alabileceğimizi söyledir. Sertlik için fikir verdiler. Fakat kendisi yaşlı ve uzun süre yatabilir bu yüzden acaba havalı yatak alsak bizim için daha iyi olur mu? Acaba aynı işi görür mü ikisi de? Bu tarz yatakların hepsini devlet karşılıyor mu acaba? Yani doktorumuzu ikna etsek havalı yatak yazdırsak parasını alma şansınız olabilir mi? Daha önce bir yakınım bası yaraları yüzünden ciddi oranda sıkıntı yaşadı ve rahatsızlandı bu yüzden havalı yatak düşünüyoruz

Sesan - 4 Mayıs 2016 08:23
Netice, merhaba. Havalı yatak ve karyola aynı işlevi görmez. Havalı yataklar hastada bası yarasını önlemek için kullanılır. SGK tarafından karşılanan ürünlerdendir. Hasta karyolası ise pozisyonlama, yemek yedirme ve konfor sağlama gibi amaçlar için uygundur. Hasta karyolasının SGK tarafından bir ödemesi yoktur.neslihan şanlı - 2 Ağustos 2020 23:32
Eşim duştu ve kalça kırığı oluştu.3 gün öncede ameliyat gecirdi. 3 adet çivi takıldı .1,85 boy ve 93 kg. Evde bakımı için hangi karyola ve yatak biçimini tavsiye edersiniz? Fiyat bilgileri nedir?

Sesan - 3 Ağustos 2020 17:46
Neslihan Şanlı, merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Hasta yataklarının birçok çeşidi mevcuttur. Hastanıza uygun ürünü tespit edebilmemiz için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.