Kronik Hastalıklarda Diyet Seçenekleri Nelerdir?

image

Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıklar iyileşme süreci uzun olan ya da iyileşmesi hemen hemen imkânsız olan hastalık gruplarındandır. Bu hastalıklar tamamen iyileşemeyeceği için en azından hastalığın semptomlarını hafifletmeye yönelik tedavilerle hastalar yaşamlarını sürdürmektedirler.

Kronik Hastalıklarda Diyet

Kronik hastalıklar yaşamın her alanında dikkat istemektedir. Diyet de bu dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Diyet herkese göre aynı uygulanan bir sistem değildir. Diyetler kişiye, yaşa, mevsime, amaca ve hastalıklara göre değişiklik göstermektedir. Kronik hastalıklarda diyet özellikle en hassasları arasında yer almaktadır.

Örneğin Hipertansiyon yani yüksek tansiyon bir kronik hastalıktır. Hipertansiyon hastaları tansiyonlarını hekimlerinin verdiği ilaçlarla kontrol altına almaktadırlar ancak sadece bu yetersizdir. Bunun yanında yeme içme konusunda da hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Mesela özellikle tuzdan uzak durmaları gerekmektedir. Kızartma, beyaz un içeren diğer gıdalar da tansiyonu tetiklediği için bu tarz besin ürünlerinden de ya uzak durmalı ya da az miktarda tüketmelidirler.

Genellikle az tuzlu, ağırlıklı sebze içeren besinleri tüketmelidirler. Süt, peynir, yoğurtlarda da az yağlı ürünleri tercih etmelidirler. Et ürünlerinde haşlama yöntemi en iyi seçenek olacaktır. Bunun yanında kızartma yerine fırınlanmış besinleri de tüketebilirler. Örneğin diyabet hastaları yani şeker hastaları özgürce her istediğini tüketemez. Kendilerine özgü diyetleri olmalıdır.

Öncelikle şeker tüketimi kontrol altına alınmalıdır. Gerekirse hiç şeker tüketmemeleri gerekmektedir. Hamur işi, şerbetli tatlılar, çikolatalar şeker hastaları için oldukça zararlı besinlerdir. Kalp hastalarına bakacak olursak bazı kalp hastalıkları da kroniktir. Bu hastalar da yağlı gıdalardan uzak durarak damar sağlığını koruyabileceklerdir. Reflü de bazen kronikleşen bir mide hastalığıdır. Reflünün kontrolü de yapılan diyetlerle sağlanır. Asitsiz ve yağsız gıdalar önerilir. Her hastalığın kendine özgü ilaç tedavisi olduğu gibi diyeti de mevcuttur.

Peki siz nasıl bir diyet uyguluyorsunuz? Bizimle paylaşır mısınız?