Hastanelerde Yoğunluk Yaşanan Bölümler Hangileridir?

Hastanelerde yaşana yoğunluktan kaynaklanan birtakım sorunlar Sağlık Bakanlığı gündemini epeyce işgal etti. Hizmetlerin vatandaşlar açısından daha ulaşılabilir kılınmasına dair çalışmalar da neticelendi. Buna göre, hastanelerin en yoğun yerlerini ifade eden acil kısımlarında düzenlemeler yayınlandı. Türkiye genelinde oldukça yoğun olduğu tespit edilen hastanelerin poliklinik bölümlerinin 23’e kadar açık olmasına karar verildi. Bu durum her hastane için söz konusu değildir. Yoğunluğun yaşandığı hastaneler için geçerlidir.

En yoğun poliklinikler hangileri?

Acilde yaşanan yoğunluğun azaltılmasına yönelik çalışma kapsamında gece saatlerinde de açık kalması gereken poliklinikler de tespit edilmiş oldu. Açık olacak poliklinikler de yoğunluk durumuna göre belirlendi. Buna göre; dahiliye, KGB ve çocuk poliklinikleri acildeki yoğunluğu azaltmak için açık olacak. Bu çözüm modeli ne kadar fayda sağlar bilinmez ancak bazı hastanelerdeki aşırı yoğunluktan dolayı yaşanan kavgaları önleyebileceği kesindir.

Kargaşaya son verilmesi lazımdır

İnsanların tedavi sürecinde stresli olmaları sağlıklı düşünebilmelerinin de önüne geçiyor. Bu duruma gece saatlerinde acile gelen hasta ve hasta yakınların kargaşa içerisinde ne yapacaklarını bilememeleri de eklenince iş başka bir yere eviriliyor. Dolayısıyla kargaşa neden olan düzenin de çözülmesi elzemdir. Yoğun olan hastanelerin acil bölümlerinde gerçekten bakılması aciliyet gerektiren kişiler kabul edilecektir. Durumu acil olmayanlar ise, ilgili polikliniğe yönlendirilecek.
Ülkemizdeki sağlık hizmetlerin oldukça geliştiğini ifade edebiliriz. Herkes istediği zaman sağlık hizmetini alabiliyor.

Zaten hastanelere olan akının önemli sebebi de, budur. En ufak bir durumda bile hastanenin yolunu tutan kişilerin sayısı az değildir. Bunun önlenmesine yönelik sağlık ocakları daha aktif hale getirildiyse de, yine de önüne geçilmesi mümkün olmadı. Hem vatandaş nezdinde bir bilincin oluşturulması gerekiyor hem de devletin bir dizi ek tedbirlerle gece yaşanan yoğunlukları yönetmesi lazımdır. Son alınan karar ışığında acildeki yoğunluk durumların kısmen çözümü mümkün olacak. En azından bunun mümkün olup olmadığını göreceğiz.

1 Beğeni