KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIK

-Kurban kesimi sırasında uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara tenya, şarbon, tüberküloz, kuduz, salmonella gibi hastalıkların bulaşma tehlikesi vardır. Kurban kesildikten sonra hayvanın kanı çok iyi akıtılmalıdır. Kanı iyi akıtılmamış hayvanın etinde zararlı mikroorganizmalar çabuk ürer ve et çabuk bozulur.

Et ve kemik suyu çorba, tencere yemekleri ve pilavda kullanılmak için genellikle ayırılmaktadır. Oysaki kemik ve et suyunun besin değeri yoktur. Yemeklere lezzet verici olarak kullanılmaktadır. Doymuş yağ içeriğinin yüksek olması sebebi ile özellikle kalp, damar ve tansiyon hastalarının tüketmesi sakıncalıdır. Yine fazla kilolu kişilerin de et suyu ile yapılan yemeklerden uzak durması gerekir.

Etin pişirilmesi sırasında dikkat edilecek en önemli nokta, kısık ateşte ve kendi öz suyunda pişirme tekniğinin uygulanmasıdır. Bu sayede et kısa sürede pişecek ve vitamin kaybı olmayacaktır. Fazla haşlanan etin suyundaki vitaminler de kısa sürede değerini kaybeder.

Kurban Bayramı ile beraber sakatat tüketimi de artar. Kalp, hipertansiyon ve böbrek hastalarının sakatat tüketmesi sakıncalıdır. Hayvanların iç yağlarının yemeklere ilave edilmesi tavsiye edilmemektedir. İç organların yani sakatatların daha fazla yağ içerdiği unutulmamalıdır. Özellikle yüksek kolesterol değerleri olan kişiler bunları tüketmekten mutlaka kaçınmalıdır.

Sizin Sağlığınıza :heart:

Yapılan en büyük yanlış etin dinlendirilmeden pişirilmesidir. Et dinlenmeden bıçak vurulup parçalanırsa etin sertliği üzerinde kalır ve bir daha asla çözülmez. Bu sebeple sonrasında yaptığımız her et yemeği sert olacaktır. Ayrıca et dinlendikten sonra yıkanmaz. Sadece kesildikten hemen sonra yıkanabilir.

Çiğ et kendi başına zaten bir sürü bakteri barındırır. Yapılan yanlışlardan biri de steril olmayan ortamda hayvan kesimi yapılmasıdır. Çiğ etteki bakteriler insanı zehirleyebilecek düzeydeyken bunu steril olmayan bir ortamla birleştirince bakteriler iki katına çıkarak hayati bir risk yaratır. Kesim işleminin sağlığa uygun ve steril bir şekilde yapılması gerekir.