Kapalı alan fobisi nedir? Çözüm hipnoterapi.

IMG_0021

Merhaba arkadaşlar bu makalede Kapalı alan korkusuna hakkında bazı bilgiler Toplayacağız. Aynı zamanda klostrofobi denen Kapalı alan korkusunu nasıl yenebiliriz Bunun hakkında söyleşi yapacağız. Siz daha önce böyle bir sorun yaşadınız mı veya Çevrenizde böyle bir sorun yaşayan insan var mı? Eğer konu hakkında fikir sahibi iseniz makale altına Yorum yazabilirsiniz. Şimdiden herkese için sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Sağlıklı insanlar genelde Kapalı alanda kaldığında hiçbir sorun yaşamazlar fakat Kapalı alan sorunu yaşayan insanlar böyle alanlara kısa süre bile tahammül edemezler. Üç aşağı beş yukarı panik atak etkilerine benzeyen etkiler hissederler. Genel olarak baş dönmesi daralma mide bulantısı ve her an bir şeyler olacakmış hissiyatına kapılırlar. Hatta nefes alamama gibi bazı ciddi durumlarda görülebilir.

Hastalığı daha da ilerlemiş olan kişilerde genellikle duvarlar üzerime doğru geliyor benzeri reaksiyonlar görülmekte. Kendini bir an önce kapalı alandan dışarıya atıp bir yardım bulma çaresine bakarlar. Yardımın geleceğinden Emin olsalar bile orada bekleyemezler.

Bu kapalı alanlar ne Diye sorduğumuzda asansörler, sinemalar dar koridorlar ve toplu taşıma araçları gibi yerler olduğunu görüyoruz. Genel olarak yanlarında birileri olduğu zaman rahat eden bu insanlar güvenlik açısından su ve mendil taşımak zorunda kalabilirler.

Kapalı alan korkusu kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemekte. Erken teşhis edilmez ve tedavisi yapılmazsa İlerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlara yol açabilir. Erken teşhisin tedavide Ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Yakınınızdq ve Çevrenizde böyle bir sorun yaşayan insan varsa onu uyarmak Ve tedaviye ikna etmek başlıca görevimizdir.

Kapalı alan fobisi genel olarak çocuk yaşta yaşanılan bazı olaylara dayalı olarak görülmekte. Bir yerde kilitli kalma durumu bu soruna tetikler. Yani tedavi için yeniden bilinçaltına inmek hipnoterapi gibi bazı tedavilere başvurmak gerekebilir.

Hipnoterapi bilinçaltında yaşanan birçok sorununun tedavisinde kullanılmakta. Daha önce yazmış olduğum bir makale var. Makalede hipnoterapi hakkında bazı bilgiler edinebilirsiniz. Okuyan ve destek olan herkese Şimdiden teşekkür ederim Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

Hipnoterapi tedavi yöntemi ile klostrofobi yenilebilir. Hipnoterapi- psikoterapi ile bireyin kapalı alan korkusuna sebep olan yaşantılar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır çözümlenir. Korku ve kaygının ortadan kalkması sağlanır. Bunlar ortadan kaldırılınca birey artık kapalı alanlarda rahat olabilir. Geçmişinde herhangi bir yaşantı bulunmuyorsa telkinlerle devam edilir.

Kapalı alan korkusu bazı kişilerde daha yoğundur. Asansöre bile binmekten korkarlar. Aslında bir psikolog yardımı ile düzeltilecek bir konudur. Birçok fobi çeşidi psikologlar veya yazdığınız gibi hipnoterapi tedavi yöntemiyle yenilebilir. Önemli olan da bu fobileri yenmek istemek zaten.

İleri derecede Klostrofobim var korkularımın üstüne gideyim dedikçe daha kötü oldum hafif dozda ilaç tedavisini denedik ondan da çözüm alamadım. Şuan kapalı alanlar değil şehirlerarası yola özel aracımla çıkarken bile kaygı halim artıyor otobüs, tren, uçak saymıyorum bile. Kışın kar nedeniyle yollar kapanır yolda kalırım korkusuyla kış aylarında yolculuk yapamıyorum. Yaşadığım ilçenin dışında bir yerde kendimi güvende hissedemiyorum. Asansör tamamen hayal. Katıldığım bir sınavda gözetmen ilk 120 dakika sınavdan çıkamazsınız diyince kısa süreli bi panik geçirip sınav salonunu terk etmeyi bile düşündüm kendi kendime telkinlerle sakinleşip zor da olsa sınavı tamamladım günlük yaşantımı çok olumsuz etkiliyor artık bu durumdan kurtulmak istiyorum. Bana yardım edin