PAP Maskesi Nasıl Temizlenir?

cpap-maskeleri

Asrın hastalıkları arasında yer alan uyku apnesi, modern insanın yaşamını altüst eden rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Tedavi edilmemesi halinde bedensel ve psikolojik rahatsızlıklara neden olan apnenin tedavisinde ise solunumu mümkün kılan CPAP-BPAP makineleri kullanılıyor. Tedavi süreci boyunca kullanılan bu makineler; uyku esnasında nefes almayı kolaylaştırıyor ve nefes kesilmesini ortadan kaldırıyor. Bu da insanın dinlenmesini ve uykusunun asla bölünmemesini sağlıyor. Bu makinenin solunum yoluna takılması için kullanılan CPAP-BPAP maskeleri, silikondan imal edilen yüz maskeleridir. İnsan sağlığına zarar vermeyen ve herhangi bir kötü kimyasal içermeyen bir madde olması nedeniyle gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor.

Maskenin temizliğine dikkat edilmesi lazımdır?

CPAP-BPAP maskelerinin belli aralıklarla temizlenmesine önem verilmesi lazımdır. Çünkü insan sağlığına zarar verebilecek mikroorganizmaların zaman içerisinde hem maske hem de solunum hortumu içerisinde üremesi mümkündür. Bunu ortadan kaldırmak için maskenin kimyasal madde içermeyen temizlik jeliyle temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor. CPAP-BPAP maskeleri için özel imal edilen temizlik jelleri bulunuyor. Bu jellerin temin edilerek temizlikle ilgili ihtiyacın karşılanması en doğru seçenektir.

Neden kimyasal temizleyiciler kullanılmamalıdır?

Fabrikasyon temizlik ürünlerinde insan sağlığına zarar verebilecek kimyasallar bulunabilir. Bu nedenle CPAP-BPAP cihazına takılan maskelerin temizliği için asla bu tür ürünlerin kullanılmaması gerekiyor. Sabun ve deterjan gibi ürünlerin içerisindeki kimyasalların maskeye yapışması durumunda solunum yoluyla vücuda karışmaları mümkün olabilir. Bu da, insan sağlığı açısından asla uygun değildir. CPAP-BPAP maskeleri için imal edilen temizlik jellerinde ise kimyasallar yoktur. Dolayısıyla temizlik daha sağlıklı bir şekilde olabilir.

Bu jelin bir önemi de çocuklar için kullanılan CPAP-BPAP makinelerinin maskelerinin daha sağlıklı temizlik araçlarıyla hijyene kavuşturulmasıdır. Bedenleri ve bağışıklık sistemleri yetişkinler gibi olmayan çocukların kimyasal etkilere sahip temizlik malzemeleriyle temizlenen CPAP-BPAP maskelerini kullanmaları asla doğru olmaz. Bu nedenle özellikle çocuklar için kullanılan maskelerde jel ürüne teminine dikkat edilmesinde önem vardır. Yine yaşlılar için de aynı durumdan bahsedilebilir. İnsan sağlığına zarar veren kimyasal malzemeler; hastalığın tedavi süresini de uzatabilir.

1 Beğeni