Sağlık Bakanlığı'ndan Mezitli Belediyesi'ne 850 Bisiklet

image

Sağlık Bakanlığı, Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nin, sağlıklı yaşam için halkı bisiklet kullanmaya özendirmek amacıyla bisiklet yolları açmasına ve belediye çalışanlarına mesai saatlerinde bisiklet kullandırmasına 850 bisikletle destek verdi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Menderes Mahallesi’nde ranttan kurtararak halkın kullanımına sunduğu Demokrasi Meydanı’nda, belediye tarafından işletilecek Özgür Kafe’nin açılışını gerçekleştirdi. Halkı bisiklet kullanmaya teşvik amacıyla sık sık bisiklet kullanan Başkan Tarhan, açılışa da bisikletle geldi. Açılışa, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar da katıldı.

Açılış kurdelesini vatandaşlarla birlikte kesen Başkan Tarhan, kısa bir süre öncesine kadar çeşitli çıkar çevrelerinin rant alanı olarak kullandığı alanları halka geri verdiklerini söyledi. Tarhan, “Büyük mücadelelerle işgal edilmiş yerleri geri aldık. İki yıl süren mahkemelerimiz oldu. Tehditler aldık ama halkın olanı halka verme inancımızdan vazgeçmedik. Bulunduğumuz alan da bunlardan birisiydi. Şimdi halkımıza geri vermenin gururunu taşıyoruz” dedi.

Belediye olarak hizmete sundukları her tesisi yine belediye olarak işletme kararlılığında olduğunu ifade eden Tarhan, “Tüm açtığımız işletmeler belediyemizin bünyesinde kurduğumuz Mutlu Mezitli şirketimiz tarafından işletiliyor. Hiçbir tesisimizi birilerinin rantı için vermiyoruz. Özgür Kafe, özgürlüğe olan ihtiyacımız gibi büyük bir ihtiyacı karşılayacak. Özgün ve şık tasarımı ile çok güzel bir mekan oldu. İnanıyorum ki, ilçemizin önemli bir buluşma ve etkinlik mekanı haline gelecektir” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı 850 bisiklet gönderdi

Son dönemde yaptıkları yoğun çalışma ile çok büyük oranda bisiklet yolu açtıklarını ifade eden Tarhan, “Sağlık Bakanlığı bu çabamızı görerek bize 850 bisiklet verdi. Şu an 350 tanesi elimize ulaştı. Biz bu bisikletleri birimlerimize, muhtarlarımıza ve Mezitli’de yaşayan halkımıza belirli sürelerle vermek istiyoruz. İlk olarak 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Mezitli Kart’a başvuran 14 kişiye çekilecek kura ile 14 bisiklet vereceğiz. Daha sonra yine başvuruda bulunan Mezitli Kart kullanıcıları arasından yapacağımız çekilişle bisikletlerimizi dağıtacağız. Biz bisiklet kullanımının Mezitli’de yayılmasını istiyoruz. Ben de zaman zaman bisiklete binerek bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü bisiklet kullanımı sağlık demek, ekonomi demek, trafik sorununa çözüm demektir” şeklinde konuştu.