İlk kafa nakli olacak Valery Spiridonov ameliyatı hakkında konuştu!

İlk kafa naklini olacak Valery Spiridonov, ameliyatı hakkında konuştu!

Dünyada ilk defa kafa nakli yapılacak 32 yaşındaki Rus Valery Spiridonov, “Ameliyat, ancak doktorun ve uzmanların yüzde 99 başarılı olacaklarına inandıkları zaman gerçekleştirilecek” dedi.

Dünyada ilk defa kafa nakli yapılacak kişi 32 yaşındaki Rus Valery Spiridonov. Dünya gündemine bomba gibi düşen dünyanın ilk kafa nakli operasyonunu, pekçok bilim insanı intihar olarak nitelendirse de Werdnig-Hoffman amyotrophia hastası Valery Spiridonov, ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşamak istediği için bu operasyonu kabul etmişti.

EN AZ 100 KİŞİLİK BİR EKİPLE…

Kafa nakli operasyonunu yapacak İtalyan Cerrah Sergio Canavero ise operasyonun yüzde 90 başarılı olacağını iddia etmiş ve Çin’de yapılacak nakilin 2017’de en az 100 kişilik bir ekiple, en az bir gün süreceğini açıklamıştı.

Tek isteği ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşamak olan Valery Spiridonov, yüksek riskleri olan bu ameliyat için, “Şimdiki vücudumdaki zamanımın çok sınırlı olduğunun farkındayım. Özellikle benim için olmasa da bir çözümün bulunması gerektiğini biliyorum” dedi.