İstesekte spor istemesekte. (yürüyüş)

Merhaba. Sizce spor yapmayan insan varmıdır? Bence yok denecek kadar azdır. Çünkü insan doğası gereğince spor yapmak zorundadır. İstesekte istemesekte yapmak zorunda kaldığımız en temel spor, yürüyüştür. Yürüyüşün temel hedefi çoğu kez spor yapmak olmasada, mide ve bağırsak gerilmesinden, kalori yakmaya kadar faydaları vardır. Hal böyleyken bu konuyu ele almamak olmaz. Haydi gelin birlikte inceleyelim.

Güzel bir sonuca varmak, bir başarı elde etmek, genellikle hedefi, sabrı ve hırsı olan insanların işi.
Ne yaptığını ve neden yaptığının bilen insanlar, yürüyüşten bilinçli bir şekilde faydalanıyorlar. Örneğin: yemek yedikten iki saat sonra yürüyüş yapmanın mide gerilmesini önlediğini biliyormuydunız? Şuan öğrendiyseniz ne mutlu bana :slight_smile:

Aslında yürüyüş yapmayı keyifli hala getirmek sizin elinizde. Mahallede tur atmak yerine, deniz kenarı veya bulunduğunuz yerin bölge parkında yürümeyi denedinizmi? Henüz denemedim diyorsanız: temiz havadanz, bol oksijenden ve o çevrelerin insana kattığı huzurdan henüz payınızı almış sayılmazsınız. Bu konu da kendinize start vermeyi mutlaka deneyin.

Spor yapmak için yürümeyi kafaya koyduysak eğer, dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar var. Bunların başında kas ve eklem yaralanması geliyor. Böyle durumlar yaşamak istemiyorsak, yürüyüşe başlamadan önce biraz ısınma ve birazda germe hareketleri yapmalıyız. Ham bir vücut için tempolu bir yürüyüş risk teşkil eder. Bunun bilincinde olmamızda fayda var.

Eskiden beri merak ederdim: parklar da tempolu koşan insanlar, aşırı sıcak havalarda tenis maçı oynayan tenisçiler, neden başlarına şapka takarlar? Çünkü sıcak havalarda terleyen bu şapkalar tam bir baş belası. Meğer o şakanın da varmış bir hikmeti. Açık havada güneş ışınlararından korunmak için takıyorlarmış. Yani bizde açık alan da yürüyüş yaparken buna dikkat etmeliyiz.

Yürüyüş hakkında anlatmadığım, anlatmamız istediğiniz ne varsa yorum ile talep edebilirsiniz. Konuyu bitirmeden istesekte spor istemesekte diyeceğimiz bir kaç doğanın kanunu eklemek isterim. Bunların başında ev temizliği ilk sırada gelir. İkinci olarak merdiven çıkmak. Üçüncü olarak yüzmek gelir. Yani insan bazen keyfi veya ihtiyacı için yapsada bir şeyi, bu spor olabiliyor. Bunları keşfedip bilinçle faydalanmak bizim hayrımıza olacaktır.

Okuyan herkese teşekkür ederim, sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Keyifli forumlar.

Her gün düzenli yürüyüş yapmanın kalp sağlığından kilo kontrolüne kadar pek çok faydası var. Bu basit ve etkili egzersizin en önemli faydası ise yaşlandırmayı geciktirmesi ve yaşam süresini uzatması. Düzenli ve ritmik olarak yapılan yürüyüş, zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Her gün 20 dakika yürüyüş yaparak fazla yağlarınızı yakmanız ve yılda 7 kilo vermeniz mümkün. Ama tabii ki bu süreçte yediklerinize dikkat etmeli ve kalori kontrolünü de sağlamalısınız.

Düzenli spor yapmak için hasta olmayı beklememeliyiz. Spor vücut ve beyin gelişimi için önemlidir. Herkes spor salonuna gitsin demiyoruz tabii ama sabah kalktığımızda bile sadece 5 dakika vücutu esnetecek hareketler yapmak sağlık açısından bir artıdır.