Kendin için affet :)

89944

İnsanların en çok şikayet ettiği konulardan biri affedememek. Bunu başarmanın kolay bir yolu varsa, bu kesinlikle kendi iyiliğiniz için yaptığınızı düşünmek. Size iş buyrulurken yaptığınız iş başkasının, öğrendiğiniz iş ise sizin yararınıza olacaktır. Uzun süre küs kalıp, moral bozup kendinize zarar vermektense, kendiniz için affetmeyi deneyin. Kendi kendimize zorluklar üretmek yanlış bir hareket. Karşınızdaki kişiyi affetmek, kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden birisi.

Geçmiş

Geçmiş adı üstünde geçmiştir. Olanlar olmuş, ölenler ölmüşse ve zamanı geri getirmek bizim elimizde olan bir şey değilse, olayları rafa kaldırmak Kendimiz için en doğru olandır. Bu iddaayı bir örnek ile desteklemek isterim. Mesela diyelim ki hayat sizin için bir yolculuk. Yürüyorsunuz ve yolda bulduğunuz şeyleri topluyorsunuz. Sürekli yolda yeni şeyler bulmak mümkün varsayalım. Eğerki fazlalıkları atmazsanız, bir gün gelir taşıyamaz olursunuz. Eğerki bu günü erken yaşamak istemiyorsanız, atın üzerinizden bu gereksiz ağırlıkları.

Affetmek nedir?

Aslında insanlar bunu önce doğru tanımlamalı. Affetmeyi karşıdaki kişiyi yeniden sevmek, onunla eskisi gibi olmak olarak görmek yanlıştır. Güven konusu biraz hassas bir konu. Bu yüzden affetseniz bile güveninizi tekrar kazanması çok zor kişilerin. Affederken karşınızdaki kişinin haklı olduğunu düşünmenizede gerek yok. Doğrular değişmediği için, bir nevi kabul etmek gerekir. Bu durumda buna benzer. Bu affedilişte çok fazla bir fark olduğu söylenemez belki ama, üzerinizden yükleri bir kere atmanız sizin için faydalı olacaktır.

Aslında tecrübe sayılmazmı?

Evet bazen büyük hüsranlar yaşıyoruz. Büyük yanılgır büyük yenilgiler. Fakat bunlardan bir ders çıkarıp yola devam etmemiz gerekir. Olayları tecrübe saymak, ilerleyen zamanlarda daha dikkatli davranmak için çok önemlidir. Hani bir Ata sözü vardır, adam adamı bir kere aldatır der :slight_smile: Bu yüzden tecrübe için teşekkür edip yola devam demek en doğrusu.

Sadece kötü düşünmeyin.

Bir insan size büyük bir zarar vermiş olabilir. O insanı size verdiği zarar üzerinden değerlendirmek biraz yanlış olur. Çünkü insanlar bazen kötü olmak zorunda kalabiliyor. Özünde iyi olan insanlar kötülük yapmak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden denmezmi ummadık taş baş yarar diye. Yani insanları size olan davranışı değiş bütün profili ile değerlendirmek ona göre davranmak gerekir diye düşünüyorum.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sizinde bu konuda tecrübe ve fikirleriniz varsa bu makale altına yorum yazarak ifade edebilirsiniz. Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.