Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği sempozyumu yoğun ilgi gördü

Sağlık Yönetim ve Eğitim Derneği (SAYED) ve Kamu Özel Ortaklığı Derneği tarafından Medikal ve Tıbbi Cihaz Fuarı (EXPOMED) kapsamında düzenlenen “Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği” konulu sempozyum yoğun ilgi gördü.

Beylikdüzü TÜYAP fuar alanında iki gün süren “Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği” konulu sempozyuma yurt içi ve yurt dışından yoğun katılım oldu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın bizzat katılıp çeşitli bilgiler paylaştığı sempozyuma Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batraliev, Madagaskar Sağlık Bakanı Mamy Lalafiana Andria Manarivo, Pakistan Pencap Eyaleti Sağlık Bakanı Salman Refik, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, müsteşar yardımcıları, Kamu Özel Ortaklığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Nihat Tosun, SAYED Başkanı Fatma Aktaş, Sağlık Bakanlığından çeşitli daire başkanları, Türkiye genelinde hastane yöneticileri, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Pakistan, Suudi Arabistan ve Madagaskar’dan gelen Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Ev sahibi sıfatıyla selamlama konuşması yapan SAYED Başkanı Fatma Aktaş, dernek ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Aktaş, "2005 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana binlerce kişinin katılımıyla çok sayıda ulusal sağlık kurultayları, sempozyumlar, çalıştaylar ve kamu özel ortaklığı toplantıları düzenledik. Bugün toplantılar zincirimize bir halka daha ekleyebilmenin gururu ve sizleri ağırlayabilmenin mutluluğu içindeyiz’ dedi.

Aktaş, “Sağlık alanında sürekli eğitimin gerekliliği, bu eğitimin sağlık tesislerinde gerçekleşmesi ve bu tesislerin iyi yönetilme mecburiyeti sonucunda Sağlık yönetimi ve eğitiminin birlikte kol kola yürümesi şarttır dedik ve SAYED’i Sayın Prof. Dr. Nihat Tosun Bey’in önderliğinde kurduk. Bugünlere sizlerin desteği ve yardımlarıyla geldik” şeklinde konuştu.

15 yıllık rüya gerçek oluyor

SAYED Başkanı Fatma Aktaş, "Hastanelerin hizmet hacimlerinin artışı büyük hastane binalarının da kurulmasını gerektirmektedir. Hastaların sağlığının iyileştirilmesine yönelik tüm hizmetlerin kolayca erişilebilir olması, uzak mesafeler dolaştırılmaması önemli bir gereklilik ve kalite şartı haline gelmiştir. Bu ihtiyaç çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey’in 15 yıllık rüyam dediği şehir hastaneleri, bu talebe çağdaş bir cevap olarak ortaya çıkmıştır. Mersin, Yozgat ve Isparta Şehir Hastanelerinin hizmete girmesi ile bu zincir sağlık yönetimine yeni bir boyut daha kazandırmıştır’ ifadesini kullandı.