Huzursuz Bacak Sendromu Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu, kişinin bacaklarında hissetmiş olduğu iğnelenme, kramp, yanma, karıncalanma ve uyuşma gibi rahatsızlık veren hislere denilmektedir. Bu rahatsızlığın temel özelliği hareket halindeyken geçmesi, dinlenme halinde ise tekrar başlamasıdır. Özellikle akşamları başlamaktadır ve uykuya dalmayı zorlaştırır. Ayrıca toplantılar, uzun yolculuklar gibi sürekli oturulması gereken durumlarda sıkıntılara neden olur. Hasta bu durumlarda dolaşmak ve bacaklarını germe ihtiyacı hisseder. Dinlenme halindeyken hissedilen bu his hastalar tarafından tam olarak anlatılamaz. Bu histen yalnızca bacaklar hareket ettirilerek kurtulunabilir. Hasta hareket etmesinin ardından bir süre rahatlasa da bu rahatlık en fazla birkaç dakika sürer ve tekrar aynı his yaşanmaya başlar. Uyuma güçlüğüne neden olduğu için gece boyunca tam olarak uyku sağlanamaz. Bu durum gün içerisinde uykulu olunmasına, konsantrasyon ve dikkat azlığına neden olabilir.

Huzursuz bacak sendromu ile beraber %80 oranında uykuda periyodik bacak hareketleri sendromu da yaşanır. Bu hastalarda uyku süresi boyunca sürekli olarak bacak hareketleri olur. Hastalara uyku laboratuvarlarından yapılmakta olan uyku testi kayıtlarında sürekli olarak bio-elektriksel anlamda uyanmaya neden olacak şekilde uykunun engellendiği görülmektedir. Bu rahatsızlık daha çok kadınlarda görülmektedir ancak erkeklerde de görülüyor. Yaş ilerledikçe artış gösterir. Ancak çocuklarda da görülebilir. Çocuklarda yaşan bu rahatsızlık genellikle büyüme ağrısı diye görülerek geçiştirilir. Çoğunlukla tanı konulamaz ve doktorların bile çok fazla bilmediği bir sendromdur. Çoğu kişi kendisi de bu durumun farkında değildir.

Şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, vitamin eksikliği ve kansızlık olan kişilerde daha çok görülmektedir. Antihistaminik içeren nezle-alerji ilaçları, psikiyatride kullanılan ilaçlar ve bazı tansiyon ilaçları huzursuz bacak sendromunun artmasına neden olur. Klasik tıp yaklaşımında ise sebebi bilinmeyen hastalıkların içerisinde yer alınmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu için kullanılan ilaçlar şikayetlerin baskılanmasını ve uykunun sürdürülebilmesini sağlar. Tedavide huzursuz bacak sendromunun sebeplerine yönelik olarak özel nöral terapi uygulanıldığında şikayetlerde önemli ölçüde azalma sağlanabilir. İlaçlar ile bu sorun azaltılabilir ve doğal bir tedavi sağlanabilir.

Çevrenizde gördüğünüz vakaları bizimle paylaşarak, herkese katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayın, bilgi hayat kurtarır!