Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Vücutta yaraların oluşmaması veya oluşan yaraların iyileşmesi için kullanılan yataklara, havalı yataklar denir. Baklava tipi ve boru tipi olmak üzere iki şekilde üretilmektedir.

Havalı yataklar, hareketsiz olarak yatmak zorunda kalan felçli veya yaşlı hastaların kullanması gereken bir yatak tipidir. Birden fazla farklı türü bulunabilmektedir. Bu yataklar hastalarda aşırı basınç ve havasızlık nedeniyle oluşan yatak yaralarını önlemede var olan yatak yaralarının iyileşmesinde oldukça etkilidir. Bu yüzden sürekli olarak hareketsiz duran hastaların, kesinlikle kullanması gereken bir yatak çeşididir.

Havalı yataklar; özelliklerine, yüksekliğine ve sağladığı faydalara göre bir çok çeşide ayrılır. Hastanın durumuna en uygun yatak seçilerek satın alınmalıdır. Fakat bu yatakları izinsiz, yasal olmayan herhangi bir yoldan üreten ve pazarlayan kişi veya kişiler bulunabilmektedir. Bunlara itibar etmemeli, havalı yatak alacaksanız hastanızın sağlığı için mutlaka güvenilir medikallerden almalısınız.

Havalı Yatak Çeşitleri

Havalı yatak seçerken hasta için maksimum fayda sağlayacak özelliklere sahip havalı yatakları tercih etmelisiniz. Çeşitleri, özellikleri ve farkları şunlardır:

  • Boru tipi yataklar: Bu tip havalı yataklar adını, üzerinde bulunan dik uzanan, boru tipi bölmelerden almıştır. Bu tarz yataklar yüksekliğine göre ayılır. Yedi cm yüksekliğinde olanlar gibi aynı zamanda sekiz, dokuz, on, on bir, on iki, on üç ve on dört cm yüksekliğinde olan yataklar da mevcuttur. Bu tip yatakların basıncı azaltma ve aynı zamanda hava üfleme özelliği bulunmaktadır.

  • Baklava tipi yataklar: Bu tip yataklar adını, üstünde bulunan ve baklava şekline benzeyen özelliğinden dolayı almıştır. Üfleme özelliği bulunmayan bu tarz yatakların yüksekliği ise beş santimetredir. Boru tipi yataklara göre hastaya biraz daha az fayda sağlar ayrıca daha ucuzdur.

  • A+B+C tipi havalı yataklar: Basıncı azaltma özelliği ve havayı üfleme özelliği bulunur. Yatak yaralarının iyileşmesi için oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Havalı Yatak Fiyatları

Boru tipi yatakların özellikleri fazla olduğu için daha yüksek fiyatlıdır. Eğer hastanıza maksimum fayda sağlamasını isterseniz, hem basınç azaltan hem de havayı üfleme özelliğine sahip yatakları özellikle tercih etmelisiniz.