Kobra etkisi nedir?

image

Kobra etkisi dediğimde aklınıza ilk olarak ne geliyor? Daha önce kobra etkisi nedir diye hiç araştırma yapmadıysanız, bu soruya sadece fikir üreterek cevap verebilirsiniz. Kobra etkisinin ne olduğu kısmen isminin içinde saklıdır. Bir sorunu çözmek için, büyük çabalar gösteriyorsunuz diyelim, siz ne kadar gayret etseniz işler o kadar karışıyor. İşte bunun tam adı, kobra etkisidir.

Aslında kobra etkisi bu günün dünyasında bir deyim olarak kullanılmakta. Bildiğiniz üzere her deyimin kendine has bir öyküsü vardır. Kobra etkisininde kendine has bir hikayesi var. Merak edenler için bu hikayeyi paylaşmak isterim.

İngiliz askerleri Hindistanda egemenliği ele geçiriyor. Fakat bu zaferi kutlayamadan büyük bir sorun çıkıyor karşılarına. Bu sorun Hindistan da çok fazla yılan olması. Bu durumu hesaba katmayan İngiliz askerleri büyük zayiat veriyor.

Bu durun üzerine ingilizler bir çözüm üretme çabası içine giriyorlar. Aradan çok zaman geçmeden bir fikir akıllarında zuhur ediyor. Öldürülen her yılan için 1 sterlin vermeyi düşünüyorlar. Böylelikle yılanların soyunun kısa süre içerisinde tükenmesini hedefliyorlar.

Hintliler bu duyuruya büyük ilgi gösteriyorlar. Yılanları yakalayıp satıyorlar. Gel zaman git zaman derken yılanların soyu azalmaya başlıyor. Hintliler yılanlar biterse biz nasıl para kazanırız kaygısına düşüyor. Bu durum üzerine Hintliler madem ki bu işten para kazanıyoruz, kobra çiftliği kuralım diyorlar. Kobra üretip satmayı hedefliyorlar :slight_smile:

Hintliler istediğini yağıyor ama İngiliz hükümeti bakıyor ki öde öde bitmiyor bu yılanlar, bir inceleme yapıp durumun farkına varıyor. Ve yıkanlara artık para ödenmeyecek diye yeni bir duyuru yayınlıyor.

Bu duyuru üzerine Hintliler biz bu yılanları besleyerek para kazanıyorduk, madem artık para etmiyorlar diyerek çiftlikte atıyorlar. yılanları. Yani sorun çözülmediği yetmiyormuş gibi birde iki katına çıkıyor.

Bu hikayeden aslında anlaşılması gereken, olmuyorsa ve çözüm sorundan beterse zorlamamak gerikir olması. Bazen şükredip sorunu yaşamak sorundan ders almak daha iyidir.

Umarım sizler için keyifli bir paylaşım olmuştur. Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim. :slight_smile: