MS Erkeklerde Daha Ağır Seyrediyor

Beyin ve omuriliği etkileyen MS, erkeklerde kadınlara oranla daha seyrek görülmesine rağmen daha ağır seyrediyor. Hastalığa zamanında müdahale için belirtiler konusunda uyanık olmak büyük önem taşıyor.

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü Dünya MS Günü olarak anılıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, merkezi sinir sistemi hastalığı olan, beyin ve omuriliğin birçok alanını etkileyen MS’in, görme bulanıklığı, çift görme, görüntünün kayması gibi görme bozuklukları, bir kolda bacakta ya da her iki bacakta güçsüzlük, yürümede dengesizlik, bir veya iki elde titreme, uyuşma, idrar kaçırma ya da yapamama gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi.

MS’in, immün sisteminin çalışmasındaki düzensizlikler sonucu oluştuğunu hatırlatan Şalçini, “Beynin ve omurilikteki miyelin denilen beyin hücre kılıfın hasarlanması sonucu iletişim problemi olmaktadır. Bunun sonucunda ataklar şeklinde nörolojik problemler görülmektedir” dedi.

ERKEKLERDE DAHA SEYREK AMA DAHA AĞIR SEYREDİYOR

MS genellikle genç yaşta görülüyor. Genç erkeklerde daha seyrek görülmesine rağmen daha ağır seyreden hastalığın tedavisi iki türlü yapılıyor. Birincisi atak tedavisi, ikincisi de atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak amacıyla verilen tedaviler.