İlimize Gelen Depremzedelerin İstihdamı

T.C. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından İZTO’ya iletilen 24.02.2023 tarih ve E-76020743-000-00013432342 sayılı yazıda; ülkemizde 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından; deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın, deprem bölgesindeki illerden ilimize geçiş süreçleri ve KYK yurtları, çeşitli kurum ve kuruluşların misafirhaneleri, oteller, sosyal tesisler ile yakınlarının yanına, kiralanan evlere ve benzeri yerlere yerleştirilmesinin İzmir Valiliğimiz koordinasyonunda devam ettiği belirtilmiştir.

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce ilimize gelen depremzede vatandaşlarımıza yönelik 5 Hizmet Merkezinde İş ve Meslek Danışmanlarından mobil birimler oluşturulmuştur. Mobil Birimler tarafından hem kuruma gelerek bizzat başvuranların hem Alo 170, Cimer, e-posta vb. kanallarla başvuranların hem de depremzede vatandaşlarımızın ilimizde ikamet ettiği yerler ziyaret edilerek kayıtlarının alınması sağlanarak, durumlarına uygun açık işlerle eşleştirilmesi sağlanmaktadır.

Bu çerçevede, yaşanan zorlu süreçte depremzede vatandaşlarımızın ilimiz iş gücü piyasasına dahil olarak katma değer sağlamaları ve entegre olmaları için, mevcut açık işgücü ihtiyaçlarını afetten etkilenenlere öncelik verilerek karşılanması amacıyla açık iş taleplerinin İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iletilmesinin sağlanarak kurum aracılığıyla istihdam edilmeleri, bununla birlikte sağlıklı bir istihdam takibinin yapılabilmesi adına mevcut açık iş pozisyonlarına üyelerimiz tarafından alınan depremzede vatandaşlarımızın olması durumunda İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bilgi verilmesi konularını bilgilerinize sunarız.

İŞKUR İl Müdürlüğü ve Hizmet Merkezleri İletişim Bilgileri.xlsx (18.7 KB)