Ihlamur'un faydaları nelerdir?

4843B35C-726E-4ED3-9F4D-7E4DAE367F58-985-000000D3170246E4

Ihlamur ağacı, maksimum 25 metreye kadar uzayabilmektedir. Çevresine oldukça hoş kokular saçan ıhlamur ağacı, sağlık açısından ele alıncada bir hayli faydalıdır. Ihlamurun faydaları arasında, soğuk algınlığı ve gribe olan faydaları, toplumca bilinmektedir. Genellikle kış hastalıklarına çözüm olan ıhlamur, bu nedenle özellikle kışın tüketilmektedir. Aynı zamanda şifalı macunların birçoğu da, ıhlamurdan yapılmaktadır. Ihlamur içerisinde A ve B 6 vitamini Barındırır. Ayrıca Ihlamur kalsiyum ve mineral açısından daha zengindir.

Ihlamur genel olarak yapraklarından demlenen çayın içerisine bal ve limon katılarak tüketilir. Genel olarak soğuk algınlığı için kullanılır, fakat ıhlamurun faydaları soğuk algınlığı ile sınırlı değildir.

Ihlamurun faydaları nelerdir?

ıhlamurun soğuk algınlığı, nezle, grip gibi birçok hastalıkta kullandığını biliyor olmalısınız. Ihlamurun içine C vitamini açısından zengin olan, balı da kattığımız da, kesinlikle bir vitamin kaynağı olmaktadır.

Ihlamur ılık derecede tüketildiği zaman soğuk algınlığından Türeyen öksürük gibi Bazı sorunların önüne geçebilir. Soğuk algınlığında boğazda biriken bakterilerin, düzenli kullanıldığı takdirde vücuttan atılmasına yardımcı olur. soğuk algınlığı etkisiyle sürekli öksürdüğümüz olmuştur; bu öksürüklerin boğazımızı tahriş ettiğini biliyor muydunuz? Ihlamur Eğer içine bal atılarak tüketilirse Bu tahrişi engelleyebilmektedir.

daha güçlü, daha dayanıklı bir vücut istiyorsak, Ihlamur içmek bize iyi gelecektir. Ihlamur aynı zamanda vücudun üşümesini zorlaştırır, vücudu sıcak tutar.

ıhlamurun bir diğer faydası da, halk arasında koca karı ilacı dönecek cinstendir. Ihlamur göz çevresine sürüldüğü takdirde, göz çevresini temizlediği görülmüştür. Fakat ben bu yöntemin bir doktor kontrolünde olmadan yapılmasını tavsiye etmiyorum.

Eğer ki Ihlamur suyu demlenir ve bu su ile saç yıkanırsa, saçların güçsüzlüğü ve kepek sorununa karşı etkili olduğu görülmüştür. Fakat ben bugüne kadar saç koruyucuların içinde ıhlamuru hiç görmedim. Yine bu yöntemi bir doktor kontrolünde yapılmasını tavsiye ediyorum.

ıhlamurun bir diğer faydası öyle bir fayda ki, faydaların en güzeli diyebilirim. Çünkü cilt güzelliğin yarısıdır ve ıhlamurun bir diğer faydası ciltte oluşan lekelere karşıdır. Ihlamur yaprakları kaynatılıp demlendiği takdirde ve bu suyun ciltte oluşan lekelere belirli aralıklarda sürülmesiyle, bu lekelerin azaldığı veya yok olduğu görülmüştür. Ihlamur, Ihlamur değil Lokman Hekim mübarek :slight_smile: dediğinizi duyar gibiyim.

ıhlamurun damar tıkanıklığına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Buna bağlı olarak Kalp hastalıklarına da iyi geldiği gözlemlenmektedir.

Ihlamurlar solunum yolundaki etkileri saymakla bitmiyor. Hal böyleyken astım ve bronşit gibi hastalıklara da iyi geldiği görülmektedir. Aslında ıhlamuru içmeden, bir nefes kokusunu içimize çektiğimiz de bile nefes yollarını direk etkilemektedir.

genel olarak tarafların kış hastalıklarına iyi geldiğini görmekteyiz. Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda terletebilmek adına dört yanınızı yorgan ve battaniye ile sarmak yerine, ıhlamur tüketebilirsiniz. Çünkü ıhlamur terletici etki yapmaktadır.

Yazıya ek olara ıhlamur öksürük, nefes darlığı gibi solunum yolları hastalıklarına da iyi geliyor. Ayrıca
ıhlamur vücudu terlettiği için salgın hastalıklara neden olan mikropların bu yolla vücuttan atılmasını sağlar.

1 Beğeni

Ihlamur stresle başa çıkabilen en iyi bitkidir. Sakinleştirme ve rahatlatma özelliği vardır. Adaçayından sonra en çok tükettiğim çay. Ayrıca kokusu da gayet güzel. Ihlamur kurusunu evinizin köşelerine koyabilirsiniz.

1 Beğeni