Hastaneden Akülü Tekerlekli Araba Raporu Nasıl Alınır?

SGK akülü tekerlekli araba gibi medikal ürünler için hastalara ödeme yapmaktadır. Bunu bilmeyen ve bu imkanı kullanmayan bir çok engelli insanı var. Herkesi bilinçlendirmek adına buradan bu konu hakkında bildiklerimi aksetmek isterim. Herkes için faydalı bir konu olmasını temenni ediyorum.

Sadece akülü tekerlekli araba değil aslın da, anlatacaklarım tüm medikal ürünler için geçerli şartlardır. Peki Tekerlekli akülü araba almanın şartları nelerdir? İnceleyelim.

1=) Sağlık raporu vermeye yetkisi olan bir hastaneden sağlık raporu almanız gerekmektedir. Kendi talebiniz üzerine heyete girip akülü tekerlekli araba kullanmaya uygundur raporu almanız gerekiyor. Bu konu da net emin değilim ama bir iddaa var onu da aksetmek isterim. Nasıl bir iddaa bu derseniz? Heyet inceleme aşamasında sizin kollarınıza da bakıyormuş. Eğer ki kollarınızı kullanma yetiniz yüksel ise akülü tekerlekli sandalye değil sadece tekerlekli sandalye kullanabilir raporu veriyormuş. Bunu da göz önünde tutmak gerekir.

2=) Rapor işini hallettim diyorsanız, bir de reçete işiniz var. Fakat bunun da bazı püf noktaları var tabi. Örnek vermek gerekirse heyet taparım ortalama 2-3 yıl geçerli olurken, reçete 10 gün sonra geçerliliğini yitiriyor. Bunuda göz önünde bulundurmak gerekir.

3=) heyet taparım tamam, reçete tamam, peki bundan sonra ne yapmalıyım diyorsanız: bir medikal firmasının yolunu tutmalısınız. Medikal firmasına SGK geri ödemeli olarak alacağınızı belirtip ona göre işlem yapmasını rica etmeniz gerekiyor. Medikal firması da size bazı belgeler veriyor. Bunlar da Medikal ürünün faturası garanti belgesi ve sgk için doldurulacak bir forum vs şeyler.

4=) eğer ki bütün aşamaları geçtim diyorsanız, derin bir nefes almanın vakti geldi demektir. Medikal firmasından aldığınız belgeleri sgk ya verip bir veya bir buçuk ay beklemeniz gerek. Sonra sgk sizlere bu ürünün ödemesini yağıyor.

Kısaca akülü tekerlekli araba almak

Evde çıkıp sağlık rapor verebilen bir hastaneye ulaşmak. Orada akülü tekerlekli araba almak istediğinizi belirtip heyet raporu için dilekçe yazmak. Heyet raporu alıp reçete yazdırmak, bu reçete ile medikal firmasına gidip sgk ödemeli bir araba alacağınızı söylemek, bunun üzerine bazl evraklar almak medikal den. O evrakları sgk ya bırakıp bir ay kadar bir süre beklemek. Akülü tekerlekli araba için yapmanız gereken şeylerdir.

Çevreniz de akülü tekerlekli araba kullanan varmı? Siz alırken bir sorun yaşadınızmı? Bizler madalyonun kağıt üzerinde olan yüzünü yazıyoruz, sizler de yaşamsal yüzünü gördüyseniz konu altına yazın.