PAP Maskesinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi sinsice ilerleyen bir hastalıktır. İlk başlarda kişinin normal hayatını çok etkilemiyor gibi görünse de, uyku esnasında ani solunum durmalarıyla aslında hayati bir risk taşımaktadır. Dikkate alınmayıp, tedaviye başlanmazsa kişinin sosyal hayatını da etkileyecektir. Uyku hayatın önemli bir parçasıdır, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli rol oynar. Uykusunu verimli bir şekilde alamayan kişilerde; dikkat bozukluğu, halsizlik, yeme bozukluğu gibi şikayetler ortaya çıkar. Bu nedenle, hastalık hafife alınmamalı ve hemen bir hekime danışılmalıdır. Uyku apnesi hastalığında kullanılan CPAP-BPAP cihazları; ora-nazal, nazal veya tüm yüz dediğimiz maske çeşitleri ile kullanılmaktadır. Bu maskelerin kullanımı; kişinin apne duruma, yüz hatlarına ve kişinin solunum yollarının özelliğine göre değişmektedir.

Uyku apnesi teşhisi için belirti gösteren kişiler bir gece uyku kliniğinde yatırılır. Bu belirtiler genellikle; uykuda huzursuzluk, ağız kuruluğu, yoğun baş ağrısı gibi belirli şikayetlerdir. Kişi, uyku kliniğinde bir gece geçirdikten sonra çıkan değerler sonucunda, varsa apne derecesi belirlenir. Bunun sonucunda hekim, kişinin apne durumuna göre ona bir solunum cihazı ve maske yazar.

Solunum cihazı ve maske, kişinin apne durumuna ve hastalık derecesine göre belirlenir. Hastaya BPAP cihazı yazıldıysa, BPAP cihazı kullanacaktır. İsteğe göre CPAP veya OTOCPAP cihazı kullanamaz. Maske seçimi de bu şekilde yapılmaktadır. CPAP cihazlarında tek yönlü hava basıncı verdiği için genellikle nazal, BPAP cihazlarında ise ora-nazal maskeler kullanılır. Ancak bu maskelerin seçiminde kişinin yüz hastaları da önemli rol oynar. Kilolu bir bireyle zayıf bir kişinin kullandığı maskeler aynı sonucu vermeyecektir. Bu nedenle seçim esnasında maske mutlaka kişide denenmeli ve ona göre seçilmelidir.

Cihazlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elinde mevcutsa kişiye herhangi bir ödeme alınmadan hibe edilir. Kurumun elinde cihaz yoksa kişi, tıbbi cihaz satış noktasından, kurum ödemesinden faydalanarak cihazı temin edebilir. Cihazın yenileme süresi 10 yıldır.

Cihaz ile birlikte yazılan maske yine cihaz ile birlikte kurumdan temin edilir. Kurumda cihaz olmaması durumunda maske de tıbbi cihaz satış merkezinden temin edilebilir. Maskelerin yenilenme süresi 1 yıldır.

PAP Maskesi Nasıl Temizlenir?

Sabah uyandığımızda gece boyunca biriken bakterileri temizlemek için ilk olarak dişlerimizi fırçalarız. Ağız bu süreçte en fazla bakteri barındıran yerdir. CPAP-BPAP maskeleri de gece boyunca hastada takılı kalır. Bu nedenle daha uzun süre verim alabilmek için temizliğine özen gösterilmelidir. Cihazdan gelen hava maske yardımı ile ciğerlerimize gider, bu havanın temiz bir şekilde ciğerlerimize ulaşmasının yolu ilk önce maske daha sonra cihaz temizliğinden geçer.

Maskeler için önerilen temizlik süresi en fazla 1 haftadır. Yani haftada bir olacak şekilde maskeler temizlenmelidir. Maske temizliğinde kaçınılması gereken şey kimyasal ürünlerdir. Kimyasal ürün kalıntıları doğrudan akciğerlere yapışabilir ve zarar verebilir. Bu nedenle daha doğal yöntemler denenmelidir.

Maske temizliği için, özel olarak CPAP-BPAP maskesi temizleme mendilleri ve spreyleri bulunmaktadır. Bu ürünler alkol veya benzeri çözücü maddeler içermez. Sadece maske temizliği için üretilmiştir. Maske üzerinde biriken kiri, yağı ve bakterileri yok eder. Günlük olarak maske temizliği yapılabilir. Bu ürünlerin aromalı olanları da mevcuttur. Güzel bir koku yayar ve hastayı rahatsız etmez.

Bunu dışında CPAP-BPAP maskesi temizleme jelleri de bulunmaktadır. Kimyasal madde içermeyen jeller, maske temizliği için üretilmiştir.

Bir başka temizleme yöntemi olarak da sirke veya limon suyu kullanılabilir. Maske bir süre sirkeli veya limonlu suda bekletildikten sonra bol su ile yıkanarak kullanılabilir. Böylelikle hiçbir kimyasal ürün kullanılmamış olur. Özellikle çocuk hastaların maske temizliğinde bu ayrıntıya dikkat edilmelidir.