İştah Açma Yöntemleri Nelerdir?

Bazen hayatta moralimizi bozan şeyler olur. Stresli günler yaşarız yada sorunları düşünmekten kendimizi alıkoyamayız. Bu tür durumlar da insan kendine ister istemez bazı zararlar verir. Bu zararlardan bir tanesi yemeden içmeden kesilmektir. Eğer yemeden içmeden kesilirsek , gerekli besinleri zamanında tüketmezsek ne gibi sorunlar yaşarız hiç düşündünüz mü? Sorunlar kadar çözümleri de düşünmek gerekir. Sizler için iştah açma yöntemlerini inceledim. Umarım faydalı ve sağlıklı bir konu olur.

Alkol ve diğerleri.

Alkol, sigara veya bagimlilik yapan bir cok madde. Suphesiz uzun zaman kullanildigi taktirde geri donusu olmayan sorunlar olusturabilir. Bu ciddi sorunlarin yaninda dagda bir tek tas gibi kalan sorunlar da var tabi. Bunlardan birtaneside istahsizlik. Sigara ve alkol tuketen insanlarin genelde agiz tadinin bozulduguda gorulmektedir. Su kelimeyi hic duydunuzmu? Daha yeni sigara ictim, sonra yerim.

Abur cubur icin doğru zaman.

Bir cogumuz icin vaz gecilmezdir ama abur cubur tarzi besinleri yemek sofrasina oturmadan hemen once tuketmek, yemeden kalkmaniza sebep olabiliyor. Bu yuzden abur cubur gibi yiyeceklerin tuketildigi zaman cok onemlidir. Bu saatlerin yemekten hemen oncesine denk gelmemesi sofradan iyi bir ziyafetle kalkmanizda buyuk rol oynar.

Canını sık kemeri sıkma.

Hayatta bazi seyler gercekten cok zor atlatiliyor. Size canınızı sıkmayın diyen bir insanında canını sıkan seyler muhakkak oluyor. Bu istemsiz bir sey tabiki. Kimsenin elinde kukla ipleri yoktur ve her seyi istedigi gibi yonetemez. Varsa bir cozum denemek, yoksa dusunmek, istemiyorsak unutmak en guzel yoldur. Hepimiz insaniz zayif yonlerimiz var. Uzulmekde sevinmekte yasamin bir parcasi. Ama siz uzuntu icinde istahini kaybedenlerden olmayin. Hayat size guzel olur umarım :slight_smile:

Ya hasta olursanız?

İçinize bir kuşku düsürmek seğil tabiki hedefim. Ancak biraz empati kurmak zorla da olsa bir seyler yememizi saglayacaktir. Unutmayin ki insan yeterli vitamini alamazsa eger bir cok hastalik yasayabiliyor. Zaten sorunlar hep domino etkisi yapmazmı? Once biri devrilir, sonra digeri ve sonra otekiler. Her sey ust uste gelir ve bunun sebebinin bir sorunun bir sorunu tetiklemesi oldugu acik. Siz kolay teslim olmayin. Yemezsem olacaklari biliyorum ve bu yuzden ne olursa olsun yemek zorundayim diyin.

İştah açıcı şuruplarda var tabi.

Evet. Bir cogumuz belki kullanmis belkide sadece oldugunu biliyoruz. Bu gibi suruplari ben sahsen pek sevmem. Fakat bir kac kere kullandim ve ise yaradigini gordum. Bende yaradi diye sizdede yarayacak diyemem tabi. Siz en iyisi uzmanina yani doktora gidin size tavsiye ediyorsa sansinizi bir deneyin. Bu şurubu içip istahim acilmadi diyen insanlarda var. Muhakkak bir yerde yanlis yapiyorlar ama bunu tesis edecek tek kiside doktor. Siz eger kullandim fayda gormedim diyorsaniz, baslik altina yaziniz.

Uzmanlar limon diyor.

Uzmanlara gore limon istah aciyormus. Ben bunu okudugumda cok sasirdim. Cunku limonu gorunce dislerim kamasır bir tuhaf olurum. Bir cogumuz icinde boyledir. Eşkide bir tadi var zaten dillere destan. Yani bana gore limon hicte istah acmaz. Fakat uzmanlarin tavsiyesini boyle bir makalede es gecmekde olmaz. Bu konuda karari sizlerin insiyatifine birakiyorum. :slight_smile:

Uzmanlara göre sarımsak.

Aslinda bu uzmanlar nedense hep sevmedigim seyleri yap der. Bir de faydalarini anlatir saatlerce. Tabi ben anlattiklari degisim ve gelisimleri gozle pek goremem. Simdi sarimsak icin baya uzun bir makale okudum. Makale bitince sarimsak gozume super kahraman gibi gorukmeye basladi. :slight_smile: mizah bir yana olsun da sarimsak çiğ yenince beya bir seye katinca istah aciyormus. Ben her ikisini de yapinca istahim kapaniyor. Uzmanlarla yine zıt düştüm. Bunu da saygi ve uzman olduklari icin makaleme ekliyorum.

Nar suyu için diyor uzmanlar.

Şimdi muhalefet olmak istemiyorum ancak nar suyu bulmak pekde kolay bir sey degil. Benim narı bulup suyunu sıkmam zaten iştahımı keser. Bir kere narın suyu nasıl sıkılır onu da pek bilmiyorum. Eger marketlerde falan hazir satiliyorsa nar suyu, bunu da uzmanlar tavsiye ediyor.

Peki siz hangi yöntemlerle bu sorunu savıyorsunuz?

Biliyorum ki öğrenmenin sonu sınırı yok. Bu yüzden sizlerden de bir kaç tüyo kapmak isterim. Hani birde bizim kendimize has yontemlerimiz yokmu? Nenelerimiz karistirir karistirir getirir de iyi gelir ya hani, iste o yontemler. Bazen komik sonuclar doguruyor ama bu makaleyi okumadan once denediginiz yontemleri aldiginiz sonuclari yazarsaniz sizinde corbada tuzunuz olur.

Yeme isteğiniz düşük olduğunda iştah kaybı meydana gelir. Farklı faktörler zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar da dahil olmak üzere iştah kaybına neden olabilir. İştahsızlığınız uzun sürerse kilo kaybı veya yetersiz beslenmeye neden olabilir. İştahsızlık, aşırı zayıf olup kilo almaya çalışan ve kas yapmaya uğraşanlar için sinir bozucu olabilir.Üç öğün yemek yemek sağlıklı bir iştahınız olmadığında zor olabilir. Yemek için daha motive edici bir yol, üç ana öğünü beş ya da altı küçük öğün arasında bölmektir. İştahınız açıldıkça, bu yemeklerin bölümlerini arttırmaya veya gün boyunca daha fazla kalori tüketmek için daha fazla içerik eklemeye başlayabilirsiniz.

Aslında sigaranın iştahı kapattığı çok doğru. Açken ve bir şeyler yemek isterken sigara içince, açlık hissi kayboluyor. Aslında açlık hissinin kaybolması tokluk anlamında değil. Aynı şekilde aç oluyorsun fakat canın istemiyor. Çok sağlıksız bir durum sigara içiliyorsa bile açlık hissini bastırmak için içilmemeli.