Hasta ve yakınlarına palyatif bakım desteği

Ülkemizde sağlık alanında yaşanan devrimin en güzel örneklerinden bir olan palyatif bakım hizmeti alkış alıyor. En zor durumdaki hastalar ve yakınları moral buluyor.

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi bünyesinde 2016 yılında hizmet vermeye başlayan Palyatif Bakım Merkezi, kısa sürede vatandaşların ilgi odağı haline geldi. Sağlık durumu ağır olan, Alzheimer ve kanserin son evrelerini yaşayan hastaların son dönemlerini huzur içinde geçirmelerini sağlamak amacıyla kurulan palyatif bakım merkezleri, hasta yakınlarına da destek oluyor, moral veriyor.

2016’DA HİZMETE GİRDİ

Adana’da faaliyet gösteren palyatif bakım merkezinin ilk hastasını 20 Aralık 2016’da kabul ettiğini açıklayan Uzman Dr. Gülay Ortoğlu, “20 yatak kapasiteli merkezimizde 11 hemşirenin yanı sıra her hastanın beslenmesini değerlendiren diyetisyen, hem hastaya hem de hasta yakınına psikolojik destek veren psikologumuz, fizyoterapist ve sosyal hizmet uzmanımız ile din görevlilerimiz var. Bazen aile dua edilmesini ve rahatlatılmasını istiyor. Dini sorularına açıklayıcı bilgiler veriyor” dedi.

TÜRKİYE YENİ TANIŞTI

Palyatif bakım hizmetinin Avrupa’da uzun yıllar önce hayata geçtiğini, ülkemizin ise 2010 yılında bu kavramla tanıştığını anlatan Ortoğlu, “Palyatif tedavi en çok onkolojide kullanılıyordu. Hastanelerde onkoloji servisleri yetmiyordu. Artık tıbbi olarak yapılacak bir şey kalmayan hastalar evlerine yollanıyordu. Bu dönem hastalar ve yakınları için çok zor geçiyordu. İşte biz de bu zor dönemde hastalar ve yakınlarına destek oluyoruz. Tedavi sürecine aileleri de dahil ediyoruz” diye konuştu.