Multiple Skleroz (MS Hastalığı) Nedir?

MS hastalığı hayatımızın akışını en derinden etkileyecek olan bir hastalıktır. Teşhisi en zor konulan hastalıklardan biridir.

Hastalığın ilk belirtisi tek belirti olursa teşhis koymak güç olur. Çok sayıda belirti bir arada olursa teşhis koymak daha kolay olur.

MS hastalığı (Multiple Skleroz) nedir?

Multiple Skleroz (Ms) dediğimiz hastalık hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, istem dışı hareket, kısmi felç durumu,denge kurmakta zorlanmak (dengesizlik), konuşma ve görme bozuklukları gibi birçok çeşitli belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır.

MS Hastalığı (Multiple Skleroz), bağışıklık sistemimizin sinirlerini kapsayan koruyucu dokuya (Miyelin) saldırdığı potansiyel olarak zayıflatan bir hastalıktır. Miyelin hasarı beyniniz, omuriliğiniz ve vücudunuzun diğer kısımları arasındaki iletişimi etkileyebilir. Bu durum sinirlerin kendisinde geri dönüşü olmayacak hasara neden olması durumudur.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık kişiden kişiye değişen farklı ataklar oluştuğundan ilk atağın ardından bağışıklık sistemi farklı bir siniri hedef seçebilir. Buda bağışıklık sisteminin tahrip ettiği sinire göre her atak merkezi sinir sisteminin farklı bölgesini etkilemektedir.