Hava Temizleme Cihazları İşe Yarıyor Mu?

Mevsim değişikliklerinde havada bulunan partikül çeşitleri farklılaşmaya başlar. Bu farklılaşma çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterir. Şehir merkezlerinde, sanayi alanlarında, maden çevrelerinde veya ormanlık alanlarda oluşan farklılaşma aynı olmaz. Sonuç olarak hava içeriğinde oluşan değişimler birçok insanı alerjik olarak etkileyebilir. Mevsimsel değişikliklerin dışında son yıllarda havadan bulaşan salgın hastalıkların dünya çapında artması insanlığı tehdit eder hale gelmiştir. Şehirleşme nedeniyle insanlar çoğunlukla kapalı ortamlarda yaşamlarına devam etmektedirler. Bu nedenle de havadan bulaşan hastalıklara daha fazla maruz kalabilmektedirler. Hem mevsimsel değişimler hem de salgın hastalıklar hava temizleme cihazlarına olan ilgiyi yıllardan beri arttırmaktadır. Bu ilgi ürün çeşitliliğini ve fiyatlarını arttırmaktadır. Hayat kalitesini ve sağlığı doğrudan etkilediği için de insanlar tarafından sorgulanan cihazlar haline gelmiştir. İnsanlar artık hangi tip hava temizleme cihazının hangi koşullarda işe yarayıp yaramadığını detaylı şekilde araştırmaktadır.

Özellikle kış aylarında kapalı alanlarda ısınma ihtiyacının oluşmasıyla birlikte hava kirliliği de artmaktadır. Bu hava kirliliği hem kullanılan ısıtıcı sistemlerinin atmosfer havasını kirletmesi hem de kapalı ortamların yeteri kadar havalandırılmaması nedeniyle oluşmaktadır. Havalar soğudukça insan metabolizmasının sıcak ortama ihtiyacı olduğu kadar oksijene olan ihtiyacı da artar. Soğuktan etkilenmemek için de kapalı ortamlar yeteri kadar havalandırılmaz. Bu nedenle ortamdaki oksijen oranı azalır karbondioksit miktarı artar ve kirli bir hava oluşur. Üşüme kaygısı ortamdaki havanın kirlenmesine neden olur.

Farklı ortamlar ve farklı tipteki partiküller için farklı özellikteki cihazlar kullanılmalıdır. Filtreleme seviyeleri cihazların türüne, markasına ve modeline göre değişkenlik gösterir. Hava temizleyicilerin, çalışma prensibine göre farklı türleri üretilmiştir. Bunlar 6 çeşittir:

  • Elektrostatik filtreli hava Temizleyici
  • Elektrostatik tortulaştırıcı hava Temizleyici
  • İyonik hava Temizleyici
  • Mekanik filtreli hava Temizleyici
  • Ozonlu hava Temizleyici
  • Su filtreli hava Temizleyici

Kışın havada daha yüksek oranda oksijen bulunur. Ancak nem oranı düşüktür. İnsanın oksijene ve sağlıklı hava sahasına olan ihtiyacı kadar, neme ve kışın soğuk havasından korunmaya da ihtiyacı vardır. Ama bunu yaparken evlerde ve işyerlerinde kapalı alanlara tıkılıp kalırlar. Ortamdaki kirlenen havayı solumaya devam ederler. Bunun sonucunda havayla bulaşan hastalık vakalarının artması söz konusudur. Kapalı ortamlar, son yıllarda dünya çapında artan salgın hastalıkların bulaşmasına davetiye çıkarmaktadır. Özellikle, havalandırma koşulları yeterli olmayan ve sürekli kapalı kalan çalışma alanlarında hava temizleyicilerin kullanılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu araçlar sayesinde insanlar, kirli havayı solumaktan kurtulabilir. Ortamın özelliklerine uygun olarak seçilmiş bir hava temizleme cihazı solunum yoluyla bulaşan hastalık yapıcı birçok etmeni yok edebilir.

Hava temizleme cihazlarına özellikle hastaların birlikte bulundukları hastane odalarında da ihtiyaç duyulur. Bu odalar düzenli olarak havalandırılmadığı için sağlıksız bir ortam oluşabilir. Birkaç hastanın aynı anda havasız bir ortamda bulunması mevcut durumlarının daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Evde bakılan hastalar için de aynı durum geçerlidir. Hastaların bulunduğu odaların düzenli olarak havalandırılıyor olması gerekir. Temiz ortam ve temiz hava hastaların tedavisine ve bakımına olumlu katkı sağlar. Özellikle mideden beslenen, trakeostomisi olan veya yara bakımı yapılan hastaların açık yaraları mevcuttur. Açık yaralardan bulaşabilecek enfeksiyon riskini azaltmak için ortam havasının temizlenmesi büyük oranda fayda sağlar.

