Katılım Payı İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları 4

Soru:

Babam Kıbrıs Gazisi, diş protezi yaptırmak için SGK ile anlaşmalı bir hastaneye gidiyor. Annemde aynı hastanede diş prozeti yaptırıyor. Babamdan protez için 90 TL, annemden
50 TL talep ediliyor. Bu ücreti ödemek zorunda mıyım? Gaziler SGK ile anlaşamalı hastanelerde ücret ödemek zorunda mıdır?

Cevap:

Öncelikle diş tedavileri için kurumun özel sağlık tesisleri ile anlaşması yoktur. Kamuya ait hastanelerde ise gazilerden katılım payı alınmaması gerekmektedir. Kamu hastanelerinden sevk edilmiş olmak şartıyla özel hastanelerden de ilave ücret alınmaması gerekmektedir. Bu nedenle sigortalının elindeki belgeyle SGK İl Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekmektedir.

Soru:

Protez diş yaptırmak için Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezine gittim, bir diş için 42 TL talep edildi. Alınan bu ücretin yasal olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Cevap:

Protez diş tedavilerinde sigortalıdan katılım payı alınmaktadır. Konuyla ilgili istenilen miktarın teyidi için sigortalının SGK il Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.

Soru:

1 yaşında down sendromu bu hastalardan muayene ücreti kesiliyor mu öğrenmek istiyorum. Kendim SSK’lı olarak çalışıyorum. Kesilmiyor diye duydum bu konu hakkında net bilgi sahibi olmak istiyorum.

Cevap:

Down sendromu kromozom anomolisi sınıfına giren bir hastalık olduğundan dolayı hastanede muayene katılım payından muaftırlar.

Soru:

Kişinin bypass faget kemik hastalığı,prostat,damar hastalığı,boyun kireçlenmesi hastalıkları var. Bu hastalıklardan dolayı kişinin raporu var. Raporu olmasına rağmen kişiden hastanelerde katılım payı muayene ücreti fark ilaç parası isteniyor.

Cevap:

Kişinin raporunda belirtilen hastalıkların tam adını yazması halinde katılım payından muaf olup olmadığı söylenebilecektir. Ancak kurumca yayınlanan kronik hastalıkları listesinde olan tanılar için sadece katılım payı muafiyeti söz konusu olup hastanelerin aldıkları ilave ücretten muafiyet söz konusu değildir.

Soru:

Psoriazis Bulgaris vücutta %80 tutulma mevcuttur. Hiper tansiyon Artrit Eklem Deformasyonu Depresyon hastasıyım. SUT kapsamında muayene hastane katılım payı özürlü ve raporlu olduğum için ödeyecek miyim?

Cevap:

Kişiye hastanece verilen raporda katılım payı alınmayacak kronik hastalıklar listesinde yer alan tanılardan biri konulursa sadece muayene katılım payı alınmaz. Özürlülük raporu ise katılım payı alınmasında geçerli değildir.