İyi Bir Hasta Bakıcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yaşlı ve hasta bakımı, günümüzde önemli bir meslek dalı haline gelen bir iş olmaya başladı. Daha önceleri genellikle hasta akrabaları ya da komşuları hasta yanında kalarak aileye yardımcı olsa da günümüz koşullarında bu iş profesyonel bakıcılara tarafından devralındı. Bunun da en önemli sebeplerinden biri, yaşam koşullarının gün geçtikçe çok daha zorlaşması, şehir hayatının ağırlığı ve iş saatlerindeki uzunluktur. Çünkü aileler, hastalarına bu nedenlerle yeteri kadar zaman ayıramamaktadır. Durum böyle olunca profesyonel hasta bakıcıları devreye giriyor ve hastalar, artık daha profesyonel bir bakım hizmeti almaktadır.

Eğer hastanız için bir bakıcı arıyor ya da hasta bakıcı olmak istiyorsanız, bazı koşulları da asla göz ardı etmemek gerekir. Örneğin ilk olarak hastalığın boyutuna dikkat edilmelidir. Hasta bakıcılar, hastalık durumuna göre farklılık gösterir. Örnek olarak bir tansiyon hastasına bakmak ile yatağa bağımlı hastaya bakmak aynı değildir, bunun için farklı becerileri bir arada bulundurmak gerekmekte. Her hastanın ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bu nedenle bakım kapsamı ve talepleri de farklı olmaktadır. İyi bir hasta bakıcıda olması gereken bazı özellikler vardır.

İlk olarak hasta bakıcının eğitimli ya da deneyimli olması gerekir. Aslında bu iki özelliğin ikisinin bir arada bulunması çok önemlidir. Ancak alaylı olarak tabir edilen herhangi bir eğitim almayan ama deneyim sahibi hasta bakıcılar da vardır. Şimdilerde pek çok özel kuruluş ya da belediye hasta bakıcılık ile alakalı eğitimler veriyor, sonrasında sertifika ile başarı gösterenler ödüllendirilir. Ancak yine de eğitim alan bakıcı daha iyi olacaktır. Bunun yanında hasta bakıcının sakin ve soğukkanlı olması da gerekmektedir.

Hastanın olası bir acil durumunda hızlı hareket edilmeli ve ne yapılacağı bilinmelidir. Yaş olarak genç ya da orta yaşlılar tercih edilebilir. Bu durum hastaya bakılırken daha az yorulmaya ve daha aktif olunması gibi avantajlara sahiptir. Ayrıca güler yüzlü, pozitif olması hem hastanın moral bulması hem de aile ile iletişim kurulması için son derece önemlidir.

1 Beğeni