Ülkemizde hala hava temizleyicilerin etkinliği ve gerekliliği konusunda şüpheler vardır. Bu cihazların artık neredeyse olmazsa olmaz ihtiyaç olduğu günler yaşıyoruz. Ortam hacmine ve ihtiyaca uygun cihazlarla daha sağlıklı ve kaliteli bir ortam havası sağlanabilir. Salgın hastalıkların bulaşmasını ve alerjik reaksiyonları önleyeceği için insanların daha huzurlu yaşamasına da olanak tanır.

Yorumlar

Uğurcan - 6 Mart 2016 17:03
İş güvenliği olarak kesinlikle havalandırma çok önemli. Bir İSG uzmanı olarak şunu söyleyebilirim ki eğer bu kurala dikkat etmezseniz hem çalışan sağlığınız ciddi anlamda zarar görecektir, hem çalışan verimi düşecektir, aynı zamanda tetkiklerde sıkıntı çıkarsa ceza da yiyebilirsiniz. Sesan bu yazıyı yazarak iyi etmiş ama eksik söylemiş. Bu cihazları özellikle bazı işletmelerin bulundurması işçi sağlığı açısından gereklidir. Güvenilir cihazları ve filtresi sağlıklı cihazları tercih etmeniz önemlidir. İsg ihtiyaç değil mecburidir. Bunu da sakın unutmayın!

Celil Çağlar ÖZLÜ - 7 Mart 2016 05:25
Uğurcan, merhaba. Önerileriniz için teşekkür ederiz.Olcan - 4 Ağustos 2018 17:01
Merhaba ben home office çalışıyorum kendi salonumda bir ofisim var günde yaklaşık olarak da 2 paket sigara içiyorum maalesef. Kimi günler çalışırken uyuya kalıyorum bu da sabah kalktığımda ciğerlerinde ciddi bir yangın olmasına sebep veriyor. Bu yüzden odama uygun bir cihaz temin etmeyi düşünüyorum. Ama hangi modelden alacağıma bir türlü karar verebilmiş değilim. Şöyle eve uygun. az yakan bir cihaz var mı elinizde. Bir de kredi kartı ile ödeme imkanı varsa benim için süper olur. Dönüş bekliyorum

Celil Çağlar ÖZLÜ - 5 Ağustos 2018 12:45
Olcan, merhaba. Odanın büyüklüğüne ve kullanım ihtiyacınıza göre uygun model önerebiliriz. Kredi kartı ile ödeme imkanımız vardır. Fiyatlar için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.zafer akalp - 24 Nisan 2021 20:04
Merhaba İrem hn. Mesajıma bir daha bakmanızı ve cevabınızı bekliyorum.Beklediğim cevaplar teknik.60 m3 lük bir halimde hava temizliği. Hangi marka ve model ürün öneriyorsunuz.Ve bunu aldım ama filtre değiştirme sıklığı ve fiyatları Lütfen!!! oda büyüklüğü 21 m2 yükseklik 2.80.sigara kullanmıyorum.Amacım rahat uyku ortamı,ortam tozunu önlemek ve doğru nem ve Doğru cihaz ayrı bir konu ve maliyet .önemli olan değişen aksamın filtre ve bunların uygun fiyatla temini. Öneriniz?

Sesan - 25 Nisan 2021 16:52
Zafer Akalp, merhaba. Hava temizleme cihazlarında fiyatlar marka modele göre değişkenlik gösterebilir. Sigara kullanmıyorsanız sadece ortam temizliği için daha basit bir cihaz tercih edebilirsiniz.Ayşe Çetkin - 19 Nisan 2021 16:05
Merhaba, küçük odama uygun bir hava temizleyici cihaz almıştım. Tozlara karşı alerjim olduğu için sık öksürüyorum. Bütün gece cihazımı çalıştırsam bir zararı olur mu? Yanıtınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

Sesan - 20 Nisan 2021 17:09
Ayşe Çetkin, merhaba. Bazı cihazlar sürekli çalıştırmaya uygun olmayabilir. Cihazın kullanım kılavuzu okuyarak bir çalıştırma yapabilirsiniz.