Peg Ucu Değiştirilir Mi? Temizliği Nasıl Yapılır?

Peg setini ağızdan beslenmesinde problem yaşayan hastaların sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak amacıyla takılan bir tüptür. Peg seti takılması ile hastanın katı, sıvı gıda ve ilaçların yemek borusu kullanılmadan direk mideye ulaşmasını sağlar. Peg seti takılı hastanın beslenme planına göre günde 4 ila 6 öğüne kadar belirlenen miktarlarda besin desteği sağlanabilmektedir. Hastaya peg yoluyla sıvı karışımlar haricinde yiyecekler ezilerek veya mama gibi bir kıvama getirilerek de verilir. Tüpün yapısının bozulmaması için hastaya verilen besinler ılık olmalıdır. Çok sıcak yiyecekler tüpün yapısını bozabilir, soğuk yiyecekler ise tüpü tıkayabilir.

Hastaya ilaçlar ezilerek ve/veya sulandırılarak hastaya verilebilir. Tüp tıkanırsa tüp uzunluğu boyunca giriş yerinden dışa doğru hafifçe sıkarak parmaklarınız arasında kaydırarak besinlerin ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem bilinçli bir şekilde yapıldığında hasta herhangi bir acı duymamaktadır. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Peg setininin peg civarını günde 2 kez serum fizyolojik ile temizleyin. Tüpün içine 30-50 ml ılık su enjekte ederek yıkayabilirsiniz. Enjektörün pistonunu birkaç dakika boyunca veya birkaç kez ileri geri oynatarak tıkanıklığı açmayı deneyiniz. Tıkanıklık giderilmiyorsa 30 dakika bekleyip enjektör pistonunu ileri geri hareket ettirme işlemini tekrar ediniz. Tıkanmayı önlemek için beslenme öncesi-sonrası su verilmelidir. Tüp tıkanırsa ılık su/karbonatlı su verilebilir. 15 günde bir yarım limon suyunu peg içerisine enjekte edip 1 gece bekletin. Peg üzerindeki mandalı ara sıra aşağı yukarı kaydırıp yerini değiştirin. Her pansumanda peg’i kendi etrafında 360 derece yavaşça döndürün açılmazsa, aspire çubuğunun ucunu bir bıçak yardımı ile fırça haline getirip peg’in içine sokun. Bu hareketi, aspire çubuğunu kendi etrafında çevirerek peg’ in mide içindeki son noktasına kadar devam ettirin. Son noktaya geldiğinde hafif bastırarak çevirmeye devam edin’.

Peg Ucu Değiştirilir Mi? Temizliği Nasıl Yapılır?

Peg seti ucunda bulunan y-port bir süre kullanımdan dolayı kirlenip tıkanmaktadır. Y-portun ve beslenme tüpünün tıkanmasını önlemek için beslenme öncesi-sonrası su verilmelidir. Tüp tıkanırsa ılık su/karbonatlı su verilerek tüpün açık kalması sağlanır. Y-port demiş olduğumuz peg setinin uç kısmı dış ortam ile sürekli temas ettiği için tıkanmasa dahi ayda bir değişimini tavsiye edilir. Temizlenip tıkanıklık açılırsa kullanıma devam edilir.

Tıkanılık açılmazsa y-port değişimine gidilir. Kullanılan tüpün boyutuna uygun y-port takılmalıdır.