Mide Kanserinde Beslenmenin Önemi

Mide kanseri oranı dünya genelinde ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu durum diyet farklılıkları ile de açıklanabilir. Çok tuzlu besinlerin oranın fazla olduğu bir diye mide kanseri tehlikesini arttırır. Çok tuzlu salamura besinler fazla şekilde tüketildiği Japonya’da mide kanseri oranı oldukça yüksektir. Bazı işlenmiş ve konserve besinlerin yoğun olarak tercih edildiği bir diyet de mide kanseri tehlikesini arttırabilir. Çeşitli çalışmalar ve EPIC isimli devam etmekte olan büyük bir araştırma işlenmiş eti çok fazla tüketen kişilerin mide kanseri tehlikesinde küçük bir artış olduğu tespit edilmiştir. İşlenmiş etlere jambon, sucuk, sosis ve pastırma da dâhildir.

Bu etler nitrozaminler olarak adlandırılan kimyasal maddeler barındırmaktadır. Nitrozaminlerin mide kanseri ile olan bağlantısı tespit edilmiştir. Kanada’da yapılmış olan bir çalışma ise tehlikenin Helicobacter pylori bakterisi ile enfekte olan kişilerde çok daha fazla olduğu saptanmıştır. Salamura gıdaların çok tüketilmesi de riski arttırabilir. Mide kanseri üzerine yeni yapılmış olan bir çalışma et yiyenlerin vejetaryenlere oranla daha çok mide kanseri riski taşıdığı tespit edilmiştir. EPIC çalışmasında ise kırmızı eti sık ve fazla tüketen kişilerin mide kanserine yakalanma tehlikesinin arttığı gözlemlenmiştir. Ancak bu durumun doğrulanması için yapılan çalışmalar henüz yetersizdir.

Hangi Gıdaları Tüketmek Önemli!

Taze sebze ve meyvelerin çok tüketildiği bir diyet yapılması mide kanseri tehlikesini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu durumun en önemli nedeni ise sebze ve meyvelerin çok yüksek seviyede antioksidan içermesidir.

Özellikle C vitamininin taze gıdalarda yer alan diğer maddeler ile birlikte, kansere sebebiyet veren mide astarı yıpranmalarını önlemede büyük bir yardımcı olduğu düşünülmektedir. A vitamininin de mide kanserine karşı direnç gösterildiği düşünülüyor. Yapılan bir başka çalışmada B6 vitamininin koruyucu etki de olabileceği önerilmekte. Araştırmalar antioksidan vitaminlerin kötü ve az beslenen kişilerin korunmasında önemli rol oynayacağını gösteriyor. İyi beslenmekte olan kişilerde antioksidan vitaminlerin koruyucu etkileri olsa da bu etki biraz daha az olacaktır. Avrupa ve Amerika’da yapılmış olan bazı çalışmalarda sebze ve meyve tüketimi ile mide kanseri tehlikesi arasında ilişki bulunamaması da bu durumu açıklıyor. Siz de uzman tavsiyelerini bizim ile paylaşabilirsiniz! Yaşadığınız tüm deneyimlerin, gelecek hastalar için önemli bir tecrübe olduğunu unutmayın.