Puritan Bennett 560 Ev Tipi Mekanik Ventilatördeki Yüksek VTI Alarmı Nedir?

Puritan Bennett 560 ev tipi mekanik ventilatör cihazı hastanelerin yoğun bakım, göğüs hastalıkları, nöroloji ve acil gibi bölümlerinde yatan ve tedavilerine evde devam edecek hastalarda kullanılır.

Puritan Bennett 560 ev tipi mekanik ventilatör cihazı tasarımında birçok sensör bulundurur. Bu sensörlerin okuduğu parametreler, cihaza girilen parametre değerleri ile kıyaslanır. Olası tolerans değerleri aşıldığında cihaz uyarı verir.

Bu uyarılardan biride ‘Yüksek VTI’ uyarısıdır. Bu uyarının çeşitli sebepleri olabilir. Girilen hassasiyet ayarı çok düşüktür ve en ufak bir kaçak söz konusu olduğunda cihaz bu alarmı verir. Hassasiyet değeri yükseltilerek alarm durumu ortadan kaldırılabilir. Eğer hassasiyet ayarı yükseltildiği halde cihaz alarm vermeye devam etmekte ise hasta kanülünde veya solunum devresinde kaçak söz konusu olabilir. Hasta kanülünde ki kaçak giderildiğinde alarm durumu ortadan kalkacaktır. Solunum devresinde kaçak tespit edilirse solunum devresinin yenisi ile değişimi gerekmektedir.