KOAH ve Astım İlaçları Kullanımı Artıyor

4709d00d352128

TİTCK’in yaptığı, ilaç satışlarının hem hastane hem de eczanelerdeki oranlarının incelendiği çalışmada, solunum sistemi hastalıklarında kullanılan inhaler ilaç satışlarının yıllar içerisinde hızla arttığı görüldü.

KOAH dünyada en sık görülen sekizinci hastalık, astım ise yaklaşık 300 milyon kişiyi etkiliyor. Tanı ve tedavideki tüm gelişmelere rağmen dünyada yılda yaklaşık 250 bin kişi astım nedeni ile hayatını kaybediyor.

Avrupa Birliğinde, solunum yolu hastalıklarının direkt maliyetinin toplam sağlık bütçesinin yüzde 6’sını oluşturduğu ve KOAH maliyetinin solunum yolu hastalıklarının direkt maliyetinin yüzde 56’sını oluşturduğu belirtiliyor.

‘’Solunum yolu hastalıklarında kanıta dayalı politika oluşturulması önemli’’

Tüm dünyada ve Türkiye’de yaşam beklentisinin yükselmesi ile birlikte hipertansiyon, diyabet, koroner kalp hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astım gibi kronik hastalıkların yükünün artması, bu alanlarda yapılan araştırmaları artırdığı gibi kanıta dayalı politikalar oluşturulması da zorunlu hale getiriyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK)’nun ‘’Solunum Yolu Hastalıklarında Kullanılan Tedavilerin Maliyetlerinin Değerlendirmesi: 1998-2015’’ başlıklı raporunda, Obstrüktif Solunum Yolu Hastalıklarında Kullanılan İlaçlar grubundaki inhaler (solunum yolu ile alınan) yolla kullanılan ilaçların ve bu ilaçları oluşturan etkin madde gruplarının Türk Lirası(TL) değerini ve satış eğilimleri değerlendirdi.

İlaç marka sayısı arttı, molekül sayısı değişmedi