MS hastalığında ilk biyomarker bulundu. Darısı ALS hastalığına

Multipl skleroz (MS) için bilinen bir tedavi olmamasına rağmen, bir atak sonrasında yeni saldırıların önlenmesine ve fonksiyon kaybının iyileşmesine yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Bununla birlikte, hastalığın üç alt tipi vardır. Hastanın mevcut tedavisinin uygunluğu ve etkililiğinin belirlenmesi, pahalı, zaman alan bir dizi testleri çermektedir. Şimdi, 12 yıl süren bir araştırmadan sonra, uluslararası bir araştırma ekibi, MS alt tiplerinin basit bir kan testi ile belirlenmesine izin verecek bir biyolojik belirteç keşfetti.

Araştırmayı yöneten Avustralya’nın Macquarie Üniversitesinden Professor Gilles Guillemin, “Bu, önemli bir bulgudur, çünkü üç MS tipini hızlı ve basit bir şekilde prognoz etme olanağını kolaylaştıracak ve klinisyenlerin MS hastalarına yönelik tedavilerini daha doğru ve hızlı bir şekilde uyarlamalarını sağlayacaktır” diyor.

Biyomarker testi, beyindeki enflamatuvar süreçte rol oynadığı bilinen triptofan içeiyor. Bu nedenle araştırmacılar Alzheimer, Parkinson ve motor nöron hastalığı gibi iltihaplanma ve nörodejenerasyonun yol açtığı bilinen diğer hastalıkların daha iyi anlaşılmasına yol açacağını düşünüyorlar
Ayrıca araştırmanın, yeni terapötiklerin geliştirilmesine ve kişiselleştirilmiş tedavilere yol açabileceği umulmaktadır.

Biyomarker: Belli hastalığa özgü tıbbi belirteç
ALS-MNH hastalığı için henüz bir biyomarker bulunamadı.