İncir'in Faydaları Nelerdir?

FCD2AF7B-ABB0-4C0E-BC95-C509FA450462-985-000000D455E0E767

İncir Hem tat bakımından, hem de içinde bulunan besin değerleri bakımından bir hayli fazla tüketilen ve insan sağlığı açısından çok fazla faydası olan bir meyvedir. Ansiklopedik olarak incirin hemen hemen 800 farklı türü bulunmakta ve boyutu, lezzetleri ve renkleri birbirinden farklı olmaktadır.

İncirin faydaları nelerdir?

İncir meyvesinin içerisinde vücut için oldukça faydalı olan, kalsiyum ve fosfor mineralleri çok sayıda bulunur. Ayrıca incir meyvesi içerisinde fazla miktarda lif vardır. Lif bulunması sebebi ile de sindirim sistemine bir hayli faydalı bir meyvedir. Kemikleriçin bir hayli mühim olan magnezyum ve K vitaminini de içinde barındıran meyvelerdendir. Aşırı tatlı olsa da kalori bakımından düşük oranda olması, diyet yapanların onu tercih etme sebebi olmaktadır. Tabiki incirin faydaları bu kadarla sınırlı değildir.

İncirin sağlığa faydaları saymakla bitmez, içinde çokça bulunan potasyum sayesinde, kan basıncını dengeler. Aynı zamanda sodyum içeriği fazla olan meyve ve diğer besinlerin fazla tüketilmesiyle, tansiyon problemi ile karşı karşıya kalınmaktadır. İşte tam da bu noktada tansiyon hastalığına karşı alınabilecek önlem, potasyum içeriği zengin olan incir meyvesini tüketmektir. Tansiyon hastalığı, aynı zamanda kalp ve damar ile ilgili sağlık sorunlarına da sebebiyet vermektedir. Dolayısı ile beslenirken potasyum içeriği fazla, sebze ve meyveleri tüketmek önemlidir.

incir meyvesinin içinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu lifler kabızlık probleminin tedavisinde etkili rol oynamaktadır. Aynı zamanda lif tüketiminin bağırsakların düzenli çalışmasında etkili olduğunu biliyormuydunuz? Kabızlık problemini aşarkenn incir tüketimi tavsiye edilmektedir, ancak bu sorunun çözülmesine yeterli değildir, sadece yardımcı rol oynar. Bu sorunun aşılması için; bol su içmek ve kullanılan gıdaların bol miktarda lif içermesi gerekmektedir.

incir meyvesi aynı zamanda içinde bulunan kalsiyum minareleri ile dikkat çekmektedir. Mineraller ise kemik gelişiminde oldukça etkili rol oynar. Kemik gelişiminde problemi yaşayan insanların incir ve içinde bol mineral bulunan ürünleri tüketmesi önerilir. Ayrıca kemik sağlığını doğrudan etkileyen K vitamini, incir meyvesinin içinde bol miktarda bulunmaktadır.

herhangi bir katkı katılmamış incirlerin bir özelliği de içindeki antioksidandır. Bu antioksidanlar sayesinde Vücut direncini arttırmasına yardımcı olur ve kansere karşı koruyucu etki yapar. Hâlâ bir kilo incir almadınız mı?

incir diyabet hastalarına da ilaç oluyor. Şeker emilimini yavaşlattığı için diyabet hastalarının incir tüketmesi tavsiye ediliyor. İncirin içinde bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. Ayrıca demir eksikliği gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Kalp ve damar sağlığına iyi gelmesi de içinde bulunan potasyum sayesindedir.

İncirin son özelliğine geldiğimizde, vücuttaki kolesterolün atılmasını sağlaması diyebiliriz.

En başta kabızlık sorunu olmak üzere birçok sindirim sorunununda üstesinden gelmektedir. İncir sadece daldan toplandığı gibi tüketilmez ayrıca, incir kurusu, çekirdeği, yağı gibi farklı değerlere sahiptir. İncirin faydaları her ne kadar bol miktarda olsa da fazla tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise içerisinde bol miktarda şeker bulundurmasıdır. Fazla miktarda tüketilmesi durumunda şekerinizin fırlamasına neden olur bu da bir sonraki öğün için daha çok acıkmanıza neden olur.

İncir aslında coğrafya bakımından ülkemizde bolca bulunan bir besin maddesidir. Bu da bizi daha avantajlı konuma getirir. İncir besin değerleri açısından meme kanseri riskini azaltır, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir ve bilindiği gibi enerji verir.