Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler

Sağlıklı Yaşam

Herkesin yalnızca bir hayatı var, ve herkes bu hayatı en iyi şekilde, sorunsuz şekilde geçirmek istiyor. Uzun ve mutlu bir hayatın sırrı ise sağlıklı yaşamaktan geçiyor. Birçok insan için dış görünüşüne dikkat etmek sağlıktan önce geliyor ancak şunu bilmek gerekir ki sağlıklı yaşam zaten dış görünüşü de güzelleştirir. Cilt ve saçlar daha güzel görünür. Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olursunuz. Çok fazla şey istemeden yalnızca sağlıklı yaşamak insanları her açıdan daha mutlu eder. Büyük maddi yükü olmayan, psikolojik olarak insanı iyi hale getiren, hastalıklardan uzak yaşamaya, herhangi bir sağlık problemi olmadan yaşamaya iter sağlıklı yaşam. İnsanlar her zaman daha fazlasını isterler, bu fazlayı elde etmek ise her gün değişmekle birlikte büyük ve asıl amaçtır. Daha uzun bir ömür elde etmek bir insanın en büyük başarısı olabilir. En küçüğünden en büyüğüne çoğu hastalıktan uzak durmak birçok insanın başaramadığı bir olgudur. Yapılacak ve düzenlenecek birkaç şeyin ardından sağlıklı yaşama kavuşmak da sadece insanın elinde olan kolay bir görevdir. Yani yapılması gereken şeyleri yapıp normal yaşam düzenine devam etme ve bu yaşamı daha uzun zaman boyunca sürdürebilme fırsatı insanın eline geçer.

Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapılabilir

Sağlıklı yaşamak bazı gereklerini yerine getirdikten sonra günlük olarak uygulayabileceğiniz, insan için önemli bir olgudur. Peki sağlıklı yaşamak için ne yapılmalı neler değiştirilmeli?

Öncelikle yeme alışkanlığınızı büyük ölçüde değiştirmek gerekiyor. Günlük hayatın koşuşturması içinde ne bulsak yediğimiz sağlıksız bir dönemdeyiz, buna bir son vermemiz gerekiyor. Belirli bir diyet programı yapmalı ve ona uymalıyız. Bu programda kilit nokta düzenli yemek olacaktır. Genelde öneriler üç öğün beslenmek olur, ancak biz bu üç ana öğünün arasına doğru besinleri ekleyerek sağlıklı yaşama güzel bir adım atacağız. Dışarıda yemekten uzak durmak önemli, çünkü evde yapılan yemek sizin kontrolünüzde olur ve ne yediğinizi bilirsiniz. Üç ana öğünü kendi pişirdiğiniz veya evde yiyebileceğiniz şekilde ayarlamak çok önemli, aralarda ise meyve ve sebze, belki faydalı market ürünleri işe yarayabilir. Sağlıklı yaşamak için bol bol su tüketmek gerektiğini de unutmayalım.

İkincisi, uyku düzenini ayarlamak, düzenli bir uyuma ve uyanma saati bulmak, vücudu buna alıştırmak olmalı. Ne zaman uykunuzu ayarlamayı başarırsanız, o zaman uyku problemleri biter, o zaman sağlıklı yaşama daha da yaklaşırsınız.

Bir diğer adım, zararlı alışkanlıklardan kurtulmak. Her türlü zarar veren alışkanlık ve bağımlılıktan vazgeçmeli ve yerine yeni ve faydalı olanlarını edinmelisiniz. Sigara, alkol, madde bağımlılığı zaten başlı başına sağlığa karşılar, ilk adımınız bu bağımlılıklardan kurtulmak olmalı. Başka alışkanlıklardan da kurtulmak faydalı olacaktır, mesela gün içinde fazla çay, kahve tüketimi kesinlikle durdurmanız gereken bir rutindir. Çünkü bunlar da ileride insan sağlığına büyük problemler çıkaracak içecekler olabilir. Normal seviyede faydası olan içecekleri fazla kullanarak zarar vermek zorunda bırakmayın. Yine abur cubur yeme gibi alışkanlıklar varsa onlardan da bir an önce kurtulunmalı.

Spor yapmak, sağlıklı yaşamın büyük bir parçasına sahiptir. Günlük olmasa bile iki üç günde bir spora zaman ayırmak gerekir. Bu hem vücut hem de akıl sağlığı için çok önemlidir. Bir hobi edinmek de sağlıklı yaşama yardım edebilir.

Kişisel temizlik, sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyenler için kritiktir çünkü her türlü mikrobu ve virüsü vücuttan uzak tutmak gerekir. En azından sık sık ellerin, yüzün yıkanması haftada 3 ila 4 kez duş alınması en küçük temizlik önerileri olabilir.

Yazıyı indirmek için: Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler.docx (13.7 KB)

Sağlıklı bir yaşam için stresten de uzak durmak gerekir. Yediğimiz içtiğimiz kadar, psikolojimiz de yaşamımızı aslında büyük ölçüde etkilemektedir. Yoğun stres ve baskı altında yaşamı sürdürmenin etkileri belli bir süre sonra vücudumuzda da kendini gösterecektir. Daha sakin, stresten uzak bir yaşam için yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı aktiviteler tercih edilebilir.

1 Beğeni

Günümüzdeki stres ortamında sağlıklı yaşamak giderek zorlaşıyor. İş, okul, ev derken bütün stres negatif enerji olarak çıkıyor bizden. Bence sağlıklı yaşamanın en büyük kuralı stresten uzak durmaktır.

1 Beğeni

Her bireyin sağlıklı olması en temel haklarından biridir pek tabi. Bu yolda bu amaçla girdiği uygulamalar ve sarfettiği çabalar karşısında çıkan ekonomik engel ise devletin sorumluluğu altında olan bir sorundur. En basitinden bulunduğum şehirde alanya hal fiyatları nedeni ile evime doğru dürüst meyve giremez oldu. Ülkenin her köşesinde durumu benden kötü olan yüzbinlerce insan ve aile bulunmakta. Acınası gerçekten.

1 Beğeni