Hastanelerin nitelikli yönetici ihtiyacı artıyor

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Oğuz Engiz, kamu hastanelerinin birliklere dönüştürülmesi ve dev şehir hastanelerin yavaş yavaş devreye girmesi ile sağlık sektöründe nitelikli hastane yöneticisi ihtiyacının arttığını söyledi.

Dev sağlık kuruluşlarında ortaya çıkacak yönetim ihtiyacının hastane profesyonellerince organize edilecek bilgi ve beceri odaklı eğitim programlarıli karşılanabileceğini belirten Engiz şunları söyledi:

“İngiltere’nin bu alanda en saygın eğitim kuruluşlarından City of London College ve sağlık sektörünün en çok okunan dergisi hospitalmanager ile organize ettiğimiz ‘Stratejik Hastane Yönetimi Eğitim Programı’nın ilkini tamamladık. Ülkemizde bin 500’ün üzerinde özel, kamu ve üniversite hastanesi bulunuyor. Bu hastanelerin çoğu hekimlikler tarafından, rutin işlerinden arta kalan zamanda yönetiliyor. Ancak son yıllarda profesyonel hastane yöneticiliği artık kamu hastanelerinde dahi konuşulan konu olmuş durumda. Kamu özel ortaklığı ile yapılmakta olan şehir hastaneleri de özel hastanelerden önemli sayıda yöneticiyi çekti."