Kronik Yorgunluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Merhaba.

Gaziantepspor futbolcusu Rajtoral geçtiğimiz günler de intihar ederek camia da büyük bir yankı uyandırdı. Doktorlar bu olayı Kronik Yorgunluk olarak değerlendirdi. Peki nedir kronik yorgunluk? Belirtileri nedir? Buyurun hep beraber inceleyelim.

Günümüzün yaygın hastalığı olan Kronik Yorgunluk Sendromu, 6 aydan uzun süren, boğaz, kas ile eklem ağrısı, bulantı ve konsantrasyonda bozulma gibi eşlik eden tablolarla kendini gösteren, sürekli ve tekrarlayıcı seyretmesinin yanı sıra birçok sistemi tutan bir hastalık.

En yaygın belirtileri

*Aşırı derecede yorgunluk ve halsizlik
*Katlanılmaz kas ağrıları
*Depresyon ve bunalım
*Aşırı yoğun ve stresli yaşantı hissi

Sağlıkcakla kalın. Keyifli forumlar.

Kronik yorgunluk sendromu olan kişiler, normal egzersiz ve aktivite sürelerine bile aşırı duyarlı görünmektedir. Bu neden bazı insanlarda görülür ve bazılarında hala bilinmemektedir. Bazı insanlar da bu bozukluğa yatkın olarak doğabilirler, bu da daha sonra bir etkenler kombinasyonu tarafından tetiklenir

Özellikle bazı virüslerin bu sendromun oluşumunda rol oynadıklarına dair çok sayıda kanıt vardır. Ancak KYS’ye yol açan kesin bir virüs belirlenememiştir. Muhtemelen kronik bir virüs enfeksiyonudur. Bununla birlikte KYS’ye eşlik eden çok çeşitli tıbbi durumlar dikkate alınırsa sebebe yönelik araştırmaların önünde çok yol olduğu anlaşılır.