Oksijen Konsantratörlerinin Bakımı Neden Önemlidir?

Oksijen konsantratörleri çoğunlukla KOAH hastalarının kullandığı, sürekli olarak hastaya saf oksijen veren cihazlardır. Ortamdan aldığı havayı içerisindeki moleküler elekler ile ayrıştırır. Oksijen konsantratörlerinden daha uzun süre verim alabilmek için cihaz bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Cihaz için önerilen bakım süresi 3 ayda birdir. Bakımın dışında haftalık olarak su kabı ve maske temizliği de sağlanmalıdır.

Bu cihazların iki çeşidi bulunmaktadır. Biri ev tipi olarak adlandırdığımız oksijen konsantratörü diğeri ise taşınabilir oksijen konsantratörüdür. Oksijen konsantratörleri 24 saat kesintisiz kullanıma uygun prize takılı kullanım gerektiren ebat olarak büyük cihazlardır.

Taşınabilir oksijen konsantratörleri ise mobil kullanıma uygun pulse dose sistemi ile çalışan genellikle 5 kademeli ebat olarak oldukça küçük ve hafif cihazlardır.
Pulse dose sistemi hasta sadece nefes aldığında cihazın hastaya oksijen vermesidir. Ev tipi cihazlar ise kesintisiz yani sürekli olarak hastaya, hasta nefes almasa da oksijen desteği sağlayan cihazlardır.

Evde kullanılan oksijen konsantratörlerinin 3, 5, 10 ve 15 litre/dakika kapasiteli çeşitleri mevcuttur. Taşınabilir oksijen konsantratörlerinin çoğunda ise genellikle sürekli akış özelliği yoktur. “Pulse dose” adı verilen sistemle çalışır ve kullanıcı nefes aldıkça oksijen sağlar.

Oksijen konsantratörleri hastaya kesintisiz olarak destek sağladığı için 3000 saatte bir bakım yapılması gerekmektedir. Bu saat cihaz üzerinde bulunan ekrandan takip edilebilmektedir.Bakım yapılmasının sebebi ise hastaya giden oksijen değerinin kontrolünü, filtre değişimlerini ve cihazın kalibrasyonunu sağlayabilmektir. Kişi bu bakımı cihazın yetkili teknik servisinde yaptırabilir. Düzenli olarak bakımı yapılmayan cihazlar kısa vadede arızaya sebebiyet verecektir.

Arıza bazen gözlü görülür ve fark edilir şekilde olurken bazen de kendini belli etmez. Kendini belli etmediği durumunda, cihaz çalışır durumda gözükerek hastayı tolere etmeyecektir. Bu da tedavinin olumsuz ilerlemesine yol açabilir. Bu sebeple bakım önem arz etmektedir ve ihmal edilmemelidir.