Hasta Taşıma (Kaldırma) Lifti Çeşitleri Nelerdir?

İnsan, hayatı boyunca bazı zamanlar hastalıklar ile yüzleşmekte ve bazı durumlarda yatalak hale gelmektedir. Yatarak tedavi boyutu, gerek geçici, gerekse sürekli durumda olması ile hastaları ve yakınlarını zor durumda bırakmaktadır.

Günlük ihtiyaçların tek başına karşılanması bu tip durumlarda zorlaşmakta, hatta imkansız hale gelmektedir. Hasta bakımı konusunda oluşan külfet, hasta bakıcı ihtiyacını ortaya çıkarmakta ve bu da ek maliyet anlamına gelmektedir.

Hastanın kendi günlük ihtiyaçlarını görmesine imkan veren cihaz ve aparatlar, teknolojinin ilerlemesi ile insanların beğeni ve kullanımına sunulmuştur. Manuel ve elektronik içerikli destek veren bu cihazlar, hastanın yaşam kalitesini yükseltecek çözümler sunmaktadır.

Hasta Taşıma Lifti Kullanımı ve Yararları

Hastalığın cinsine göre seçimi değişen hasta taşıma liftleri, günlük ihtiyaçların karşılanması konusunda akılcı çözümler sunmaktadır. Hastanın bir yerden bir yere taşınması, yatış pozisyonunun değiştirilmesi, altının sürgülenmesi ve bir çok ihtiyaçta yardımcı rol oynamaktadır. Sürekli yatan hastaların ciltleri tahriş olacağından, mütemadiyen yatış şekli değişliği sağlamak zorunlu olacaktır.

Hastanın yer değiştirilmesi ve banyo ihtiyaçlarının giderilmesi, hastaya bakan kişi tarafından zor karşılanmaktadır. Hasta vücudunun kontrolü ve ihtiyacın giderilmesi için birden fazla kişinin yardımı gerekmektedir. Bu durum da, yardımcı birinin alınmasının yanı sıra ek zaman gerektiren durumlardır.

Hasta Taşıma Lifti Çeşitleri

Piyasada bulunan hasta taşıma liftleri, çalışma prensibi bakımından otomatik ya da manuel olarak ayrılmaktadır. Hastanın hareket durumuna göre tercih edilebilecek olan manuel protip taşıma liftleri ile hasta kendi kendine günlük ihtiyaçlarını görebilecektir. Zemin düzlüğü ve engel olmaması gibi zorunlulukların yerine getirilmesi koşuluyla iç mekanlarda kullanılabilecek bu ürünleri kolayca temin edebilirsiniz.

Otomatik hasta taşıma liftlerinde ise elektronik bir panel bulunmakla birlikte, tüm komutlar bu panel üzerinden verilmektedir. Kullanıcı, mevcut durumuna göre lift hareket komutları kendi de verebileceği gibi refakatçi tarafından da kontrol edilebilir bir özelliğe sahiptir.

Kullanılacak zeminin düz ve engelsiz bir durumda olması ile tam randımanlı performans verebilecek olan hasta taşıma liftleri ile çok büyük kolaylık ile tanışacaksınız. Moral olarak hasta, günlük ihtiyaçlarını kendi karşılamaya başladıkça hastalığın seyri de pozitif yönde değişim gösterecektir

Hasta taşıma lifti, hastalardan çok hasta yakınları için çok faydalı bir ürün. Hastayı konumlandırmak bir yerden bir yere taşımak o kadar zor ki, tek başına birinin bunu yapması mümkün değil. Bence bu ürünü de SGK karşılamalı, hastaların mağduriyetini görmeli bu konuda.