Kanserli Minikler İçin Hastane Duvarlarına Graffiti Yaptılar - İstanbul

Bir zamanlar sokaklarda illegal yollardan graffiti yapan gençler, kurdukları “Boyalı Eller” ajansıyla İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji bölümünün duvarlarını çocuklar için renklendirdi. Hastanede tedavi gören minikler rengarenk duvarları ilgiyle incelerken, aileler de uygulamanın çocuklara moral verdiğini söyledi.

Çocuk yaşta illegal yollardan duvarlara graffiti yapan Ulaş Çelik, Güngören Belediye’sinin desteği ile kurduğu “Boyalı Eller” ajansı sayesinde bu kez de İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji bölümü duvarlarını renklendirdi. Duvarları tadilat yapılan hastanenin yetkilileri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ile görüşerek duvarların renkli bir şekilde boyanmasını istediklerini belirtti. KAÇUV da gönüllü olarak bu işi üstlenen Boyalı Eller ile görüştü.Boya masrafları karşılanan genç graffiticiler hastanenin duvarlarını çizdikleri figürler ile miniklerin kalbini kazandı. Hastaneye tedavi için gelen aileler beklerken, çocuklar ise duvardaki resimleri ilgiyle inceliyor. Aileler ve hastane yönetimi uygulamadan oldukça memnun olduklarını dile getirerek, diğer hastanelerin çocuk bölümlerinde de aynı uygulamayı görmek istediklerini belirttiler.
Boyalı Eller ajansını kuran Ulaş Çelik bugüne kadar birçok hastanenin çocuk bölümünü ücretsiz bir şekilde graffiti yaparak süsledi.Yaptığı renkli figürler sayesinde tedavi için hastaneye gelen çocuklar beklerken sıkılmak yerine neşe ile etrafı seyrettiler.

“Çocukların psikolojileri çok önemli”

Yaptıkları graffiti çalışmalarının çocuklar tarafından beğenildiğini ifade eden Boyalı Ellerin kurucusu Ulaş Çelik, “Bazı hastanelerde çocuk bölümlerinin yıkık dökük olduğunu fark ettik fikir aklımıza böyle geldi. İlk olarak Okmeydanı Hastanesi Çocuk Acil birimine çalışmalar yaptık. Ondan çok güzel sonuç alınca bizde devamını getirdik bu boyadığımız dördüncü hastane. Herkes çok mutlu olunca bizde manevi olarak çok mutlu oluyoruz. Çocukların psikolojileri çok önemlidir. Sonuçta hasta olarak geliyorlar, birde burada kötü bir enerji olduğu zaman çocuğun psikolojisi de çok kötü etkileniyor” ifadelerini kullandı.

“Küçük şeyler çocukları mutlu eder”

Tadilat yapıldığı zaman duvarları boyatma fikrinin aklına geldiğini belirten İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karakaş, “Çocukların morali tabi ki çok önemli. Çocuklar için ufak tefek şeyler farklılıklar oluşturabiliyor. Hemotoloji bölümünde zor vakalar ile uğraşılıyor, biraz ağır bir birim.Küçük şeylerle çocukları mutlu edebiliyorsunuz, ailelerde çocuklar mutlu olunca mutlu oluyor” dedi.

“Her çocuk bölümünde olmasını isteriz”

Çocuğunun tedavisi için altı yıl boyunca İstanbul Tıp Fakültesine geldiğini belirten Mukaddes Berk, “Duvarların böyle boyanması şahane olmuş, çocuklar için de bizim içinde çok hoş olmuş. Güzel bir sürpriz oldu, görünce çok mutlu olduk. Boyanmış hali çocuklara göre daha iyi, daha mutlu oluyorlar. Benim oğlum çok sevindi bugün duvarları görünce. Resimlere baktığımız da zaman daha çabuk geçiyor. Her çocuk bölümünde olmasını isteriz, çocuklar için daha eğlenceli olur” diye konuştu.

“Görünce çok hoşumuza gitti”

Duvarları boyanmış halini gördüklerinde çok şaşırdıklarını dile getiren Zeynep Yıldız, “Duvarların boyandığını bilmiyorduk, görünce çok hoşumuza gitti. Çocuğumun çok dikkatini çekti, bakmak istedi dokundu baya hoşuna gitti. Diğer çocuk bölümlerine uygulanmasını isteriz. Çocukların çok dikkatini çekiyor en azından sıkılmıyorlar” dedi.

“Çok şaşırdık beklemiyordum”

Çocuk Hemotoloji Onkoloji bölümümde oğlunun tedavi olduğunu dile getiren Kader Aksungur, “Duvarları boyanmış görünce bizim için çok güzel bir moral oldu. Balık resimlerini tek tek inceledi diğer odalarda neden yok diye sordu, Ben de yapılacağını söyledim. Çok şaşırdık beklemiyordum, çocuklar için böyle olması çok iyi oldu. Çünkü zaman geçmiyordu, çocuklar resimleri görünce moral oluyor” ifadelerini kullandı.