Hiperbarik oksijen tedavisi nedir? Faydaları nelerdir?

Hiperbarik oksijen tedavisi nedir?

Bir çok insanın bu konuda fikri olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden bu konunun üzerine durmakta fayda var. Hiperbarik oksijen tedavisi bir medikal tedavi türüdür. Bu tedaviye ihtiyacı olan kimse bir medikal odada oksijen verilerek tedavi edilir. Buradaki amaç zannedersem kişinin tamamiyle oksijen alması olmuyor. Birde mesela kişinin durumuna göre değişebilirmiş oksijen aşma türü. Maske vs ek medikal ekipmanlarla kişiden kişiye değişir bir durum söz konusu.

Hiperbarik oksijen tedavisinin etkileri.

Hiperbarik oksijen tedavisini tanımadığımıza göre bu bölümün daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. İnsan doğası ve doğa üstü durumları biliyoruz. Fiziğinde bunun gibi bazı durumları var. Mesela bunlardan biri mariotte fizik kuralları. Mariotte fizik kurallarında şöyle geçer. Eğer dolaşımda veya dokularda kabarcık oluşursa hasta basınç altında tutuşarak bu kabarcıkların küçülmesi sağlanır. Basınç arttırma etkisi ile genelde halk dilinde vurgun diye bilinen dokompresyon ve atardamar gaz embolisi hastalığı tedavi edilmekte.

Aslında burada kafa karıştırıcı bir çok şey yazabilirim ama net bir şey kalması için aklınızda bu kadarla sınırlı tutuyorum. Sadece teoriyi anlamanız adına. Ama daha bir çok etkisinin olduğu aşikar. Aşağıda yine anlaşılır bir beklenti haritası çıkaracağım.

Genel olarak Hiperbarik oksijen tedavisinden beklenenler.

  • Doku hipoksisini gidermek beklenebilir
  • İnflamatuar sitokinlerin oluşumunu azaltmak beklenebilir.
  • Antibiyotiklerin etkisini tetiklemesi beklenebilir.
  • Çeşitli GF’lerin üretimini ve fonksiyonu arttırmak beklenebilir.
  • Fibroblastik proliferasyonu arttırmak,
  • Konnektif doku oluşumunu ve neovaskülarizasyonu destekleyerek granülasyon dokusunungelişimini etkilemek beklenebilir,
  • Epitelizasyonu desteklemek beklenebilir.

Hiperbarik oksijen tedavisi işe yarıyormu?

İşin tıbbi yönünü inceledik. Ulaştığımız bilgilere göre işe yarıyor. Faydalı bir medikal tedavi yöntemi olduğu bir gerçek. Fakat bazı insanlarda fayda göstermez veya uygulayan fayda görmeyen insanlar varımdır bilmiyorum. Eğer öyle bir durum yaşadıysanız paylaşın bizimle bu konuda netlik kazanalım. Cevrenizde bu tedaviyi gören ve tedavi sonrası bir süreç geçiren insanlar biliyorsanız onlar hakkında bilgileri de paylaşabilirsiniz.

Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Herkese sağlıklı ve keyifli forumlar.

1 Beğeni

Hiperbarik oksijen tedavisinde en sık görülen yan etki basınç değişikliğinin kulak ve sinüslerde yaptığı etkidir. Bu durum tehlikeli olmayıp, basınç eşitleme yöntemlerinin öğrenilmesiyle önlenebilir. Diğer yan etkiler oldukça nadir görülmekte olup, oksijen zehirlenmesi, klostrofobi ve geçici miyopi olarak sıralanabilir. Genellikle görülen yan etkiler ciddi değildir.