Oksijen Tüpünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Medikal oksijen tüpleri, tıbbi kullanım amacıyla üretilen tüplerdir. Oksijen cihazı bulunmayan veya temin edilemeyen şartlarda oksijen tüpleri büyük bir önem arz eder. Evlerde, hastanelerde ve birden çok yerlerde solunum sorunu yaşayan hastalarda kullanılır. Bu tüplerin doldurulabilir olması hastalar için oldukça önemlidir. Medikal oksijen tüplerinde kullanım süreleri tüpün içindeki oksijen miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bu tüpler: 1, 2, 3, 5, 10 gibi litrelerde üretilmektedir. Evlerde kullanım için en çok 10 litre ve 5 litre tüp tercih edilmektedir.

Medikal oksijen tüplerinin çelik ve alüminyum malzeme olmak üzere iki farklı alaşımdan üretilen türleri mevcuttur. Çelik tüpler, daha ağır olduklarından dışarıda kullanılması ve bir yerden bir yere taşınabilmesi alüminyum tüplere göre daha zordur. Alüminyum tüpler dışarıda kullanımda daha çok tercih edilmektedir.

Medikal oksijen tüpleri kronik solunum yetmezliği, akciğer hastalığı , üst solunum yolu enfeksiyonlarında doktor tavsiyesi ile kullanılması uygun görülen ekipmanlardandır.

Oksijen Tüpünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Oksijen tüpleri manometre (regülatör) ile kullanılır. Bu manometreler tüpteki gazın basıncını düşürerek hastaya iletilmesini sağlar. Bunların üzerinde saatleri bulunur. Saatin ibresi sıfırsa ve vana açıldığında ibre yükselmiyorsa tüp boş demektedir. Yetkili tüp dolum merkezlerinden dolumu yaptırılabilir.