Şehirler Arası Otobüslerin Tekerlekli Sandalye Kullanıcıları İçin Uygun Hale Getirilmesi

image

Merhaba Arkadaşlar,

Öncellikle hepinize mutlu günler dilerim. Bugün sizlere engelli arkadaşlarımızın sürekli olarak karşılaştığı can sıkıcı bir sorundan bahsetmek istiyorum. Şehirler arası yolculuk tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi engelli kardeşlerimizin abilerimizin ve ablalarımızın da hakkı. Ancak tekerli sandalye kullanıcıları bu haktan dilediğince faydalanamıyor.

Otobüslerde tekerlekli sandalyelerin yolcu kısmında durabileceği yerler yok. Bunun için herhangi bir boşluk bırakılmamış. En azından otobüslerin bir çoğunluğu için bu durumdan söz edebiliriz. Yani tekerlekli sandalyeli bir vatandaşın şehirler arası otobüs yolcuğu yapabilmesi için kucakta taşınarak koltuğuna oturtulması gerekiyor. Yanında bir arkadaşı yoksa ki vay haline. Ara ki bulasın seni taşıyacak birini. Engelli vatandaşlarımız her yaş kilo ve cinsiyetten olduğu için taşınmaya uygun olmayacaklar da mutlaka aralarında olacaktır. Bu insanların otobüsle seyahat hakkı ellerinden alınmış oluyor. Biz bu arkadaşlarımızın hayatlarını birazcık da olsa kolaylaştırmak boynumuzun borcudur. Bunun için otobüs firmalarından engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleri üzerinde rahatça yolculuk yapabilmeleri için özel olarak ayırtılmış boşluklar istiyoruz. Şimdi gelelim isterseniz 2. kısıma. Tekerli sandalyelilerin rahatça otobüse binebilmeleri için otobüs merdivenlerine kaldıraç(lift) kurulması. Böylelikle engelli vatandaşlar tek başlarına konforlu bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Hiç kimsenin sandalyelerini taşımalarına ihtiyaç duymazlar. Böylelikle endi başlarına seyahat edebilme yetisine sahip olurlar. Olması istediğimiz değişiklikler özetle bu şekilde.

Bu isteklerimizin bazı başlangıç olarak bazı firmalarda gerçekleşmesi bir başarı olacaktır. Rekabet ortamı ortaya çıkacağı için kısa bir süre içerisinde direk otobüs firmalarının da yukarıda saydığımız özelliklerdeki otobüsleri kullanmayı tercih edeceklerdir. Bu değişimin başlaması için Türkiye genelindeki başlıca otobüs firmalarını hedefliyoruz. Bu değişim onlar tarafından bizim çabalarımızla sağlanabilir arkadaşlar: Lütfen buraya kadar okuduysanız daha fazla imza toplayabilmek adına sosyal medya hesaplarınızda kampanyayı paylaşın.