Saç Sağlığı Hakkında Altın Bilgiler

Saç Sağlığı Hakkında Altın Bilgiler

Saçlarımız günlük hayatta en ön planda olan dış görünüş özelliklerimizden biri. Saçlarımızın güzel görünmesini isteriz ve bunun için çaba gösteririz. Kimse saçının dökülmesini, kötü görünmesini, bakımsız olmasını istemez. Saçların başında zaten birçok problem varken sağlığını bozmak hiç iyi olmaz. Kepek, dökülme, yağlanma, incelme, seyrelme gibi birçok sorun saçların her gün uğraştığı ve onlara en büyük düşmanlığı besleyen sorunlar. Saç şeklimiz, saçımızın hacmi, parlak görünmesi, sağlıklı görünmesi, bakımlı görünmesi, daha fazla saçımızın olması hepimizin istediği şeyler. Ancak, saçlarımıza iyi bakıyor muyuz? Saçlarımızdan bizi her yerde kurtarmasını bekleriz, haklıyız da. İlk izlenimde iki cinsiyet de karşısındakinin saçına önem verir. Saçları bakımlı olan insan her zaman bir adım öne geçer. Kendi stilini bulan, saçlarını ön planda tutan, bakımlarını yapan, sağlıklı olmasını sağlayan bireyler, ilk izlenimde karşı cinsin aklında bir adım önde olur. Saçların bakımlı görünmesi sadece dış görünüş değil, kişinin kendine de baktığı izlenimini de verir. Bu yüzden her zaman sağlıklı, bakımlı ve güzel görünen saçlara sahip olmak fark yaratır.

Saç Sağlığını Korumak

Saç sağlığını korumak zor bir görev değildir. Hatta insanın saç sağlığını koruması birçok diğer sağlık konusundaki korunmalardan daha kolaydır. Hem erkeklerin hem de kadınların saç sağlığını koruması önemli bir etmendir, bundan bahsetmiştik. Saç sağlığını koruma ve daha iyi saçlara sahip olma durumu için ise birçok şey yapılabilir. Bu önerilerimizi yapabilirsiniz ancak öncesinde düzenli şekilde saçlarınızı yıkadığınızdan, temiz tuttuğunuzdan da emin olmalısınız.

Öncelikle, saçları yıkamak saç sağlığının önemli bir parçasıdır. Ancak saç sağlığını korumak için saçları sıcak suda yıkamak bir hata olabilir. Sıcak su tahriş edicidir, bu da saçların daha çabuk kopmasına ve kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden saçları ılık suyla yıkamak daha makuldür. Ilık su hem saça parlaklık veren maddeleri öldürmez hem de kolayca kırılıp kopmasına neden olmaz.

Balık ve ceviz tüketin. Bu besinler hem vücudun diğer organlarına hem de saçlarınıza büyük yararı dokunan besinlerdir. İçerdikleri protein, omega3 gibi saç derisine ve saç yağına katkı eden maddeler saç sağlığı için önemli yardımcılardır. Çinko, biyotin ve protein saç sağlığı için eksikliğinin yaşanmaması gereken maddelerdir, aksi halde saçlar daha kırılgan olacak ve daha çabuk saç kaybedeceksiniz.

Kepeği tedavi ederken yağ kullanmayın. Birçok kişinin kepek tedavisinde yağ kullanımını önermesi hatalı bir söylentidir. Çünkü kepek, kafa derisinin kurumasından değil, kafa derisindeki iltihaplı hastalıklardan meydana gelir. Eğer yağ ile kafa derisini ovarsanız kepeği arttırma ihtimaliniz ortaya çıkar. Doktorunuzun veya eczacınızın önereceği ilaçlı bir şampuan kepeğe çözüm olacaktır.

Saç kurutma makinenizi yüksek güçte kullanmayın. Daha güçlü kurutma makinesi belki saçlarınızı bir veya iki dakika daha çabuk kurutacak, ancak aynı zamanda zarar da verecektir. Saç derisine giden tazyikli hava derinin saçtan ayrılma sürecini hızlandırabilir.

Fırçalamayı abartmayın. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, fazla fırçalamak da zararlıdır. Fırça bazen sağlıklı saçları korumak için etkili olur ancak fazla fırçalamak saç tellerini deriye bağlayan kısımda gevşemeye sebep olabilir. Saç teli kaybetmek büyük bir problem değildir, zaten her insan günde yaklaşık elli saç teli kaybeder, ancak yerine yenileri gelir. Bu yeni gelenlerin gelişimini engellememek için fırça kullanımı sınırlandırmak etkili olacaktır.

Stilinizi doğru belirleyin. Saç stilinizi ayarlarken saçınızın özelliklerini bilerek seçim yapın. Saçlarınız yeterince güçlü değilse sıkı toplama veya atkuyruğu gibi stiller saçınıza zarar verebilir.

Yazıyı indirmek için: Saç Sağlığı Hakkında Altın Bilgiler.docx (13.8 KB)

Saç dökülmesini tetikleyen en önemli nedenlerden birisi de beslenme şekli. Yediklerimiz ya da yemediklerimiz saç dökülmesini artırırken, bazı gıdalar dökülmeyi önlemeye yardımcı oluyor. Bunların başında zeytinyağı, havuç, ıspanak gibi vitamin bakımından zengin gıdalar gelir.

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Bu bilgilere ek olarak şunları eklemek isterim.Saç bakımı konusunda ekstra şunlar yapılabilir diye düşünüyorum;

  • Soğuk suyla durulama yapılabilir.
  • Kimyasal içermeyen şampuanlar tercih edilmelidir.
  • Saç kırıkları düzenli olarak aldırılmalıdır.
  • Saçı doğal biçimde kurulamakta fayda vardır.