Hipnoterapi sağlıklı yaşamda kullanılabilirmi?

Merhaba arkadaslar. Gecenlerde Hipnoz nedir, ne işe yarar? diye bir konu acmistim. O konu da hipnoterapinin temel kavramlarina degindim. Kimler hipnoterapi yapabilir ? Kimler hipnotize edilebilir ? Vs sorulara cevap aradim. Bu konuda ise daha cok saglikli yasam alaninda hipnoterapinin yeri nedir ona deginmek istiyorum. Simdiden herkese faydali ve saglikli bir konu olmasini dilerim.

Sağlıklı yaşam nedir ?

Hipnoterapiyi icine yerlestirmek istiyorsak oncelikle saglikli yasamin ne oldugunu iyi anlamimiz lazim. Saglikli yasam ruhsal yada bedensel anlamda bir sorun yasamadan hayatimizi surdurmektir. Gunumuz dunyasinda biz ne kadar sagligimiza dikkat etsekte cevresel sorunlar, hava degisimleri, ve oksijenin yetersizligi gibi bizim elimizde olmayan ama bizi etkileyen sorunlar sagligmizi tehdit ediyor. Bu sorunlari bilince hipnoterapinin saglikli yasama nasil yerlesmesi gerektigi hakkinda bazi fikirler uyaniyor zihnimizde.

Hipnoterapi sağlıklı yaşama nasıl dahil edilir?

Bir ust kisimda soyledigim gibi, bazi sorunlarin temeli veya çıkış noktası biz degiliz. Hipnoterapide boyle sorunlara cozum bulamaz. Hipnoterapi; temelinde bizim oldugumuz ve sorunun cikis noktasi bizim piskolojimiz veya ruh sagligimizin oldugu sorunlara cozum bulabilir. Mesela sigara bagimlisisiniz ve birakamiyorsunuz. Hipnoterapi tedavisi kullanarak saglikli yasama hipnoterapiyi yerlestirmis olursunuz. Veya stresli ve yogun bir yasantiniz var ve kendinizi iyi hissetmek motive etmek istiyorsunuz. Buradada hipnoterapi tedavisi uygulanirsa, saglikli yasama yerlestirilmis olur. Ne demistik, saglikli yasam; ruhsal ve bedensel olarak saglikli bir yasam surmektir.

Hipnoterapi yanlış uygulanırsa ne olur ?

Bu konuda bir cok insan tedirgin. Hani bir deyim vardir, pirinçe giderken evdeki bulgurdan olmak. Boyle dusuncelere insan kapilmiyor değil. Aslinda bu korkunun temelinde bir insanin sizi yonetmesi yatiyor. Gecenki konumuzda ne dedik. Bu isi egerki yapacaksaniz erbabı insanlarla yapin. Kendinizi guvende veya isinde kariyer yapmis insanlarla yapmaya ozen gosterin. Modern yasamda buyuk bir yeri var hipnoterapinin. Yanlis bir sey uygulanirsa hipnoz olmazsiniz. Zaten bazi insanlar bu konuda cok direncli oluyor. Kolay kolay hipnoz olamiyor. Kolayca hipnoz olan insanlardan ustun tutulmalari soz konusu degil ama. Bu konuda anlasalim. Alt tarafi insaniz :slight_smile:

İyi sentez iyi sonuç!

Yani saglikli yasamda hipnoterapi sadece dogru zamanda dogru yerde fayda gosterir. Sigara birakamayanlar, sinirli stresli insanlar kullanirsa yasamini saglikli bir sekilde ilerletmeye yonelik bir adim atmis olur. Ama hipnoterapi genel anlamda keyif icinde yapiliyor. Insanlar eglence amacli da bu yontemleri deniyor. Bu yuzden cok fazla bir alana sıkıştırmak doğru degil bence. Yani bir cok anlamda kullanilabilir. Amarika polisi suclulari sorgularken kullaniyor. Yani hipnoterapi modern yasamin icinde bir yerde suphesiz. saglik sorunu olmayan insanlarinda hayatina girmesi isi eglenceye cekiyor biraz. Komedi filmlerine de konu oldugunu goruyoruz. Genel olarak durum bu yani.

Siz olsanız nasıl sentezlerdiniz?

Bu bilgiler kagit uzerinde ve genelde madalyonun tek bir yuzu. Bizim insanimiz zamaninda utuyu ters cevirip kahve makinasi yapacak kadar hayal gucu yuksek bir insan. Bu yuzden madalyonun oteki yuzu diyecegimiz yontemler geleceginden eminim. :slight_smile:

Herkese sağlıklı ve keyifli forumlar.

Hipnoterapi tedavisinde birden fazla yöntem uygulanmaktadır. En çok bilinen yöntem, hastanın sallanan nesneye bakması ve dikkatini bu nesne üzerinde toplamasıdır. Böylece hasta transa geçmekte ve bilinçaltına inmektedir. Hastanın uyku haline geçmesi ile hipnoterapist etkileyici bir sesle konuşmalı ve gerekli olan telkinleri hastaya vermelidir. Kimi hastalar hipnoz yöntemi ile derin uyku haline geçmelerine rağmen, kimi hastalar daha hafif bir uyku halinde olurlar. Hipnotik uykunun en hafif noktasında kişide gevşeme ve rahatlama olur. Hasta kendisine söylenenleri hatırlar. Fakat derin uyku halindeki kişinin bilinci kapanır. Bilinçaltı pasif durumdan aktif duruma geçer. Derin uyku halindeki hastalar hipnoz sırasındaki konuşmaları hatırlamamaktadır. Fakat ister hafif ister ağır hipnoz durumu olsun, hipnoterpistin söylediği sözler büyük oranda gerçekleşmektedir.

Temelde hastanın bilinçaltında yer etmiş olan düşünceleri, öğrenilmiş davranışları ya da edinilmiş alışkanlıkları değiştirmeye yönelik bir tedavi şekli olduğu söylenebilir. Dolayısıyla psikolojik olarak nitelendirilen sorunların neredeyse tamamından hipnoterapi yöntemi ile kurtulmak mümkündür.