Müsli Diyeti Nasıl Yapılır?

image

Sağlık şüphesiz ki insanların en çok ihtiyacı olan şeydir. Ruhsal sağlık ve fiziksel sağlık kilo ile ilişkilidir. Yapılan araştırmalara göre çoğu hastalığın temel sebebinin fazla kilolar olduğu bulunmuş ve aynı zamanda fazla kiloların insan psikolojisini de olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Fazla kilolarından rahatsız olan birisi yağlı, selülitli görünümü ya da nefes darlığı, yorgunluk, insülin direnci gibi sebeplerle fiziksel sağlığından ve görünüşünden hoşnut olmayarak bu durumdan kurtulmak isteyecektir.

Sağlıklı bir kilo verme süreci dikkatli bir diyet döneminden geçer. İş, okul, sosyal yaşam gibi koşturmacalar arasında pratikliği ile ün kazanan Müsli diyeti zorlu diyet döneminizde yanınızda olmaya aday.

Müsli Diyeti Nedir

Buğday, mısır, çavdar, yulaf gibi tahıl tanelerinden elde edilen müsli ilave meyveler ile lezzetli bir diyet seçeneği haline gelir. Besleyici değerinin yüksekliği, zengin posa içeriği, lezzetli tadı, renkli görünümü ile göz zevkine de hitap etmesi sebebiyle popülerliğini sürdürmektedir.

Müsli Diyeti İle Kilo Verilir mi

Müsli diyeti ile oldukça hızlı kilo verebilirken, verdiğiniz kiloların sağlıklı bir şekilde vücudunuzdan gitmesini sağlayarak diyeti amacına ulaştırırsınız. Diyet döneminde, vücut devamlı kilo verme sürecinde olduğu için zamanla yorgunluk gibi durumlarla baş etmek zorunda kalabilirken müsli diyeti yapan kişiler vücudun dirençli kalmasını sağlayacak enerjiyi müsliden aldıkları için kendilerini her zaman enerjik ve iyi hissederler.

Diyet döneminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise protein, karbonhidrat ve yağların dengeli bir şekilde alınmasıdır. Dilerseniz günlük tükettiğiniz müsli poriyonlarını süt ve süt ürünleri ile zenginleştirerek diyetinizin protein oranını da arttırabilirsiniz.

Kilo vermenin en temel ögelerinden olan spor ve diyeti bir arada yaparsanız yani müsli diyetini yaparken, bir yandan spor ile destekleyerek diyetinize sadık kalırsanız bir haftada ortalama 3 kilo verebilirsiniz.

Yüksek Lifli Yapı

Müsli içerdiği yüksek lif oranı ile yavaş sindirilerek uzun saatler boyunca tok kalmanızı sağlar. Kolay ulaşılabilir olması, yüksek besin değerleri ve aperatif, düşük maliyetli olması gibi özellikleri ile ünlü olan müsli diyetini hızlı ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Lif oranı fazla olan besinler sindirim sistemini hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Fakat bu besinlerin bilinçli olarak tüketilmesi gerekir. Sadece lifli beslinler tüketilirse, alınması gereken vitaminler eksin kalır ve bağışıklık sistemi güçsüz duruma düşer. Zayıflama sadece kilo verme olarak düşünülmemelidir. Yeterli miktarda vitamin ve protein alınmadığı durumda sağlıklı bir kilo verme işlemi de gerçekleştirelemez.